שתף קטע נבחר

הסכם גג בקריית ביאליק: 7,250 דירות חדשות

למרות הדיווחים על התנגדות מצד אגף התקציבים במשרד האוצר, חתם שר האוצר יאיר לפיד על הסכם להקמה מהירה של אלפי דירות ב-3 שכונות מגורים חדשות בקריית ביאליק, עם שר השיכון ומנהל רשות מקרקעי ישראל. מדובר בהסכם גג רביעי, אחרי הסכמים דומים בקריית גת, מודיעין וראש העין

למרות הדיווחים על התנגדות מצד משרד האוצר , התייצב הבוקר (ד') שר האוצר, יאיר לפיד, בקריית ביאליק כדי לחתום על הסכם להקמה מהירה של אלפי דירות בעיר. על ההסכם חתמו שר השיכון, אורי אריאל; מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן; וראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי. מדובר בהסכם גג רביעי, במסגרתו יוקמו בקריית ביאליק 7,253 יחידות דיור ב-3 שכונות מגורים, שלפי ההערכות אמורות להכפיל את אוכלוסיית העיר ל-70 אלף נפש.

 

"הסכמי הגג " - כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

בשכונת אפק יוקמו 4,573 יחידות דיור, בשכונת גבעת הרקפות יוקמו 800 דירות ובשכונת כפר ביאליק דרום ייבנו 1,880 יחידות מגורים. מתחמים אלה ישווקו בשנים 2014-2016 בהיקפים של כ-2,000 יחידות דיור בממוצע לשנה. כבר בשנה הקרובה צפויים להיות משווקים מגרשים בשכונת אפק. תוכנית כפר ביאליק דרום ותוכנית הרחבת גבעת הרקפות ישווקו במהלך השנים 2015-2016. התוכניות כוללות בין היתר בנייה למגורים, מבני ציבור ומוסדות חינוך. פיתוח התשתיות במגרשים החדשים יבוצע על ידי העירייה במהלך משותף ומהיר של משרדי הממשלה השונים.

 

הסכמי גג דומים נחתמו בשבועות האחרונים גם בראש העין, בקריית גת ובמודיעין-מכבים-רעות, במסגרתם צפויות להיבנות כ-16 אלף יחידות מגורים, 7,598 דירות ועוד 11,800 יחידות בהתאמה. למעשה, מאז שהוחזרה השיטה לשימוש, נחתמו הסכמים לבנייתן של כ-42 אלף דירות בסך הכל.

 

נזכיר שבסוף השבוע הקודם דווח כי סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ערן ניצן, שיגר מכתב חריף למנהל רשות מקרקעי ישראל, ובו המליץ ללבן את המחלוקות סביב תוכנית מחיר מטרה - ולדחות את טקס חתימת ההסכם. ניצן טען במכתבו כי "אין לבצע מכרזי מחיר מטרה במסגרת הסכמי הגג, שכן עלויות הפיתוח מצמצמות משמעותית את היקף התקבולים הצפויים מהקרקע".

 

למעשה, במסגרת הסכם הגג עם עיריית קריית ביאליק, על המדינה להעניק מימון לפיתוח ותשתיות להקמת שכונת המגורים החדשה, אך ממכתבו של ניצן עלה כי טרם סוכמו מקורות המימון להסכם זה. עם זאת, בתחילת השבוע דיווחו הצדדים כי טקס החתימה על ההסכם ייערך כמתוכנן.

 

תשריט של שכונת אפק בקריית ביאליק (תשריט: משה צור אדריכלים ובוני ערים) (תשריט: משה צור אדריכלים ובוני ערים)
תשריט של שכונת אפק בקריית ביאליק(תשריט: משה צור אדריכלים ובוני ערים)

 

הסכמי הגג הם כלי שפותח במהלך העלייה מברה"מ לשעבר, בשנות ה-90 של המאה הקודמת, והחזר לשימוש בקדנציה הנוכחית, כמענה לעליית מחירי הדירות בישראל. במסגרתו, חותמים כל משרדי הממשלה הרלוונטיים על חוזה מול העירייה שבשטחה נבנות הדירות. בחוזה מתחייב כל משרד לעמוד בלוחות הזמנים לביצוע הפעולות הנדרשות ממנו, על מנת לאפשר את תוספת האוכלוסייה לתחום שיפוטה של העירייה.

 

כך, מתחייב משרד החינוך לספק בתי ספר וגני ילדים, משרד התחבורה מתחייב על תוספת מחלפים בצמתים, משרד הבריאות מתחייב להוסיף מיטות לחולים ומרפאות, ומשרד האוצר מתחייב לתקצב את כל הפעולות. בתמורה, מתחייבת העירייה לבצע את פעולות הפיתוח הנדרשות ממנה, והכל בכפוף ללוחות זמנים נוקשים שיבטיחו את הענקת היתרי הבנייה ואת השלמת הבנייה במועד סביר.

 

העיקרון המנחה של ההסכמים הוא העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט. הם מבטיחים ליזמים קבלת היתרי בנייה תוך 90 יום, ומקצרים דרמטית את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. בנוסף, יקבע לוח זמנים לביצוע כל שלב בפרויקט. הסכמי הגג מבטיחים גם לרשות המקומית את האמצעים והגיבוי הממשלתי להקמת שכונות ענק של אלפי יחידות דיור.

 

"יש לנו מטרה אחת - הורדת מחירים"

השר אריאל אמר בתום טקס החתימה כי "ההסכם הוא נדבך נוסף בדרך להגדלת והאצת שיווקים באזורי הביקוש. צעדי הממשלה במחיר מטרה ומע"מ אפס, כפי שהכרזנו עליהם, יביאו לשינוי בצורה מיידית. השינוי שכל הציבור חיכה לו מתרחש בימים אלו ממש - בזכות עבודה מאומצת והחלטות אמיצות. עם זאת, חשוב להדגיש שהציבור נותן בנו אמון אחרי שנים של אכזבות.

 

"הצלחת התוכניות תלויה במידת האמון של הציבור במהלכי הממשלה, ואסור לנו להפר את האמון הזה. כדי שתוכניות הדיור המוזל החדשות יצליחו, אנחנו חייבים להפעיל אותן על מסה רחבה ככל האפשר של דירות. כדי שהתוכניות ישפיעו על השוק כולו, צריך להחיל אותן הן על רוכשי דירה ראשונה, הן על משפרי דיור ועל כל חלקי האוכלוסייה ללא הבדלים. אני אומר לציבור - תבחנו אותנו, תעקבו ותבדקו ותראו שאנחנו ממשיכים להגדיל את היצע הדירות בכל רחבי הארץ.

 

"אסור להשאיר את הדיור כבן ערובה של נושאים פוליטיים ואחרים. כל המשאבים והתקציבים במשרד השיכון מופנים ומרוכזים כעת להשגת מטרה אחת - הורדת המחירים. לכן אני מבקש להדגיש כאן - אסור לעכב תקציבים. כל עיכוב של התקציבים הוא פגיעה ישירה במאמץ שלנו להוזלת מחירי הדיור".

 

שר האוצר לפיד הוסיף כי "אמרתי לא אחת לאחרונה שמחירי הדיור עומדים לרדת. הם יירדו כי אנחנו מגדילים את ההיצע; הם יירדו כי אנחנו משנים את סדרי העדיפויות ומוכנים להפסיד כסף כדי שדור שלם של צעירים יפסיק לקרוס אל מול עינינו; הם יירדו כי אנחנו מסירים חסמים; הם ירדו כי אנחנו מפשטים את תהליכי פדיון הקרקע. הם ירדו. ואני חוזר וקורא גם היום לקבלנים: תמכרו, כי מחירי הדיור ירדו!".

 

ליברמן ציין כי "הסכמי הגג הם התשתית לכל פעולה שמיועדת להוריד את מחירי הדיור. הם מבטיחים שיווקים אפקטיביים והגדלת היצע הדיור בקצב מהיר, תוך התגייסות כל משרדי הממשלה הרלבנטיים והרשות המקומית. היום אנו חותמים הסכם גג בקריית ביאליק, כאשר הראשון מבין ההסכמים נחתם בקריית גת. בין שתי קריות אלה בזכות הסכמי הגג יקומו 100 אלף יחידות דיור באזורי הביקוש ובלבו של מרכז הארץ".

 

ראש עיריית קריית ביאליק אמר כי "מדובר באירוע היסטורי שיאפשר לנו לממש את הביקושים הרבים לדיור בקריית ביאליק, שלא מומשו בהיעדר היצע דירות. בעירנו מרבית עתודות הקרקע של מטרופולין חיפה. סיכמנו שבמקביל להיקפי הבנייה הדרמטיים, יורחבו אזורי התעסוקה של העיר, שיבטיחו את האיתנות הכלכלית שלה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נחום סגל
מימין לשמאל: ליברמן, לפיד, דוקרסקי ואריאל, אחרי החתימה על ההסכם
צילום: נחום סגל
מומלצים