שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אביבית משמרי בין ספרים דיגיטליים

  אביבית משמרי עדיין טכנופובית, אבל כשהיא תקרא ספר במהדורה דיגיטלית הוא בטוח יהיה ספר מדע בדיוני. בינתיים היא משיקה את "הזקן משתגע" על המסך, וטוענת שספרים ראויים יהיו פה תמיד

  כשהתחלת לכתוב, דמיינת שקוראים ידפדפו יום אחד בספר שכתבת באמצעות עמודים דיגיטליים?

   

  "כשהתחלתי לכתוב לא חשבתי, לשמחתי, על קוראים (זו הסחת דעת בעייתית לכותב). עם זאת, המחשבה על כך שהספר שלי זמין כעת במדיה חדשה משמחת מאוד".

   

  ספרה של אביבית משמרי. דיסוטופיה זועמת (עטיפת הספר) (עטיפת הספר)
  ספרה של אביבית משמרי. דיסוטופיה זועמת
   

  מה הסצנה האהובה עלייך במיוחד ב"הזקן השתגע"?

   

  "יש כמה וכמה, אבל האהובה ביותר עלי, היא כנראה זו שבה אזרחים אוספים חילוני פצוע למקום מבטחים באמצעות בולדוזר. אמנם בפרקים שלפני כן תיארתי עולם בדיוני שלם שבו פורצת מלחמת אחים והרחובות בוערים, אבל רק לאחר שהושלם התיאור הקצרצר של הנסיעה האטית על כף בולדוזר, הבנתי באמת כמה אפשר לברוא באמצעות הכתיבה".

   

  האם יצא לך לקרוא ספר דיגיטלי ואיזה?

   

  "לבושתי, עדיין לא קראתי ספר דיגיטלי בעצמי. יש בי מן הטכנופובית, והעדפתי לבדוק את הטכנולוגיה החדשה על אחרים לפני כן. לכן קניתי ספר דיגיטלי כמתנה לחבר" 'איש שלא הבחין בשום דבר' של רוברט ואלזר - והמתנתי לראות מה קורה. לא נרשמו אבידות כלשהן, כך שנראה שהדרך פתוחה לפניי. את הספר הראשון שארכוש לקריאה הבטחתי לעצמי כבר לפני זמן רב: 'האדם שמחוץ למשוואה', של פיליפ ק. דיק"

   

  איזה ספר היית קוראת באופן דיגיטלי ואיזה דווקא לא?

   

  "אל כל ספר אהוב אני רוצה לחזור שוב ושוב, לעיין בקטעים שסימנתי לעצמי, לקרוא מחדש פרקים שריגשו אותי. את זה אפשר מן הסתם לעשות בעזרת סימנייה. אבל מן הסתם, בתוך מכשיר ייעודי לקריאה נפתחות המון אפשרויות חדשות למשחקים כאלה.

   

  "בנוסף, יש המון ספרים ישנים וקלאסיקות שהיום אפשר

  למצוא רק בחנויות יד שנייה, לפעמים מעופשים ומבוישים. ספרים כאלה הייתי שמחה מאוד לראות כקבצים דיגיטליים".

   

  איך את חושבת שחוק הספרים ישפיע על הספרות הדיגיטלית?

   

  "קטונתי מלנבא. אם הפסקת המבצעים תביא לעלייה גורפת במחיר הספרים, זה יהיה אולי גורם מעודד לרכישת ספרים דיגיטליים, שהם זולים יותר. אבל מעבר למחיר ייתכן שיש גם פקטור של רכישת ההרגל לקרוא קובץ במקום ספר פיזי, וזה דבר שלוקח זמן".

   

  איך את מדמיינת את ענף הספרות הישראלית בעוד עשרים שנה מהיום?

   

  "אחרי הדיסטופיה הזועמת שכתבתי, אולי אני לא האדם המתאים לענות על שאלה כזו. אבל ספרים ראויים תמיד יהיו פה. בכריכה רכה או בקובץ מחשב, עדיין נצטרך להערות אל תוכנו את הטקסטים האלה, מילה-מילה, להקדיש זמן ורצון טוב לעולם שברא מישהו אחר, וזה משמח אותי מאוד".

   

  ספרי מקור ותרגום, חדשים ורבי-מכר. היכנסו לאתר "עברית": ספרים טובים במחירים מפתיעים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ראומה חיות
  אביבית משמרי. לקרוא ספר דיגיטלי - הרגל שלוקח זמן
  צילום: ראומה חיות
  לאתר ההטבות
  מומלצים