שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: shutterstock

  דרושה: תשובה ישראלית לקפטן אמריקה

  אחרי 66 שנות עצמאות, לא הגיע הזמן שיהיה לנו גיבור על משלנו? לכבוד החג יצאנו לחפש אותו בין חוברות הקומיקס בארץ ובעולם, ומצאנו סוכני מוסד על אנושיים, גיבורים שמסתמכים על רזי המקרא - וגם לוחמת ציונית וקיצונית

  השנה חוגגת ישראל את יום עצמאותה ה-66, ומה לא הספקנו בשנים האלה? הפרחנו את השממה, קלטנו עלייה ואפילו הרולינג סטונס מגיעים להופיע פה. עם כל ההישגים האלו, לא הגיע הזמן לסמן עוד "וי" ברשימת הדברים שכל מדינה חייבת לעצמה - לצייד סוף סוף את ישראל בגיבור על משלה? לכבוד יום העצמאות, יצאנו לחפש את התשובה ציונית לקפטן אמריקה.

   

   

  ואת מסע החיפושים שלנו נתחיל דווקא בגולה - עם גיבור על שכולכם מכירים. כי אם בחיפוש אחרי גיבור על עסקינן, למה לא לפתוח עם מי שבעצם התחיל את כל הסיפור?

   

  סופרמן בתחילת דרכו. שכח מאיפה הוא בא ()
  סופרמן בתחילת דרכו. שכח מאיפה הוא בא
   

  סופרמן הוא פרי יצירתם של שני ילדי מהגרים יהודים ממזרח אירופה, שב-1938 יצרו גיבור שסיפורו הוא בעצם מטאפורה לסיפור של משפחתם. קאל-אל הוא הניצול היחיד מתרבות מתקדמת שסגדה להשכלה, שמתחיל חיים חדשים בארץ ההזדמנויות הבלתי מוגבלות ומגלה שבה הוא כל יכול. אך עם כל הכבוד, בסופו של יום מדובר בגיבור על שגדל על ערכים טקסניים, ולא אחד שעשה בר-מצווה. ספק אפילו אם למישהו יש הציוד הנדרש (איזמל מקריפטונייט?) בשביל לערוך לו ברית מילה.

   

  מכאן שסופרמן הוא סוג של יהודי שהתכחש ליהדותו ומעולם לא היה באמת מודע לה. בסקירת קטלוג ההוצאה DC מתברר כי מספר הגיבורים הישראלים נמוך מאוד. זה אולי לא מפתיע, בתהחשב בעובדה שרוב גיבורי העל המוכרים של DC יותר מבוגרים ממדינת ישראל - אך בבדיקה יותר מדוקדקת, דווקא מצאנו כמה דמויות בטייץ, שבירתם היא לא אחרת מאשר ירושלים.

   

  ה"חיות". ביטחוניסטים מאוירים ומגניבים (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  ה"חיות". ביטחוניסטים מאוירים ומגניבים
   

  ה"חיות" הם קבוצת גיבורי על ישראלים שהופיעה לראשונה ב-1990 בחוברת של קבוצת גיבורי על אחרת, ה-"Suicide Squad". ה"חיות" היו, למעשה, יחידה מיוחדת של המוסד ומנו ארבעה חברים: הרמב"ן - מכשף ומנהיג היחידה הקרוי על שמ של רבי משה בן נחמן, הרמב"ן המקורי; הדיבוק - דמות שהיא תודעה מלאכותית ששימשה השראה לדמות נוספת, הגולם - או בשמו האמיתי מוישה נחמן, גוף מחימר שעבר בין מוצק לנוזל; הדמות הרביעית היתה יהודית - סוג של נינג'ה שזכתה בשם "החרב של ציון". בסופו של דבר "החיות" הופיעו בפחות מ-10 חוברות ולא זכו להצלחה גדולה.

   

  ישראלי נוסף שניסה את מזלו בתעשייה האמריקנית הוא "שרף", שהופיע לראשונה כבר ב-1977, גם כן בהוצאת DC. חיים לבון הוא מורה בעל יכולות מיסטיות, אותן הוא מקבל מחפצי קודש שונים שהתגלגלו לידיו. הטבעת של שלמה המלך מקנה לו חוכמה - תכונה שמאוד מזוהה עם המלך המכונה "החכם מכל אדם", אך מקנה לו גם אפשרות לטלפורטציה לטווח קצר - יכולת לעבור מנקודה אחת לאחרת בן רגע, שדווקא פחות זכורה מהמקורות.

   

  שרף. גיבור שסומך רק על הכתובים (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  שרף. גיבור שסומך רק על הכתובים
   

  בנוסף, הגלימה של אליהו הנביא מגנה עליו מפני פגע, והמטה של משה מסוגל לשנות את אורכו, להפוך לנחש ולשלוט על מים. "שרף" שומר על שערו ארוך - כי הוא מאמין שזה מעניק לו כוח פיזי רב, כמו לשמשון הגיבור.

   

  בהופעתו הראשונה השתמש "שרף" בכל היכולות הללו לסייע לסופרמן למנוע הפעלה של פצצה על אדמת הקודש. בהמשך הצטרף לקבוצת גיבורי על בשם Global Guardians שהורכבה מחברים מארצות שונות. בדומה ל"חיות", גם קבוצה זו לא זכתה להצלחה רבה.

   

  אז אם חברת הקומיקס הוותיקה בעולם לא מסוגלת לספק לנו גיבור על שנוכל להתחפש אליו בפורים בגאון, אולי ליריבתה הצעירה Marvel יש מה להציע.

