שתף קטע נבחר

לפיד בפורדיס: "היחס למבצעים - כמו לטרור"

שר האוצר ביקר במסגד שעל קירותיו רוססו מגן דוד וכתובת נאצה, גילה כי למשטרה יש קצה חוט בנוגע להשחתה, והביע סלידה מהמעשה: "מדובר בחבורת פחדנים, הם לא פטריוטים ולא ציונים, הם סתם פושעים"

שר האוצר יאיר לפיד ביקר בצהריים (יום ד') ביישוב פורדיס ועמד מקרוב על ההשחתה במסגד שעל קירותיו רוסס מגן דוד ונכתב: "מסגדים סוגרים במקום ישיבות". יממה וחצי אחרי שהתגלתה ההתנכלות, שכללה גם ניקוב של צמיגי עשרות כלי רכב, אמר לפיד בביקורו במסגד כי "זה מקום של תפילה, אנשים באים כאן להתפלל, מי שמבזה את מקום התפילה של אדם אחר, אז אין לו כבוד לאלוהים של עצמו".

 

עוד עדכונים - בפייסבוק שלנו

 

הביקור של שר האוצר בפורדיס נערך על רקע השביתה הכללית שהוכרזה ביישוב במוסדות החינוך ובבתי העסק. "מה שנכתב על קיר המסגד הוא שטות מוחלטת של אנשים שמחפשים סיבה להיות אלימים ומשוגעים ואין שום צדק בדבר זה. מדובר כאן בחבורת פושעים פחדנים שבאים בלילה ועושים מעשים של עבריינים וונדליזם. הם לא פטריוטים ולא ציונים, הם סתם פושעים".

 

לפיד גילה כי לאחר שיחה שקיים עם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' הבין ממנו כי למשטרה יש קצה חוט בחקירה. "אנחנו מתייחסים לחבורה הזאת כמו טרור, המשטרה מתייחסת לעניין בשיא הרצינות ובחומרה מתוך הבנה שאלו פושעים שצריך לטפל בהם. ממשלת ישראל לוקחת את העניין הזה ברצינות". מנגד, גורמים במשטרה אמרו כי לא ידוע להם על התקדמות או קצה חוט בחקירה. 

לפיד וראש המועצה מרעי, היום (צילום: עידו בקר) (צילום: עידו בקר)
לפיד וראש המועצה מרעי, היום(צילום: עידו בקר)

על השאלה אם יש לפצות אזרחים שנפגעו מפעולות של "תג מחיר" השיב לפיד: "לא רוצה להיכנס לעניין של פיצוי אנשים על הנזקים שנגרמו להם".

 

בהמשך נשאל לפיד אם ניתן להכריז על מבצעי פעולות "תג מחיר" כעל טרוריסטים, ועל כך השיב: "במדינת ישראל יש כאלו שצריך לטפל בהם כמו שמטפלים בכל הפושעים. זה מאוד חמור, מגונה ומבייש את המדינה, אבל אנחנו נטפל בעניין. באתי לחבק את ראש המועצה ולהגיד לו שמדינת ישראל מגנה בכל גינוי את הדבר המכוער שעשו אותו העבריינים".

 

יואל מרשק מהתנועה הקיבוצית אמר בביקורו בפורדיס: "אנו משתתפים עם התושבים ולא מסכימים עם ההתנהלות שעומדת מאחורי קבוצות 'תג מחיר'. אנו לא מסתפקים בגינוי אלא עוברים ליישובים אשר בוצעו בתוכם 'תג מחיר' וקוראים לתושבים להתנדב ולהקים משמר אזרחי בלילות ליד המסגדים ובכניסות לערים ובכפרים. התושבים צריכים לקחת אחריות ולהגן בגופם ובנפשם על המקומות הקדושים, כי ישנם קיצונים בקרב היהודים וגם בקרב הערבים שמעוניינים לפגוע ביחסים".

 

"מקרה נוסף יכול להוביל לתגובות קשות" 

בפורדיס נשמעו הבוקר קולות של תושבים שחוששים מהתלהמות. אחד מהם אמר: "אנחנו לא רוצים להתעורר שוב למקרה דומה אצלנו או במקום אחר, זה יכול להוביל לתגובות קשות". ביישוב החליטו להימנע ממחיקת הכתובות שרוססו על המסגד ומשעות הבוקר הגיעו כמה מבקרים למקום והביעו סלידה מהמעשה.

 

ראש מועצת פורדיס, יונס מרעי, שנפגש הבוקר גם עם יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר כי בכוונתו להיפגש היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הוא צריך להבטיח לי שהם יטפלו במטורפים", אמר מרעי. "אנחנו יישוב שקט, ועשיתי הרבה דברים למען דו-קיום ושכנות טובה. אנחנו לא רוצים להיגרר אחרי אנשים מטורפים, ורוצים להגיד שאנחנו יותר חזקים מהם ולא נרשה להם להרוס את היחסים. אני מקווה שהשר לביטחון הפנים והמפכ"ל יגיעו לאנשים שעומדים מאחורי 'תג מחיר'".

 (צילום: חסן שעלאן, אביהו שפירא, ג'ורג' גינסברג, אלחאג ואסים) (צילום: חסן שעלאן, אביהו שפירא, ג'ורג' גינסברג, אלחאג ואסים)
(צילום: חסן שעלאן, אביהו שפירא, ג'ורג' גינסברג, אלחאג ואסים)

ח"כ הרצוג אמר לאחר פגישתו עם ראש המועצה: "באתי לכאן לא כאופוזיציה ולא כקואליציה, אלא בגלל שכל עם ישראל הזדעזע ומתקומם וכועס על התופעה הפסולה והאיומה של 'תג מחיר'. בשנים האחרונות היו מאות מקרים של פשעי שנאה, ואני יודע שהמשטרה, השב"כ וכוחות הביטחון עושים הכול, אבל צריך לתת להם כלים כמו במלחמה בטרור".

 

הרצוג אמר עוד: "זה טרור. אני אומר את זה למערכת המשפטית ולכל מי שמנסה ללבות אש על בסיס אמונה דתית, כשהוא מלבה אש זרה שמקומה לא בארץ ישראל. אנחנו יודעים שפורדיס מוגדרת גן עדן כי כאן יש דו-קיום והיום באנו כדי לחזק את האווירה ולגנות את התופעה המטורפת. נקווה שהממשלה תחליט סוף סוף לתת כלים של מלחמה בטרור".

הכתובת במסגד שהציתה את המהומה (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
הכתובת במסגד שהציתה את המהומה(צילום: חסן שעלאן)

השבתה כללית. פורדיס, הבוקר (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
השבתה כללית. פורדיס, הבוקר(צילום: חסן שעלאן)

ובזמן שבפורדיס שבתו, קבלן ערבי מנצרת שהחנה את רכבו באזור התעשייה ביקנעם התלונן הבוקר כי נוקבו שני צמיגים ברכב וכי רוסס עליו מגן דוד. זהו המקרה החמישי בחודש האחרון שבו מתנכלים לרכוש של תושבי המגזר הערבי ביקנעם. טרם נעצרו חשודים במעשה חרף מאמצי המשטרה והשב"כ.

 

אמש התקיימה בפורדיס הפגנה גדולה שבה השתתפו 2,500 בני אדם. גם השכנים מזכרון יעקב באו למחות והניפו כרזות שעליהן נכתב בין היתר: "תומכים בכם שכנים", "ביבי, בנט ולפיד – תעצרו את הפושעים", ו-"תג מחיר – טרור". בשלב מסוים הגיעו כ-150 מפגינים לצומת פורדיס והמשטרה שקלה לסגור את כביש 4.

 

נשיא המדינה שמעון פרס שוחח אתמול עם ראש המועצה מרעי, וגינה בחריפות את האירוע. "אני מתנצל בשם אזרחי המדינה בפני התושבים שנפגעו", אמר לו. "נעשה הכול כדי לשמר את היחסים הטובים בין יהודים לערבים בכפר ובסביבתו. נתאמץ למצוא את האשמים ולהעמיד אותם לדין. פעולות נתעבות אלו עומדות בניגוד לאמונה והמוסר היהודי".

 

במקביל, מנכ"ל גבעת חביבה יניב שגיא, מנהל תכנון שוויון וחיים משותפים בגבעת חביבה מוחמד דראושה ומנהל מרכז יהודי-ערבי לשלום ריאד כבהא, פנו לראש הממשלה במכתב שבו ציינו: "בשנה האחרונה מצאנו את עצמנו בביקורי סולידריות רבים עקב ההתקפות הגזעניות של אנשי 'תג מחיר',

 שפגעו במסגדים ביישובים רבים בישראל. כמי שעוסקים יום-יום בבניית חברה משותפת בין יהודים לערבים בישראל ומחנכים לשותפות ונגד גזענות אנחנו מבקשים לפנות אליך בדחיפות: פעולות הטרור הגזעניות נגד המסגדים והמקומות הקדושים לחברה הערבית בישראל יובילו להתלקחות ביחסי יהודים וערבים במדינה".

 

השלושה כתבו עוד לנתניהו: "אדוני ראש הממשלה, האחריות היא עליך. אנחנו מצפים ממך להתייחס לנושא במלוא הרצינות: להוקיע את הטרוריסטים שפוגעים באזרחים הערבים, לתפוס ולהעניש את אותם פושעים, להציע דרך לשילוב שוויוני של האזרחים הערבים ולהוביל מדיניות אזרחית דמוקרטית שמכבדת את הלגיטימיות של האזרחים הערבים. רק כך תמוגר החרפה הזאת ותוסר העננה המאיימת שהיא מטילה על החברה בישראל. הכתובת על הקיר. היא כתובה בבהירות ומרוססת ברשעות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
שביתה כללית בפורדיס, הבוקר
צילום: חסן שעלאן
מומלצים