שתף קטע נבחר

הפלסטינים מסכמים את כישלון המו"מ: ישראל בחרה בהתנחלויות ובאפרטהייד

לרגל ציון תשעת החודשים שהוקצבו לשיחות, פרסם ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת הודעה שבה תלה בישראל את האשמה במשבר. "ממשלת ישראל מעולם לא הציבה את השלום בראש מעייניה", אמר עריקאת וקרא לקהילה הבינלאומית: "גבו מחיר מישראל על הכישלון"

תשעת החודשים שהקציב ג'ון קרי לשיחות בין ישראל לפלסטינים חלפו היום (ג'). לציון התאריך, פרסם ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת הודעה שבה תלה את האשמה במשבר השיחות בצד הישראלי. "אנחנו מאמינים שעל הקהילה הבינלאומית להבהיר לישראל שעצם בחירתה בהתנחלויות ובאפרטהייד על פני שלום גובה מחיר פוליטי, משפטי וכלכלי", כתב עריקאת.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

הבכיר הפלסטיני הוסיף: "ממשלת ישראל, שהיא למעשה קואליציה שמייצגת את המגזרים הקיצוניים ביותר בחברה הישראלית, לרבות המתנחלים, מעולם לא הציבה את השלום בראש מעייניה כמטרה אסטרטגית".

 

עוד נכתב בהודעה כי "בדיוק לפני תשעה חודשים אש"ף, בעיקר בזכות מאמציו הבלתי נלאים של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, החליט להיכנס למו"מ עם ממשלת ישראל כדי להגיע להסכם סופי".

הבנייה בהר חומה. הפלסטינים טוענים כי ישראל בחרה בהתנחלויות על גבי המו"מ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבנייה בהר חומה. הפלסטינים טוענים כי ישראל בחרה בהתנחלויות על גבי המו"מ(צילום: AFP)

לפי עריקאת, "המו"מ היה צריך להתנהל באמצעות מחויבות ישראל והשיחות היו אמורות להתקיים בנושא קווי 1967 ולדון בכל נושאי הליבה כולל ירושלים, גבולות, פליטים ועוד".

 

לדבריו של ראש צוות המו"מ מטעם הרשות הפלסטינית, "בדיוק לפני תשעה חודשים הנשיא אבו מאזן הודיע על השהיית התוכנית להצטרף לארגונים באו"ם בתמורה לשחרור 104 אסירים פלסטינים הכלואים בישראל שמרצים עונשים טרם הסכמי אוסלו. עם זאת, 30 האסירים האחרונים עדיין כלואים בישראל".

 

עריקאת טוען כי ישראל מעולם לא נתנה הזדמנות למו"מ להצליח. "כל מה שישראל עשתה במהלך תשעת החודשים האחרונים נועד להציב מארב לפלסטינים ולמאמצים הבינלאומיים להשיג פתרון של שתי מדינות לשני עמים. בניית התנחלויות, הרג פלסטינים והריסת מאות בתים של אזרחים פלסטינים היא בהחלט לא התנהגות של ממשלה שרוצה לשים סוף לכיבוש. מדובר בממשלה שרוצה להפוך את הכיבוש לסיפוח".

 

עריקאת המשיך לתקוף במכתבו את התנהלות ישראל במהלך תשעת חודשי המו"מ. "במקום להשתמש במסגרת הזמן להשיג פתרון של שתי מדינות, ממשלת נתניהו השתמשה בכל כלי אפשרי כדי לאחד עצמה סביב משטר האפרטהייד שלה. אין מילה אחרת לכנות את שיטת ההפרדה והאפליה שהוטלה על המדינה שלנו שנכבשה בידי מדינת ישראל".

 

"הסכם הפיוס היווה תירוץ עבור נתניהו"

הבכיר הפלסטיני הדגיש כי הרשות הייתה מחויבת לשיחות במהלך תשעת החודשים, למרות ההידרדרות תוך כדי השיחות, שלטענתו נגרמה רק בגלל ישראל. "על הממשלה בירושלים להבין פעם אחת ולתמיד שמו"מ הוא כלי למען השגת שלום ולא מסך עשן שניתן להמשיך דרכו את ההפרות החוזרות ונשנות של זכויות אדם, להמשיך לשגשג את תעשיית ההתנחלויות ולהפוך את פתרון שתי המדינות לבלתי אפשרי".

 

עריקאת הגן על הסכם הפיוס שנחתם בין פתח לחמאס והאשים את ראש הממשלה נתניהו בכך שניצל את ההסכם כדי למצוא לעצמו תירוץ לסיים את המו"מ. "אם ממשלת ישראל הייתה כנה ומעוניינת בשלום, היא הייתה לוקחת את הפיוס כדבר טוב ולא כדבר שיהווה חלק ממשחק האשמות".

החתימה על הסכם הפיוס בין פתח לחמאס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
החתימה על הסכם הפיוס בין פתח לחמאס(צילום: רויטרס)

לסיום ציין עריקאת כי בכינוס אש"ף שהתקיים בסוף השבוע הוחלט שהמשך השיחות תלוי אך ורק ביכולתה של ישראל לכבד את מחויבויותיה, כולל יישום הסכמי העבר והסכמה כוללת של חזרה לגבולות 67' על פי החלטות האו"ם.

 

"ביטלנו באופן גורף את האיומים הישראליים מפני קמפיין אגרסיבי נגד הפיוס בין פתח לחמאס. המהלכים האחרונים רק הוכיחו את זכותה של פלסטין להשיג עצמאות בדרכים דיפלומטיות ולא אלימות. אחרי 47 שנות כיבוש ו-66 שנות גלות, אנחנו חייבים לעם הפלסטיני להשיג את זכויותיו בכל דרך לגיטימית", אמר עריקאת.

 

לדבריו, "ממשלת ישראל, שבראשה עומדת הנהגה המייצגת את המגזרים הקיצוניים ביותר בחברה הישראלית, מעולם לא שמה את השלום כמטרה אסטרטגית. אנו מאמינים שהקהילה הבינלאומית תעשה את מה שהיא צריכה לעשות כדי להבהיר לישראל, שבחירה בהתנחלויות ובאפרטהייד על גבי השלום, צריכה לגבות ממנה מחיר פוליטי, משפטי וכלכלי".

 

אבו מאזן: לדעת גבולות או לא יהיה שלום

מוקדם יותר היום התייחס אבו מאזן לסיום המו"מ ונשמע קצת אחרת. בנאום שנשא דרש הנשיא הפלסטיני להמשיך את שיחות השלום עם ישראל, בדגש על סוגיית הגבולות והקפאת הבנייה בשטחים.

 

"מאז הכרזת ישראל, אף אחד לא יודע גבולות. אנחנו נחושים לדעת את הגבולות שלנו ואת גבולות ישראל, אחרת לא יהיה שלום", אמר אבו מאזן בנאומו.

 

בהודעה שפורסמה הבוקר על ידי דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודינה, נאמר כי למרות תום התקופה שהוקצבה למו"מ, נראה שארצות הברית לא משכה את ידיה מהשיחות וישראל לא הודיעה על עצירת השיחות אלא על השהייתן.

 

אבו רודינה טען כי ישראל היא זו שהכשילה את המו"מ. לדבריו, הרשות הפלסטינית לא דרשה דבר מלבד התחייבות ישראל לכבד את החוק הבינלאומי בנוגע להתנחלויות ולעניינים נוספים, אך ממשלת ישראל התחמקה כל הזמן מהשגת שלום.

 

במקביל, הבוקר פרסמה תנועת "שלום עכשיו" דו"ח, שלפיו עולה כי הממשלה קידמה פרסום מכרזים ותוכניות בנייה לכ-14 אלף יחידות דיור חדשות מעבר לקו הירוק במהלך תשעת חודשי המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

 

בדו"ח נמצא כי במהלך תשעת חודשי המו"מ נבנו 50 יחידות דיור בממוצע ביום ו-1,540 יחידות בכל חודש שבו התנהלו השיחות. עוד עולה מהדו"ח כי פורסמו יותר מ-4,800 יחידות דיור - מחציתן במזרח ירושלים ומחציתן בהתנחלויות וכן קידום תוכניות בנייה עבור 9,000 יחידות דיור חדשות, שמרביתן בהתנחלויות ומיעוטן במזרח ירושלים.

 

ב"שלום עכשיו" מצביעים על כך ש-73 אחוזים מתוכניות הבנייה שקודמו הן בהתנחלויות מבודדות ורק 27 אחוזים מהן תוכננו בהתנחלויות ששוכנות קרוב יחסית לקו הירוק. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מספר התחלות הבנייה במחצית האחרונה של שנת 2013, תקופה שבה נוהלו השיחות, הוכפל לעומת התקופה המקבילה בשנת 2012 עומד על 828 יחידות דיור.

 

בין ההתקפות על מזכיר המדינה ג'ון קרי, בגלל האיום שישראל עלולה להפוך למשטר אפרטהייד, נמתחה עליו ביקורת גם מכיוון ה-NJDC (National Jewish Democratic Council), שהוא הארגון היהודי בתוך המפלגה הדמוקרטית בארה"ב. הארגון פרסם הלילה הצהרה ובה דרש מקרי להתנצל ולהימנע משימוש במילה הזו בעתיד בהקשר לישראל. כעבור זמן קצר פרסם מזכיר המדינה את התנצלותו.

 

היהודים במפלגה הדמוקרטית: "מרוצים מההתנצלות של קרי"

הרב ג'ק מולינה, העומד בראש ה-NJDC, אמר בשיחה עם ynet שהוא מרוצה למדי מההודעה של קרי, שלפיה אם היה אפשר הוא היה משתמש במבחר מילים אחר: "קרי הוא הדיפלומט הבכיר במדינה והוא השתמש במילה לא דיפלומטית, שאינה משקפת נכון את היחס שלו לישראל או את המציאות בישראל. אני עובד קשה ולעיתים בסוף היום כשאני מדבר באופן לא פורמלי אני אומר דברים שאני יכול להצטער עליהם. קרי עובד הרבה יותר קשה ממני".

 

מולינה, רב אורתודוקסי, מוסיף: "אנחנו, כמו ארה"ב, תומכים בפתרון של שתי מדינות לשני עמים, אבל זה לא נכון לומר שהאופציה היחידה בהיעדר פתרון של שתי מדינות זה אפרטהייד. יש יותר מאופציה אחת במקרה כזה".

 

מולינה מודה שתקיפה של פוליטיקאי דמוקרטי בידי הארגון היהודי של המפלגה היא נדירה למדי: "ברור שהייתה בחירה רעה של מילים אבל ההצהרה שלו מספקת אותנו במאה אחוז. אני משוכנע במאה אחוז שג'ון קרי הוא ידיד ישראל והוא יהיה ידיד ישראל ויפעל לקדם את השלום".

 

אתה לא חושש שהעולם יזכיר את דבריו לגבי האפרטהייד?

"העובדה שקרי השתמש במילה הזו לא הופכת את זה לנכון יותר עכשיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים