שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יש לכם כאבי שיניים? אתם בסיכון לדיכאון

  מחקר שנערך באונ' דיקון האוסטרלית, בדק יותר מ-10 אלף אנשים. הממצאים הראו כי קיים קשר בין מצב בריאות הפה לבין המצב הנפשי של הנבדקים. מחקר זה מצטרף למחקרים נוספים המצביעים על קשר בין המצב הפיזי למצב הנפשי

  מצב השיניים שלכם משליך, כך מסתבר, לא רק על הבריאות הפיזית, אלא גם הנפשית. כך מגלה מחקר חדש שפורסם ב- journal General Hospital Psychiatry. על פי ממצאי המחקר, כ-60% מהאנשים המדווחים על דיכאון, דיווחו גם על כאבי שיניים, לפחות פעם בשנה שלפני.

   

  עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

   

  המחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת דיקון האוסטרלית, בדק יותר מ-10 אלף אנשים בגילאי 20 -75 המתגוררים בארה"ב. הממצאים הראו כי קיים קשר בין מצב בריאות הפה לבין המצב הנפשי של הנבדקים. לדברי החוקרים, מצב בריאות ירוד של השיניים והחניכיים, מגדיל את הסיכויים ללקות בדיכאון.

   

  עוד כתבות על בריאות השן

  האם הלבנת שיניים מזיקה? 11 מיתוסים

  שתלים בשיניים: איך באמת נקבע מחירם?

  מומחה עולמי: 5 עצות לשמירה על החניכיים

   

  עוד מצאו החוקרים כי קיימים מצבים נוספים המשפיעים על מצב השיניים, גם אם לא באופן ישיר, כמו למשל, השמנה או מחלות שונות.

   

  החוקרים מסבירים כי דיכאון הוא מעין "מצב של דלקת". הם מוסיפים כי כי "הדלקת" הזו מתרחשת בגלל מצבים כמו השמנת יתר, מחלות וגם בריאות פה ירודה כבר מגיל קטן, שכאמור, משפיעים על הנפש.

   

  החוקרים גילו עוד כי שני שלישים מהאנשים (61%) שדיווחו על דיכאון, דיווחו גם על כאבי שיניים בשנה החולפת, ויותר ממחציתם טוענים באופן כללי מצב שיניהם גרוע.

   

  רפואה מונעת

  ממצאי המחקר מצטרפים למחקרים נוספים בעולם הטוענים כי קיים קשר בין מצב בריאותי רעוע, "מודלק", כפי שמכנים החוקרים, והשפעתו על המצב המנטלי של האדם.

   

  החוקרים מסבירים כי ממצאים אלה יכולים להיות בעלי השלכות מרחיקות לכת על שיטות הטיפול בדיכאון ואפילו מניעתו, באמצעות טיפול בשיניים ובמחלות נוספות, כחלק מתפיסה של רפואה מונעת לתועלת בריאות הציבור הכללית. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כאבי שיניים עלולים להצביע על דיכאון
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים