שתף קטע נבחר

אולמרט לשופט: "זעקה רוצה להשתחרר מפי"

כשאיום הכלא מעל ראשו, התייצב רה"מ לשעבר לנאום ההגנה האחרון מול השופט שהרשיע אותו. "הכרעת הדין הייתה זעזוע קשה. עברתי שנים של זדון ופגיעות אישיות - יום יום, שעה שעה", אמר והביע תקווה שיזכה בערעור. סנגורו: הרף המקסימלי - שנה וחצי מאסר, אבל נבקש להימנע ממאסר בפועל. גזר הדין יינתן ב-13 במאי

"כבודו, אני רואה לפניי את דגל וסמל המדינה והם מייצגים בעיניי את ריבונות שלטון החוק, את כל הערכים לפיהם חונכתי וגדלתי כל חיי ואמשיך עד יומי האחרון". כך פתח אחר הצהריים (יום ג') ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט את דבריו בפני השופט דוד רוזן, שהרשיע אותו בלקיחת שוחד בפרשת הולילנד. "מעולם לא ביקשתי וקיבלתי שוחד, לא בעקיפין ולא במישרין לא לי ולא למקורביי", טען אולמרט בנאום הדרמטי שחותם את המשפט - במטרה להקל בעונשו לפני גזר הדין שעלול לשלוח אותו לכלא.

 

בתוך כך, השופט רוזן קבע כי גזר הדין של אולמרט ושאר הנאשמים, למעט שולה זקן, יינתן ב-13 במאי, יום ג', בשעה 09:00. השופט הבהיר כי הנאשמים לא ייעצרו בהגיעם לבית המשפט. כמו כן, שלב הטיעונים לעונש של שולה זקן יחל יום לאחר מכן.

 

עוד על ההכרעה בפרשת הולילנד :

 

עדכונים נוספים - בפייסבוק שלנו  

 

"לא בעקיפין, ולא במישרין". אולמרט בבית המשפט, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"לא בעקיפין, ולא במישרין". אולמרט בבית המשפט, היום(צילום: מוטי קמחי)

"ההכרעה הייתה עבורי זעזוע קשה, אני יודע שהיא מבוססת על שגיאה יסודית, שהיא איננה נכונה", הוא פנה לרוזן וציין שהחליט לקצר "באופן קיצוני" את דבריו.

 

"לא אזעק זעקה שרוצה להשתחרר מפי", אמר ראש הממשלה לשעבר. "לא על השנים הארוכות, על הזדון והפגיעות האישיות שאדם צריך לשאת שנים, יום יום, שעה שעה. לא אדבר על מה שנעשה ולא נעשה, ומה שנבנה ולא נבנה, ולא על הימים הקשים".

 

אולמרט, שהורשע בגין הימים שהיה ראש העיר ירושלים, אמר עוד: "אני גאה על עשור שלם שבו ניהלתי עיר הגונה, שחיים בה יותר תושבים מכל עיר במדינה ושהיא עמדה בנחישות ובאומץ בין היתר גם בגלל הנהגתה. הדרך הנכונה שבה אוכל לערער על החלטת בית המשפט שבכל לבי אני יודע שהיא שגויה זה לפנות לבית המשפט העליון ולערער. אני מאמין שהוא יעשה מאמץ לראות את התמונה המלאה ויגיע למסקנה כי מעולם לא קיבלתי שוחד לא במישרין לא בעקיפין, לא לקרוביי לא למשפחתי, זו האמת ואין בלתה".

 

סנגורו של אולמרט: "אדם מרוח בזפת מובל למוקד" 

עם פתיחת שלב הטיעונים לעונש אתמול דרשה המדינה לגזור על אולמרט שש שנות מאסר לפחות בגין הרשעותיו בשתי עבירות של לקיחת שוחד וכן להשית עליו קנס של יותר ממיליון שקל. אולמרט ויתר על זכותו לזמן עדי אופי והעביר לבית המשפט 17 מכתבי הוקרה שכתבו, בין היתר, בתו המאומצת שולה ניידס, אלוף במיל' דורון אלמוג, נאווה ברק ויו"ר הנהלת "יד ושם" אבנר שלו.

 

סנגורו וחברו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, הסביר ש"במילותיו אולמרט אמר 'אלחם עד הסוף'. העונש שאנו מבקשים עבורו הוא עונש לא לריצוי בכלא, שמשמעותו עבודות שירות וכדומה". מוקדם יותר הוא דיבר ארוכות בפני השופט, וציין שרף הענישה המקסימלי במקרים מעין אלו הוא 18 חודשי מאסר בפועל.

 

"אם החברה הישראלית יושבת ומחכה לראות אדם מרוח בזפת מובל למוקד, אז בית המשפט צריך לעצור את זה", הסביר זהר מדוע יש להקל בעונש. הוא מנה את שורת החקירות נגדו עוד מהעשור הקודם, שלוו ב"רעש תקשורתי על טבעי. זה נשמר כל השנים. זה לא אנושי. כל בוקר פתחת עיתון וראית על אולמרט - אך הוא המשיך לתפקד. הדברים יצאו מכל פרופורציות. הוא לא יכל לשרוד זאת אלמלא היה חש חף מכל עבירה".

 

"לפני כחודשיים", עבר הסנגור לדבר על ההסכם עם שולה זקן, "התחיל מחול שדים שעבר כל גבול טעם רע. נוצר הרושם שהיא מסתובבת עם סודות כמוסים שאם תצא איתם הארץ תרעד. התחילה טענה שהוא לא חוזר ארצה. התחילה השתוללות. מפולת של תקשורת שיש כבר מועד למתן פסק הדין. יצאה סיטואציה בלתי אפשרית שבה זכותו להליך הוגן נרמסת על-ידי התקשורת. מספרים בעיתונות על קלטות של זקן, 'ביזיון בית המשפט', 'זילות המשפט'... כל אלו אפילו לא קיימים".

 

"אדוני השופט", פנה זהר לשופט רוזן, שבדיון מוקדם יותר הרבה לקטוע את דבריו. "הכול היה חלק ממסע לא נורמלי שהוא עבר. לזיהום ההליך מספיקה גם אמירה בבית משפט, גם קביעות חברתיות משמעותיות. אם החברה הישראלית יושבת מחכה לראות אדם מרוח בזפת מובל למוקד אז בית המשפט צריך לעצור את זה".

 

מוקדם יותר כשהופיע בפני השופט רוזן טען זהר ש"הענישה שקיבל ציבורית הייתה חריפה ובלתי-נסבלת" ותקף את "טענות שולה זקן שהפכו לפסטיבל תקשורתי בלתי-נסבל שגרם לפגיעה ממשית בהליך המשפטי".

 

בנוגע למורשעים הנוספים בפרשה, על דני דנקנר ביקשה המדינה לגזור 8-5 שנות מאסר, על הלל צ'רני 10-8 שנות מאסר, על אביגדור קלנר 8-6 שנות מאסר, על אורי לופוליאנסקי 7-5 שנות מאסר, על אורי שטרית 9-7 שנות מאסר, על מאיר רבין 7-5 שנות מאסר, על אלי שמחיוף 4.5 שנות מאסר לפחות ועל אברהם פיינר 6-3 שנות מאסר. מוקדם יותר ביקשו גם עורכי דינם להקל בעונשיהם.

 

היום פנה השופט רוזן לתביעה בהצעה שתשקול שנית את בקשותיה לעונשים על לופוליאנסקי ופיינר, והוא שוקל בחיוב להימנע מלשלוח אותם לכלא.

 

נציג התביעה בדיון, עו"ד יהונתן תדמור, אמר אתמול בהתייחסו לעונשים שמבקשת הפרקליטות לגזור: "השפעת המעשים וחומרתם הן הרסניות לגבי האזרח ורשויות השלטון. אל לנו להתרגל לסכומים הכמעט-דמיוניים שהגיעו לבכירים במשק ונבחרי ציבור. חומרת המעשים צריכה להרתיע. נטילת השוחד, הפרת אמונים ועבירות אחרות אשר היסוד של שחיתות טבוע בהן מכרסמות בחברה. לפגיעה הזו יש תפיסה הרסנית לגבי תפישת השלטון. כל אימת שהנורמות הללו בעבירות שחיתות משתרשות זו סכנה של ממש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אולמרט, היום בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים