שתף קטע נבחר

גט מ-USA: האמריקנים שמוותרים על אזרחות

בשעה שישראלים רבים חולמים להשיג דרכון אמריקני, יש אמריקנים רבים, בהם הזמרת טינה טרנר, שדווקא מוותרים על אזרחותם מסיבות פוליטיות ואישיות, אך בעיקר כלכליות - לא רוצים לשלם מסים על חשבונותיהם בחו"ל

קארול טאפאנילה עזבה לקנדה , קווינסי דיוויס השלישי לטייוואן ודונה ליין-נלסון לשווייץ : מיליוני אנשים בעולם כולו, בהם ישראלים רבים, חולמים על אזרחות אמריקנית, אבל בשנים האחרונות יש תופעה של אמריקנים שדווקא מוותרים על אזרחותם כדי להימנע מתשלום מסים לדוד סם.

 

מתי ניסע לארה"ב בלי ויזה? שאלות ותשובות

 

עוד חדשות בעולם :

לבנון חוגגת: "קלוני התארס לאחת משלנו"

לוב: ירי בפרלמנט בהצבעה על רה"מ הבא

מעון רה"מ ינותק מזרם: לא שילם חשבון חשמל

מסע ירי ב-FedEx: "היורה נראה כמו רמבו"

 

בשנה האחרונה ויתרו 2,999 אמריקנים על אזרחותם כדי להימנע מתשלום מסים על כספים שהם מחזיקים בחשבונות בנקים ברחבי העולם. מדובר במספר שיא של ויתורים על דרכון אמריקני. התופעה לא נוגעת רק לבעלי ממון, אלא גם לאמריקנים ממעמד הביניים שהחליטו לעזוב את ארצות הברית מסיבות פוליטיות ואישיות.

 

קרול טאפאנילה ויתרה על אזרחותה ועברה לקנדה. עם בעלה בקלגרי (צילום: AP) (צילום: AP)
קרול טאפאנילה ויתרה על אזרחותה ועברה לקנדה. עם בעלה בקלגרי(צילום: AP)

ילדיה של קרול טאפאנילה (צילום: AP) (צילום: AP)
ילדיה של קרול טאפאנילה(צילום: AP)
רון דרמר ומייקל אורן וויתרו על אזרחותם האמריקנית כדי שיוכלו לכהן כשגרירי ישראל בארה"ב, אבל הם שייכים למיעוט. רוב האמריקנים שמוותרים על אזרחותם עושים זאת מסיבות פיננסיות. הזמרת טינה טרנר היא הדוגמה הבולטת ביותר כנראה. טרנר חיה בשווייץ 19 שנה ובסתיו האחרון היא ויתרה על אזרחותה האמריקנית.

 

מוצאים מקלט בשווייץ

שווייץ משמשת מקום המסתור של מרק ריץ', תורם גדול למפלגה הדמוקרטית בארה"ב ולמפלגת העבודה בישראל. גרושתו, דניס ריץ', גם היא מעורבת בפוליטיקה האמריקנית ותורמת כספים, ובשנת 2012 ויתרה על אזרחותה האמריקנית ועברה לגור בלונדון.

 

לא סובל מאפליה בטייוואן. קווינסי דיוויס השלישי (צילום: AP) (צילום: AP)
לא סובל מאפליה בטייוואן. קווינסי דיוויס השלישי(צילום: AP)

ראש העיר ציריך קורין מאוך נולדה בארה"ב, אך ויתרה על אזרחותה (צילום: AP) (צילום: AP)
ראש העיר ציריך קורין מאוך נולדה בארה"ב, אך ויתרה על אזרחותה(צילום: AP)

ויתרה על אזרחותה והרגישה "כמו בגירושים". דונה ליין-נלסון (צילום: AP) (צילום: AP)
ויתרה על אזרחותה והרגישה "כמו בגירושים". דונה ליין-נלסון(צילום: AP)

דונה ליין-נלסון, אמריקנית שחיה בשווייץ 24 שנים, החליטה גם היא לוותר על הדרכון האמריקני. את הביקור בקונסוליה האמריקנית בז'נבה היא תיארה כטקס גירושים. "דיבר אתי פקיד שהבהיר לי שלעולם לא אוכל להחזיר לעצמי את הדרכון האמריקני. הרגשתי כמו בגירושין, כמו במוות. כשעזבתי את הקונסוליה הקאתי", היא סיפרה. במקרה של נלסון בת ה-71, מדובר בתהליך התרחקות מארה"ב שהחל בפלישה לעיראק ב-2003.

 

טקס הוויתור על האזרחות האמריקנית קשה. האמריקנים רגילים לדחות פניות לאזרחות ולא רגילים שדוחים אותם. אולם, אין להם ממש מה לעשות נגד התופעה. כל זמן שרשויות המס האמריקניות מחפשות בנרות אחר מעלימי מסים ומקשיחות את החוקים נגדם, הולך ועולה מספרם של האמריקנים שמוותרים על דרכוניהם. לשם דוגמה, אמריקנים שחיים בחו"ל חייבים לדווח על הכנסות בני זוג שאינם אמריקנים, ואם לא יעשו זאת ישלמו קנסות גדולים.

 

אפילו אזרחים זרים רבים, בהם אנשי עסקים ישראלים, הפסיקו את הליך קבלת האזרחות האמריקנית בגלל החקיקה הנוקשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חיה 19 שנה בשווייץ וויתרה לאחרונה על דרכונה. טינה טרנר
צילום: רויטרס
מומלצים