שתף קטע נבחר

"חייא אמר: אני גרוע מהשטן, אתה הכלב שלי"

משותף בעל כורחו של העבריין איתן חייא הוא הפך לעד מדינה בפרשת סחיטה. ל-ynet הגיעו תמלילי עדותו של י': "הוא אמר 'לא אהרוג אותך אלא אפגע בילדיך". על אירוע במשרד עורך הדין, אמר עד אחר: "הוא היכה אותי לעיני אמנון זכרוני"

"איתן חייא אמר לי: 'אני לא אהרוג אותך, אלא אפגע בילדים שלך וכל החיים אתה תסבול. אני יותר גרוע מהשטן. אתה תהיה הכלב שלי. תזכור מה איתן אומר'". את הדברים הללו סיפר לחוקרי המשטרה אחד משני עדי המדינה מפרשת "שותף סמוי", שנמלטו מהארץ לאחר שנסחטו לכאורה על ידי העבריין איתן חייא. הם חזרו לישראל תחת הגנת המשטרה, ותמלול העדות שלהם חושף את הטרור והאימה שסבלו מעצם היותם "שותפים עסקיים" של חייא.

 

 

פרשת "שותף סמוי" התפוצצה בחודש שעבר, אז נעצרו 15 מעורבים, בראשם חייא, שנחשב בעבר לראש המאפיה הישראלית בניו יורק, ומנכ"ל מכבי פתח תקווה בכדורגל איציק לוזון. על פי החשד, חייא ביקש לסחוט מיליוני שקלים משני אנשי העסקים – י' ו-ש' – שהיו שותפים שלו באולם אירועים ביפו. לאחר שאיים על חיי בני משפחותיהם, הם נמלטו מהארץ.

 

את ש' הכיר חייא שנים רבות, ואילו את י' הכיר רק ב-2005 כששכר ממנו שירותי אבטחה. בעדותו סיפר י' שבאותה תקופה "איתן התעסק בהלוואות", ו-י' והשותף שלו לקחו ממנו הלוואות קצרות מועד בריבית של חמישה אחוזים לחודש. ב-2006 לקח השותף של י' הלוואה של 100 אלף דולר מחייא, ולאחר מכן נרצח. חייא הגיע ל-י' ודרש ממנו את החזר ההלוואה, שלדבריו תפחה עד לכשני מיליון שקל.

איתן חייא. "תזכור מה איתן אומר לך" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
איתן חייא. "תזכור מה איתן אומר לך"(צילום: מוטי קמחי)

ב-2009 הכיר לו חייא את ש', שהיה מקורב אליו שנים רבות. למשטרה סיפר י': "עקב החובות שהיו לי סיכמתי עם ש' שהוא יקים חברה בבעלותו ואני אאשר אותה בקיבוץ והוא יפעיל את בית הקפה בשבילי על מנת שחובות בית הקפה לא יקפצו על הקפה".

 

ש' ו-י' שכרו יחדיו את אולם האירועים יאפא למשך 10 שנים. חייא הצטרף כשותף ב-10 אחוזים ואח"כ הגדיל את אחזקותיו ל-20 אחוז, שתמורתם שילם 2.4 מיליון שקל. י' סיפר במשטרה: "תמיד הסתרנו מאיתן שאני שותף מלא כי פחדנו שהוא ייקח לי את כל האחוזים על החוב הישן של השותף שלי שנרצח, שלא החזרתי לו מאחר שלא אני לקחתי אותו. אצל איתן יש פתגם שאומר שמי שמכיר לו מישהו והבחור השני לוקח כסף, גם מי שהכיר לו את הבחור חייב לו את כל הכסף".

 

י' הוסיף שבכל ההסכמים שנחתמו עם חייא סוכם שהוא שותף בהפסדים וברווחים על חלקו, אבל "על איתן לא מקובל שיהיו הפסדים. וגם אם יהיו הפסדים, הוא לא משתתף בהם אפילו אם הוא חתום. טענתו הייתה שהוא לא שותף בהפסדים אלא רק ברווחים. ונגרמו לו הפסדים על עיכובי פרויקטים".

 

חייא מרביץ במשרד של עו"ד זכרוני

הפיצוץ ביחסים בין השלושה אירע כשהשתתפו בפגישה אלימה במשרדו של עו"ד אמנון זכרוני: חייא פשוט היכה את שותפיו לעיני אחרים. עד המדינה השני, ש', סיפר למשטרה: "איתן ביקש ממני לחתום 100% מהאולם בנוכחות אמנון ועוד אנשים. אמנון בהתחלה היה בהלם, אחר כך הוא ניסה להרגיע את העניינים. ברגע שהוא תקף אותי, מולי ראיתי רק את אמנון זכרוני שהיה נראה קצת מופתע מהתקיפה והיה קשה לי לראות את האנשים מאחוריי ובצד כי ניסיתי להגן על הפנים".

איציק לוזון. "אמרו שהוא גרר את האוטו" (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
איציק לוזון. "אמרו שהוא גרר את האוטו"(צילום: יובל חן)

י' המשיך: "בזמן התקיפה זכרוני לא אומר כלום אך לאחר מכן במסדרון מחוץ למשרד אמנון ביקש ממנו שיישאר רגוע. כשהוא תקף, אף אחד לא אמר כלום. הייתה דממה. הבנו שהחבל נסגר עלינו. בשלב הזה עוד לא חשבנו לברוח מהארץ. הבריחה הייתה ספונטנית מהיום להיום.

 

"הגענו בצהריים לבניין במגדלי U. ביקשו שנעלה. סירבתי. בדירה של איתן תמיד כשהייתי בא הייתי שואל אם הכלבים בחדר. כלבים גדולים, מפחידים, רועים קווקזים, זכר ונקבה. אני יודע שהם נשכו מישהו והוא לא הצליח להשתלט עליהם. אני יודע שהם נשכו את אחת הבנות שלו. כל מי שנכנס בדלת... הם ישר קופצים לנשוך אלא אם איתן צועק עליהם. יותר טוב לקבל דקירת סכין מאשר להיתקל בהם.

 

"אמרתי שירדו בלי הכלב. אחת הסיבות שקבעתי למטה זה כי ידעתי שיש אבטחה של (י' מציין דמות מוכרת שמתגוררת במתחם, נכ"פ) ולא יקרה לנו כלום. אמרתי לו (לחייא) שיפסיק לשלוח פרצופים לאולם מטעמו כי זה פוגע בלקוחות והוא התחיל להאשים: 'אתה אחראי על כל הכספים שלי... אני לא אהרוג אותך, אני אתן לך לסבול כל החיים כמו כלב, אני אפגע בילדים שלך וכל החיים אתה תהיה הכלב שלי. תזכור מה איתן אומר. אם לא תתנו לי הכול'. אמרתי לש' בוא נלך... הבנו שאין דרך חזרה ושהוא לקח החלטה לקחת לנו הכול או להרוג אותנו".

 

ניצב משנה גדי אשד וסגן ניצב נסים דאודי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ניצב משנה גדי אשד וסגן ניצב נסים דאודי(צילום: מוטי קמחי)
 

 

התחבאנו בשדה התעופה

זמן קצר לאחר מכן החליטו י' ו-ש' שהם בורחים מהארץ. הם ניתקו קשר עם כל מכריהם וקבעו בשדה התעופה כדי להוציא את משפחתו של ש' לחו"ל ולראות כיצד מתקדמת ההצעה לקצין המשטרה נסים דאודי, שאיתו דיברו כמה ימים קודם לכן.

 

"כשנכנסנו לשדה בשעה 18:00 נכנסנו בפחד שלא יחכו לנו בטרמינל 3 מרוב שהייתי בלחץ", המשיך י' בעדותו. "את הכרטיס קניתי במזומן בצהריים בדקה ה-90 בשדה תעופה ו-ש' הזמין גם. כשהמתנו לפתיחת הדלפקים אמרו לנו שהם נפתחים רק שלוש שעות לפני הטיסה. התחבאנו בפינה רחוקה על מנת שלא יזהו אותנו ולא יראו אותנו כי ידענו שהם מחפשים אותנו כדי לפגוע בנו".

 

עשרה ימים לאחר הבריחה חזרו השניים ארצה בתיאום עם המשטרה ונכנסו להגנתה. "הרכב שלי כבר לא היה בטרמינל, חשבתי אולי גררו אותו אבל לא גררו. הבנתי שהאוטו נגנב מהשדה התקשרתי לפוינטר ואמרו לי שמישהו נוסע באוטו עם קוד ומפתח רזרבי. המפתח הרזרבי היחיד היה מוחבא בבית".

 

י' התקשר לעובד שלו והוא סיפר לו שאיציק לוזון גרר את האוטו מהשדה. ש' סיפר לחוקרים: "כשהיינו בחו"ל איתן השתלט על האולם, החליף מנעולים, שלח את כל העובדים הביתה, נעל אותו ושם שומרים שלו. הוא הפיץ שהוא הבעלים באולם ומעוניין למכור אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
איתן חייא
צילום: שאול גולן
צילום: מוטי קמחי
עו"ד אבי חימי
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
עו"ד אלי כהן
צילום: מוטי קמחי
עו"ד יניב שגב
מומלצים