שתף קטע נבחר

ארץ מכוניות הרפאים: לאן נעלמו כל הגלגלים?

כשבתל-אביב מפרקים כיסאות אופניים, ברפובליקה המרכז אפריקנית מתגוננים מגניבת מכוניות עם הסרת גלגלים, ברגים וחלקי מנוע. ברקע נמשכים הדיווחים על רצח עם וטבח מוסלמים, ולפעמים הבחירה היא בין חיים לצמיגים

מכוניות ללא גלגלים הן מראה שכיח ברחבי הרפובליקה המרכז-אפריקנית, המתמודדת זה חודשים ארוכים עם עימותים אלימים ומעשי טבח של מוסלמים נגד נוצרים ולהפך. הנהגים במדינה הנחשלת הזו מצאו מפלט בשיטות יוצאות דופן וגם מסוכנות כדי לשמור על כלי הרכב שלהם.

 

במבט ראשון המתבוננים עשויים להניח שבעלי המכוניות חוששים שהצמיגים שלהם ינוקבו, אבל זה יותר מ-16 חודשים שתושבים מסירים את גלגלי המכוניות שלהם ומציבים את כלי הרכב שלהם על אבנים, בעיקר כדי למנוע מכנופיות חמושות לברוח איתם.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

בעלי המכוניות החלו לנקוט את השיטה הזו בדצמבר 2012, כשמורדי ברית הסלקה - מוסלמים ברובם - צעדו מהצפון אל הבירה הדרומית באנגוי. רבים מהלוחמים הגיעו ברגל, ועד מהרה תופעת הגניבה של מכוניות הפכה נפוצה.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
בתחילה בני הסלקה, שתפסו את השלטון למשך עשרה חודשים במרס 2013, סימנו רכוש השייך לרוב הנוצרי. מבית הבישוף של במברי, כ-300 קילומטרים מבאנגוי, נגנבו שמונה רכבי 4X4.

 

"קודם כול הם גנבו את המכוניות של עובדי סיוע שחנו בחצר שלנו, ואחר כך הם לקחו את שלנו", סיפר כומר שביקש להזדהות רק בשם סבסטיאן. "במשך זמן מה לא ידענו מה לעשות. אחר כך אמרנו לעצמנו, 'בואו נחביא את הגלגלים'".

 

כשניסו לעשות זאת בפעם הראשונה, הכמרים נכשלו בכך משום שהם פשוט הציבו את הגלגלים במוסך סמוך. לוחמי הסלקה היו מוצאים אותם, מרכיבים אותם בחזרה - ונוסעים מבלי שמבחינים בהם.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

הכמרים, כמו יותר ויותר בעלי מכוניות, חיפשו דרכים יצירתיות להסתיר את גלגליהן, אבל פירוש הדבר הוא לעתים סיכון החיים לשם השמירה על הרכב. כיום, כשמורדים לשעבר (בעיקר מוסלמים) או יריביהם (הנוצרים ברובם) הופכים מתוסכלים יותר במהלך החיפוש, הם הופכים נרגזים ומאלצים את קורבנותיהם לחשוף את מקומות ההסתרה של הגלגלים תחת איומים.

 

סבסטיאן אומר כי בקהילת גימארי, כ-80 קילומטרים מבמברי, כמרים החליטו להסיר גם את ההגה, אבל בסופו של דבר הם מסרו גם את ההגה לידי כנופיות חמושות כשאלה איימו להרוג אחד מהם.

 

פירמידה אנושית על גג הרכב

מאות אזרחים - מוסלמים ונוצרים - לוקחים סיכון גדול כשהם מחליטים לשמור על המכוניות שלהם, כלי שעשוי להתברר כמציל חיים במדינה ששקעה בכאוס ושבה עוד ועוד אנשים הופכים רעבים ללחם. אמצעי תחבורה הם נדירים כל-כך עד שכל כלי שיש לו גלגלים הוא יעד להחרמה, כולל משאיות. אפילו כלי רכב להעברת סחורות כבדות אפשר למצוא חונים על מעצורים שיקשו את גניבתם.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ההסתובבות ברחובות הרפובליקה המרכז-אפריקנית, קולוניה צרפתית לשעבר, הפכה ככלל למעשה מותרות שם. כלי הרכב שנותרו מעטים כל כך עד שחלק מהנוסעים מוצאים עצמם יוצרים פירמידות אנושיות המאתגרות את כוח המשיכה על גבי המכוניות החלודות הישנות והמעטות שמשמשות עדיין כאמצעי תחבורה ציבורית. מכונית פז'ו ישנה אחת יכולה לשאת בקלות 15 בני אדם בחלקה החיצוני, כשלפחות אדם אחד נתמך בשמשה הקדמית של הרכב, לצד נוסעים "ישובים" וסחורות כמו שקי אורז וארגזי בירה.

 

בבאנגוי מכוניות הן מראה שכיח יותר, אולם גם שיעור הפשיעה שם הוא הגבוה ביותר ברפובליקה המרכז-אפריקנית. בעל מוסך נוצרי ברובע PK5, שם נותרו רק כמה אלפי מוסלמים מאז הבריחה הגדולה, הוציא משימוש שישה מתוך 11 כלי הרכב שברשותו. בעל המוסך גיוון את השיטות שלו. הוא הסיר גלגלים ממכונית איטלקית והחביא אותם בתוך תא הנוסעים. הברגים של רכב 4X4 סולקו גם הם בזהירות. מכלי רכב אחרים הוא הסיר חלקים מהמנוע.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

בני הסלקה נלחמים ברוב האזור הדרומי של הרפובליקה המרכז-אפריקנית, בסיוע כוחות צרפתיים וכוח רב-לאומי של האיחוד האפריקני, אולם כיום חושש בעל המוסך מבעיות אפשריות מצד כנופיות נוצריות בעיקרן, שהופיעו בתגובה לזוועות שחוללו המורדים לשעבר המוסלמים. כוחות המליציה הצעירים האלה טבחו בעיקר באזרחים מוסלמים, שאותם הם מאשימים כי תמכו במורדי הסלקה בשעה שאלה ביצעו מעשי זוועה והתעללויות. עם זאת, הכוחות האלה תוקפים גם נוצרים.

 

כמעט בכל לילה אנשים מכל דת שהיא בבאנגוי נרצחים - ראשיהם נערפים במצ'טות או שהם מוכים או נורים למוות. גופות נמצאו גם בבארות.

תושבים רבים מתחבאים בבתים ולא מעזים עוד לצאת החוצה אפילו לאור יום. ארגוני זכויות אדם מזהירים כי ברפובליקה המרכז אפריקנית מתבצע בימים אלה רצח עם וטיהור אתני נגד מוסלמים, והמוני מוסלמים נמלטו מהמדינה.

 

למרות האלימות ברובע PK5, איש לא הגיע לקבל טיפול בבית החולים המקומי. בחצר המתחם חונה מכונית כחולה ללא גלגליה האחוריים, וגלגליה הקדמיים מנוקבים. על דגלון בתוך המכונית נכתב באנגלית: "אני אוהב את הרפובליקה המרכז-אפריקנית". קישוט לחג המולד מעטר את השמשה האחורית. "קצינת משטרה החנתה אותו שם כאמצעי זהירות", אמר איש בית החולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
כאן היה פעם גלגל, והוא יחזור כשנצטרך. רכב יתום מצמיגים
צילום: AFP
מומלצים