   

  סברה מסייעת לענק. זה התחיל מכמעט פיגוע (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  סברה מסייעת לענק. זה התחיל מכמעט פיגוע
   

  סברה (Sabra), או בשמה על פי תעודת זהות, רות בת-שרף (אין קשר להוא עם המטה והטבעת) הופיעה לראשונה ב-1981 בחוברת של הענק המופלא. הגיבורה, ששמה נגזר מאותו פרי קוצני - הסברס, בילתה את הופעת הראשונה בקומיקס בקרב אימתני מול הענק, אחרי שחשדה בו ששיתף פעולה עם מחבלים ערבים. לאחר אותה אי-הבנה, הענק וסברה פיתחו כבוד הדדי זה לזו, ורוב הופעותיה הבאות היו כדמות תומכת בחוברות של הענק.

    

  סברה היא דמות חזקה, מהירה ועמידה יותר מהאדם הממוצע. כמו כן, היא מסוגלת להעניק מכוח החיים שלה לאנשים אחרים, על מנת לרפא את פצעיהם. היא אפילו יכולה להעניק את כוחותיה המיוחדים לאנשים אחרים בהשאלה - אך תהליך זה מחליש אותה באופן משמעותי.

   

  סברה. חזקה מהאדם הממוצע (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  סברה. חזקה מהאדם הממוצע
   

  סברה, בדומה לחבריה ב-DC, מעולם לא זכתה לסדרה משלה, ולא ליותר מדי תשומת לב. אז אם בחו"ל לא מצאנו את הישועה, אולי זו תימצא דווקא כאן. בזכות גיבור ארצישראלי, תוצרת כחול-לבן, נמצא את הסופר-הירו הייצוגי של עם הסגולה שלנו.

   

  אורי פינק, מיוצרי הקומיקס האהובים בישראל - בעיקר בזכות סדרת "זבנג" המיתולוגית - ניסה כבר ב-1978 לברוא גיבור על ישראלי, שיהיה גם צבר אמיתי. כבר בהיותו בן 15, יצר פינק את "סברמן",ששמו האמיתי הוא דן בר-און. בר-און זוכה ביכולות מיוחדות כאשר מוט אטומי מושתל בגופו, לאחר שנפצע בחווה הסינית. למרבה הצער סברמן לא זכה לפופולריות רבה, ודמותו התנוססה על פני חוברות בודדות בלבד.

   

  סברמן, הגיבור המקומי. היו חיים לפני "זבנג" (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  סברמן, הגיבור המקומי. היו חיים לפני "זבנג"
   

  ב-1998 חזר פינק לסברמן בקומיקס "פרופיל 107", המספר על עתיד שבו גיבורי על הוצאו מחוץ לחוק, אך הממשלות עדיין משתמשות בהם בסתר. ניסיונו השני של פינק ליצור גיבור על ישראלי הצליח דווקא יותר. סופר שלומפר נוצר ב-1990 כפרודיה על גיבורי על, וככזה הוא זכה להצלחה רבה יותר מסברמן. סופר שלומפר - או בכינויו "שלומפי" - הוא ילדון בפיג'מה, תחתונים עם לבבות וכובע גרב צה"לי, שמנסה להציל את העולם, בדגש על ישראל, מפני איומים שונים מהחלל החיצון, וגם להפוך לחבר בקהילת הסופר-גיבורים הבינלאומית (ארגון הנקרא סמא"ש) כנציגה של ישראל.

   

  שלומפי החל את חייו כניסוי של חייזרים, שניסו ליצור גיבור על אולטימטיבי, "נוטר הגלקטי". לאחר שהניסוי נכשל, הגיבור - הלוא הוא שלומפי שלנו - מושלך יחד עם הזבל ומוצא את דרכו אל מערה ליד ים המלח, שם הוא נמצא על ידי חייל בחיל ההנדסה שמוסר אותו בהמשך לגיבור על שיצא לפנסיה, במטרה להגן עליו מפני הממשלה.

   

  הרפתקאותיו של סופר שלומפר הופיעו במגזינים "כולנו" ו"מעריב לילדים"

  ואף פורסמו בשלושה ספרים. אך על אף ההצלחה החלקית של הגיבור המקומי בתחתוני הלבבות הוא לא באמת זכה להצלחה מסחררת בתעשייה. אולי כי עדיין מדובר, כאמור, בפרודיה על גיבורי על, ולא באחד רציני שיתפוס מקום של כבוד בפנתאון של סופרמן, באטמן קפטן אמריקה וחבריהם.

   

  אבל מכל המסע הזה, עולה השאלה: האם יש לנו בכלל צורך בגיבור על משלנו? אולי במדינה בה נהוג שכל בן 18 מתגייס לצבא, דווקא אנחנו גיבורי העל של עצמנו? או שמא במדינה רוויית בעיות וקונפליקטים כמו ישראל, אין בכלל מקום לפנטזיה על גיבור בדיוני שבידיו כל הפיתרונים? כנראה שרק ימים יגידו. ואולי בעתיד, התעשייה הקטנה שמתחילה להיבנות בישראל תצמיח פירות שריריים שעפים לכל עבר, ויורים לייזרים מהעיניים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עטיפת הקומיקס
  "סופר שלומפר". מציל את העולם בתחתונים לבנות עם לבבות
  עטיפת הקומיקס
  לאתר ההטבות
  מומלצים