שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מאסר לשוטר על שימוש ללא צורך בטייזר
  שוטר סיור שהשתמש ללא כל צורך באקדח החשמלי, הורשע בהתעללות בחסר ישע. באחד המקרים לחץ על הדק הטייזר 24 פעמים על אותו עצור. העונש: 28 חודשי מאסר

  בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (א') 28 חודשי מאסר על סעיל אנעים, שוטר ביחידת סיור במרחב יפתח. אנעים בן ה-29 הורשע בעבירות של התעללות בחסר ישע ובתקיפה הגורמת חבלה של ממש, תוך שימוש במכשיר טייזר (אקדח חשמלי) שלא לצורך וללא כל הצדקה בעצורים שהיו תחת אחריותו.

   

  על פי כתב האישום, בינואר 2011 הורה אנעים לאדם שעצר לצאת מהניידת ואז, בעודו אזוק בידיו, ירה אנעים במכשיר הטייזר לעבר גבו של העצור, ללא כל צורך ומבלי להזהירו. לאחר שהעצור נפל לקרקע לחץ אנעים על הדק הטייזר שלוש פעמים נוספות וחשמל אותו שלא לצורך.  אקדח טייזר. השופט הורה למשטרה לרענן את הנהלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  אקדח טייזר. השופט הורה למשטרה לרענן את הנהלים(צילום: AFP)
   

   

  לאחר מכן, במהלך הנסיעה לתחנה לחץ אנעים על הדק הטייזר תשע פעמים נוספות שלא לצורך, והעביר זרם חשמלי בגב העצור, היכה אותו בראשו באמצעות הטייזר וכן גידף אותו. תוך כדי הובלת העצור מהניידת לתחנה המשיך אנעים ללחוץ על הדק הטייזר מספר פעמים ולשלוח זרם חשמל לגוף העצור, תוך שהוא מורה לעצור לכנות את עצמו בשמות גנאי. גם לאחר שהכניס את העצור לחדר בתחנה המשיך אנעים להפעיל את הטייזר עוד מספר פעמים ולהכותו ולגדפו. החל מרגע המעצר, אנעים הפעיל 24 פעמים את הטייזר על העצור ללא כל הצדקה.

   

  על פי האישום השני, בפברואר 2011 אנעים עשה פעם נוספת שימוש בטייזר שלא לצורך ואף היכה בראשו של חשוד בפריצה לכלי רכב. נגד אנעים היה אישום נוסף שלא כלל שימוש בטייזר,

  אלא מעצר ללא הצדקה של בן זוג של נהגת, שאותו אף היכה במהלך הנסיעה לתחנה.

   

  בגזר הדין מתייחס השופט צבי גורפינקל לחומרת מעשיו של אנעים ולשימוש במכשיר באקדח החשמלי: "אירוע זה של שימוש בלתי חוקי בטייזר אינו יכול לעבור לסדר היום. אין לו כל הצדקה זולת הסבר של פריקת זעמו של הנאשם על המתלונן בדרך בלתי חוקית לחלוטין. הנאשם ניצל את היותו שוטר, השתמש במדיו ככיסוי לביצוע פעולה אסורה, והפעיל את מכשיר הטייזר בצורה בלתי סבירה ובלתי הגיונית בעליל".

   

  במחלקה לחקירות שוטרים ציינו כי זהו התיק הראשון שבו מתנהל הליך פלילי בנושא השימוש במכשיר הטייזר, והשופט גורפינקל התייחס גם לכך בגזר הדין: "לאחר שנחשפה בפני בית המשפט הקלות הבלתי נסבלת שבה משתמש שוטר במכשיר הטייזר שלא לצורך, מן הראוי לרענן את הנהלים המתייחסים לשימוש בטייזר, להפנות את תשומת לב השוטרים לכך ששימוש בטייזר דינו כדין שימוש באקדח, והוא נועד כאמצעי אחרון בלבד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים