שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הנכד של הנאצי במצעד החיים: "מחפש מחילה"
  פרנק פפייפר גילה בשנים האחרונות כי סבו היה היה צלף באס-אס. הוא שותף בארגון שעוזר לאנשים במצבו להתמודד עם פשעי העבר: "אני רק יכול לנחש מה סבי עשה עם הכישורים הצבאיים שלו". עשרות אלפים נטלו חלק במצעד נגד האנטישמיות בהונגריה, שם כוחו של הימין הקיצוני עלה

  פרנק פפייפר, סוכן נסיעות בן 44, לא ידע עד לאחרונה כי הוא נכדו של צלף נאצי מיחידת העלית של הוואפן אס-אס. הוא, יחד עם צאצאים אחרים של נאצים מכל רחבי אירופה, שותפים בארגון "מצעד לחיים", שמטרתו לנסות ולהתמודד עם פשעי העבר של בני משפחותיהם. אתמול (א') הוא עלה על "רכבת החיים" מבודפשט לאושוויץ-בירקנאו, שנוסעיה התחברו אל הצועדים ב"מצעד החיים" בבודפשט.

   

  המצעד בבודפשט. העוני גובר ומחפשים את מי להאשים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  המצעד בבודפשט. העוני גובר ומחפשים את מי להאשים(צילום: EPA)

   

   

  בין הפשעים המיוחסים לסבו של פפייפר, נזקפים גם שותפות לרצח יהודי הונגריה. מאז הקמת הארגון הצליחו הנכד וחבריו לגייס מאות אנשים, ויחד הם מנסים להתמודד עם העבר. "לא ידעתי על הדברים שעשה סבי במלחמת העולם השנייה, עד שהתחלתי לחקור את הנושא לפני 12 שנים", הוא מספר. "בגרמניה, באופן מצער מאוד, המשפחות עוסקות בעיקר בסיפורים על הסבים שנפצעו במלחמה או שנפלו בשבי. אין שם מקום לסיפורים על הפשעים שהם ביצעו. קיבלתי מהארכיון הצבאי המרכזי בברלין מסמכים ומידע מדויק היכן הוא שירת במלחמה".

   

  פפייפר מחזיק ברשותו את מסמכי סבו, ארנסט המן, אבי אמו. "ראית את שם המשפחה שלו? כמו המן מסיפור המגילה. באינטרנט מצאתי מידע מפורט על מה שהיחידה שלו עשתה", הוא משתף. "עוד לפני עליית הנאצים לשלטון ישב סבי בכלא בגלל דעות נאציות ובגלל תקיפה מינית של קטינה. הוא הצטרף לוואפן אס-אס ב-1941. הוא היה צלף מקצועי והוצב עם יחידתו במקומות שונים באזורי הכיבוש - בפולין, במדינות הבלטיות, הבלקן ובהונגריה. אני רק יכול לנחש מה הוא עשה ליהודים עם 'כישוריו' הצבאיים".

   

  נוסעי הרכבת למצעד (צילום: משה מילנר) (צילום: משה מילנר)
  נוסעי הרכבת למצעד(צילום: משה מילנר)

  המידע שחשף על סבו שבר את פפייפר."זה היכה בי כי אני אוהב את ישראל ואת היהודים. פעמים רבות התפללתי לקבלת מחילה על מה שמשפחתי עשתה ליהודים, זו גם הסיבה שאני נוסע עכשיו לאושוויץ עם אשתי. מזעזע אותי לשמוע מה קורה היום בהונגריה. חמורה יותר היא העובדה שמנסים להשתיק את השתוללות האנטישמיות כאן", אמר.

   

  ב"מצעד החיים" בבודפשט, שאליו נסע פפייפר, צעדו עשרות אלפי בני אדם נגד אנטישמיות. כל זה קורה שלושה שבועות לאחר שמפלגת הימין הקיצוני זכתה ברבע מקולות הבוחרים בבחירות. משנה לשנה
  מספרם של הצועדים עולה, והם מציינים את הירצחם של חצי מיליון מיהודי הונגריה במהלך מלחמת העולם השנייה.

   

  הצועדים, שחלקם החזיקו את דגל האיחוד האירופי ואת דגל ישראל, צעדו באזורים שבהם הוצאו למוות יהודים. לאחר מכן עברו ליד פסי הרכבת, שלפני 70 שנה שימשה את הנאצים בהעברת היהודים למחנות ההשמדה."רוב הצועדים חוששים מאנטישמיות", אמר אחד מהם, מנהל מסעדה, שהוריו איבדו את רוב משפחתם בשואה. "העוני שולט, וכשצריך להאשים מישהו מחפשים את היהודים ואת הצוענים. ההתחזקות של הימין הקיצוני מעוררת חשש גדול".

   

  צועד אחר ציין כי ההתחזקות של האנטישמיות מורגשת בכל פינה במדינה, בבתי הספר, בפוליטיקה ובתקשורת. 600 מהצועדים חצו אחרי המצעד את הגבול לפולין, ושם ישתתפו בטקס שייערך במחנה ההשמדה באושוויץ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים