שתף קטע נבחר

חרדים - אתם לא לבד

מפחדים מטיסות? מרופאי שיניים? לא נרדמים בלילה? ד"ר אורה גולן טוענת שזה בגלל מחסום רגשי שמפריע לכם

חרדה זו תגובה לאיום קיומי, סכנת חיים שלא קיימת. במצב של סכנה קיומית אמיתית, הגוף מגייס את כל המשאבים הפיזיולוגיים שלו כדי לשרוד: לברוח, להילחם או להישאר קפוא ללא תזוזה. התופעות האופייניות של התקפי חרדה כוללות דופק מהיר, לחץ בחזה, הזעה מוגברת, יובש בפה, רעד, לחץ דם גבוה, תחושת עילפון, עילפון, תחושת מחנק, סחרחורות ותחושת נימול.

 

 

 

בהתקף חרדה, המכונה גם התקף פאניקה, הרבה אנשים פונים למיון מחשש שיש להם התקף לב.

 

אנשים יוצרים בדרך כלל הקשר להתקף החרדה: למקום שבו הוא קרה או לסיטואציה בה קרה ומתחילים לפתח פחדים וחרדות מההקשר. לדוגמה, אם ההתקף קרה כשהיו לבד בבית, יפחדו להישאר לבד בבית. אם ההתקף קרה בחברת אנשים - יפחדו לצאת החוצה מחשש שההתקף יתפוס אותם בחוץ, ברחוב.

 

בעקבות התקפי החרדה אנשים מפתחים חרדה מהחרדה - פחד קבוע מהתקף שיבוא. דבר זה גורם להימנעות. למשל הימנעות מלהתרחק מהבית, ללכת לעבודה, לפגוש חברים, לנסוע לחופש, לצאת לרחוב ועוד. התנהלות כזו משתקת, שוחקת וגובה אנרגיה רגשית עצומה. לא רק מהאדם שסובל ממנה אלא גם מהקרובים לו שצריכים להתאים את התנהלותם לפי החרדה.

 

למשל: מטופלת בת 30, רווקה, פיתחה חרדה להישאר לבד בבית. זה הגיע למצב שהיא נאלצה לחזור לגור בבית ההורים, מה שהיה מביך מאוד עבורה. או מטופל עובד בהיי-טק הרבה שנים בתפקיד שכלל הרבה טיסות לחו"ל. באחת הטיסות תקף אותו התקף חרדה והוא לא היה מסוגל לטוס יותר.

 

ד"ר אורה גולן אומרת שלדעתה מדובר באיזשהו מחסום רגשי שיש לנטרל אותו ושאפשרי בהחלט לנטרל אותו. על ידי נטרול המחסום הרגשי יעלמו לשיטתה החרדה וההתקפים מהשורש. צפו בד"ר אורה גולן מסבירה על חרדות וכיצד דרך השיטה שפיתחה יכולה לפתור אותן.

 

*התכנים במדור זה מוגשים בשיתוף עם המומחים המוצגים במסגרתם


פורסם לראשונה 05/05/2014 12:35

 

מומלצים