שתף קטע נבחר

ג'ון קרי מודה: הגיע הזמן לפסק זמן במו"מ

אחרי הכישלון המהדהד ואמירת האפרטהייד שבעקבותיה נאלץ להתנצל, אומר מזכיר המדינה האמריקני ש"הדבר הטוב ביותר לעשות כרגע הוא לעצור ולבחון בצורה מעמיקה את הדברים". קרי: "הצדדים חשים שחשוב להם לשאת ולתת". השגריר בוושינגטון מגן על קרי בעקבות דברי סגן שר הביטחון דנון

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שהקדיש כמעט את כל מאמציו למשא ומתן המדיני בין ישראל לרשות הפלסטינית, מודה היום (ה') כי הגיע הזמן לפסק זמן: "אנחנו מאמינים שהדבר הטוב ביותר לעשות כרגע הוא לעצור, לבחון בצורה מעמיקה את הדברים ולמצוא בימים הבאים מה אפשרי ומה לא". הוא דיבר במהלך ביקור באתיופיה.

 

 

למרות הכישלון המהדהד, קרי מאותת שהעניין אינו אבוד לחלוטין: "שני הצדדים ציינו שהם חשים שחשוב להם לשאת ולתת ושהם רוצים למצוא דרך לכך". כאשר נשאל אם ארצות הברית מתכוונת להציג את עקרונות השלום שלה, השיב מתכוון לפרסם רשימת הישגים מהמשא ומתן שנמשך תשעה חודשים.  

ג'ון קרי, היום באתיופיה. עדיין אופטימי שהצדדים יחזרו לשולחן הדיונים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'ון קרי, היום באתיופיה. עדיין אופטימי שהצדדים יחזרו לשולחן הדיונים(צילום: AFP)
 

קרי אמר היום שתאריך היעד שהוצב (29 באפריל) להשגת הסכם בין הצדדים היה ממילא לא רלוונטי, עוד לפני שהמשא ומתן הופסק. מזכיר המדינה התייחס בדבריו גם לתהליך הפיוס בין פתח לחמאס ואמר כי לא הייתה לו כל אזהרה מוקדמת על כך. מדובר בצעד שדרבן את ממשלת ישראל לעצור את המשא ומתן.

 

ג'ון קרי עמד בימים האחרונים במוקד סערה ציבורית לאחר שפורסמה הקלטה שבה הזהיר שישראל תהפוך למדינת אפרטהייד אם לא יתממש חזון שתי המדינות. "מדינה מאוחדת יכולה להפוך למדינת אפרטהייד עם אזרחים סוג ב', או מדינה שחסרה את היכולת להיות מדינה יהודית", אמר קרי לנציגים בכירים ולמומחים מארה"ב, ממערב אירופה, מרוסיה ומיפן. "ברגע שאתה מבין את המסגרת הזו, את המציאות הזו, שהיא השורה התחתונה, אתה מבין כמה זה קריטי להשיג פתרון של שתי מדינות".

 

קרי נאלץ להתנצל ואמר כי לא ייתן להעמיד בספק את המחויבות שלו לישראל, במיוחד למטרות מפלגתיות ופוליטיות. "אני רוצה להבהיר לחלוטין במה אני מאמין ובמה לא. ישראל היא דמוקרטיה מלאה חיים ומעולם לא הצהרתי שהיא מדינת אפרטהייד או עומדת להיות כזו. כל מי שיודע משהו עליי יודע את זה בלי בדל של ספק".

 

השגריר דרמר נגד סגן השר דנון

על רקע הפסקת המשא ומתן, תוקף שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר את סגן שר הביטחון דני דנון ואומר כי "העמדות של דנון על מזכיר המדינה קרי אינן משקפות את העמדות של ממשלת ישראל".

 

הדברים של דרמר נאמרו בעקבות מאמר של דנון שפורסם באתר "פוליטיקו", שבו הוא מאשים

את ג'ון קרי "שוב ושוב בהשמעת עמדות שגויות" שלדעתו "מטילות ספק ביכולת של הממשל להיות מתווך הוגן באזורנו".

 

סגן השר דנון התייחס לדבריו של קרי במינכן, שם שאל בין השאר "האם ישראל רוצה אינתיפאדה שלישית" והאם ישראל רוצה לחזור לתקופת פיגועי ההתאבדות. קרי אף הצהיר כי ישראל קרובה מאוד לחרם בינלאומי.

 

דנון כתב ב"פוליטיקו" ש"קרי מבהיל את הציבור בישראל. הניסיונות שלו נראים כמסר גלוי שארה"ב לא תתייצב לצדה של ישראל במקרה של חרם כלשהו, אם השיחות לא יסתיימו לשביעות רצונה של ארה"ב".

 

השגריר דרמר, שיצא להגנתו של מזכיר המדינה קרי גם לאחר פרסום דבריו שישראל עלולה להפוך למדינת אפרטהייד, יצא הבוקר שנית להגנת קרי, בהצהרה יוצאת דופן שמפרסם דיפלומט ישראלי נגד סגן שר בממשלת ישראל.

 

"עמדות סגן השר דני דנון אינן משקפות את עמדות הממשלה", אמר דרמר. "ישראל מעריכה עמוקות את המאמצים של המזכיר קרי לקדם שלום עם הפלסטינים. אנחנו לא מאמינים שהמזכיר קרי ניסה לאיים על ישראל ואנחנו מאמינים שעשרות שנות התמיכה שלו בישראל משקפות מחויבות לביטחון ישראל ועתידה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים