שתף קטע נבחר

ספר התורה מששת הימים - ללשכת הרמטכ"ל

משפחת הרב הצבאי הראשי דאז שלמה גורן תשיב את ספר התורה שנתרם על ידי משפחת חלל צה"ל בשנת 1949 והוא יוצב בלשכת הרמטכ"ל. המשפחה התורמת: "הספר מוחזק כבן ערובה"

מחלוקת של שנים באה לסיומה: ספר התורה המיתולוגי מתמונת הניצחון בכותל המערבי במלחמת ששת הימים יוחזר לרשות צה"ל ויוצב בלשכת הרמטכ"ל. 

 

במסגרת הסכם פשרה הוחלט כי משפחתו של הרב הצבאי הראשי בתקופת המלחמה, שלמה גורן, תשיב את ספר התורה שנתרם בשנת 1949 על ידי משפחתו של ברוך שפירא, שנפל במלחמת העצמאות.

גורן עם ספר התורה בפריצה לכותל המערבי במלחמת ששת הימים (צילוםרפרודוקציה: בני רון) (צילוםרפרודוקציה: בני רון)
גורן עם ספר התורה בפריצה לכותל המערבי במלחמת ששת הימים(צילוםרפרודוקציה: בני רון)

בתום מגעים שנמשכו בין הצדדים זה יותר משנה הוחלט כי משפחת גורן תשיב את הספר והוא ימוקם בארון קודש שייבנה בלשכת הרמטכ"ל בבסיס הקריה בתל אביב. הספר יוכנס בטקס שיתקיים בעוד כחצי שנה בהשתתפות הרמטכ"ל, נציג שר הביטחון, הרב הצבאי הראשי ונציגי משפחות שפירא וגורן.

 

בצה"ל אישרו את הפרטים והוסיפו כי במסגרת הסכם הפשרה יוצב שלט לצד ספר התורה שיגולל את השתלשלותו מהימים שבהם נתרם על ידי משפחת שפירא ועד לאירועים הגדולים בהם נשא אותו הרב גורן.

 

במשפחת שפירא, שהחלה במאבק לפני 23 שנה, טוענים כי כלל לא עודכנו על ההסכם. "לאורך כל השנים מידרנו אותו וסירבו להגיד לנו היכן נמצא בדיוק הספר", סיפר אבי שפירא, אחיינו של ברוך ז"ל. לדבריו, במהלך השיחות לגבש הסכם עלתה יוזמה שפעמיים בשנה יועבר הספר למשפחת גורן למשך כחודש וחצי, אך במשפחת שפירא התנגדו. אבי שפירא ציין גם כי המשפחה תרמה בזמנו גם ספריה עם הספר, אך היא נזרקה בחלוף השנים.

 

"האם כשמפקד חיל האוויר פורש, הוא לוקח עמו גם מטוס הביתה? אז למה שהרב הצבאי הראשי ייקח ספר ששייך לצבא? הספר מוחזק זמן רב כבן ערובה", הדגיש שפירא שציין כי במהלך המאבק עם משפחת גורן נפטרו אביו של ברוך, אחיו, דודו וחבריו ממלחמת העצמאות.

 

במשפחה מחו על כך שרק בעוד חצי שנה יוחזר הספר לצבא: "נותרו מעטים שעוד בחיים והחשש שלנו שהדחייה הזו היא כדי להרוויח עוד זמן. כל יום שהספר לא בצבא, הוא מחלל את כבודו של החלל וכבודם של בני המשפחה השכולה שאינם בחיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילוםרפרודוקציה: בני רון
שלמה גורן עם ספר התורה בכותל
צילוםרפרודוקציה: בני רון
מומלצים