שתף קטע נבחר

אמהּ של העצורה מיצהר: "לצעירים נמאס"

בעקבות מעצרה של בת ה-22 מיצהר שהצדיקה במייל הריגת חייל, אמרה אמהּ ל-ynet: "לדור הצעיר נמאס כבר מהליכה שפופה ומפוחדת. יהודיות לא יכולות להסתובב חופשי כמו ערביות. יצאנו מהגלות". גינויים במערכת הפוליטית למעשי החשודה שנחשפו ב"ידיעות אחרונות"

אמהּ של העצורה בת ה-22 שנעצרה לאחר שהצדיקה במייל הריגת חייל אמרה בשיחה עם ynet: "לדור הצעיר נמאס כבר מהליכה שפופה ומפוחדת. הבת שלי אמרה בשיחות שקיימנו שכמו שערביות מסתובבות חופשי בארץ, אין שום סיבה שיהודיות לא יסתובבו חופשי גם הן. אנחנו לא יכולים להיכנס ליישובים של ערבים ולהיות עסוקים כל הזמן בלהתגונן". הדברים נאמרו בעקבות חשיפת "ידיעות אחרונות" בנוגע לתכתובת האימייל ביצהר שבה דנו המשתתפים בשאלה אם זה לגיטימי להרוג חייל.

 

"יצאנו מהגלות וסוף סוף אנחנו בארץ שלנו", אמרה אמהּ של העצורה, "עם ישראל חי וקיים. אנחנו צריכים להתעצם ולתת דוגמה לעמים אחרים". היא ציינה שהיא גרה רחוק ועוקבת רק אחרי הפרסומים בנושא בתקשורת, "הבת שלי לא טיפשה, היא תיקח אחריות על מה שכתבה גם אם היא טועה".

הדברים המיוחסים לעצורה מיצהר  ()
הדברים המיוחסים לעצורה מיצהר

חלק מתכתובת המייל ()
חלק מתכתובת המייל

בתה כתבה בין היתר: "אני בעד זריקות אבנים (על יהודים, כמובן שעל ערבים אין שאלה)", והוסיפה ש"בסיטואציות מסוימות - גם אם האבן תביא למותו של חייל!!!" (את המילים "בסיטואציות מסוימות" הדגישה הכותבת). "אגבה מול כל גוף חיצוני את זורקי האבנים, גם במקרים שבהם לא היו נחוצים בעיניי! את הביקורת הפנימית אשמור ואומר אך ורק להם, במפגש של אחד על אחד!" כתבה, פחות מעשר שעות אחרי אירוע השחתת המוצב.

 

נ', תושב אחר בן 17, חידד את דבריה והדגיש: "אין שום בעיה הלכתית להרוג חייל בפינוי לילי. אני ממש לא מצאתי מישהו שיכול להסביר למה אין דין של גנב הבא במחתרת". סוגיית "גנב הבא במחתרת" דנה בהיתר להרוג גנב המגיע בהיחבא. בדיון עלתה השאלה אם על חייל המגיע לאבטח פינוי בתים חל דין כזה - ועל כן אפשר להרוג אותו. בהמשך הדיון יצאו כמה מאנשי יצהר נגד האמירות, ואילו אחד התושבים השיב כי "תגובתם ראויה, גם אם הם טועים, והם לא רחוקים כל כך מהאמת".

 

העצורה מיצהר נישאה לפני כשנתיים. באתר שפתחו לרגל נישואיהם כתבו בני הזוג כי הכירו ב"מאבק על ארץ ישראל". על הצעת הנישואין התבדחו: "הוא שרף מסגד וריסס עליו: 'התינשאי לי?' חחחח".

 

הפרשה מהווה חציית קו אדום בין קיצוני יצהר וצה"ל וגם "הסלמה" במאבק הפנימי בתוך ציבור המתנחלים. לראשונה הגיעו מנהיגי "הציבור הכתום" למשטרה ולשב"כ וביקשו שפעילים קיצוניים ייחקרו. הפניה הראשונה התרחשה כבר לפני כחודש, למחרת הדיון בפורום, כשגורם בכיר מאוד במועצת יש"ע פנה לאלוף פיקוד המרכז ניצן אלון והעביר לו צילומי מסך מתוך פורום "יצהרניקים".

 

חמישה ימים לאחר השחתת המוצב הגיעו ראשי המתנחלים להרמת כוסית מסורתית אצל אלון והעלו את הנושא, אך לדברי גורמים שנכחו בפגישה, הוא התייחס בביטול למידע והשיב כי הוא מכיר אותו. "ההתבטאויות הועברו כבר לפני כחודש", אמר הגורם ש"הלשין" על קיצוני יצהר. "אני לא מבין למה עד הבוקר לא נעשה דבר, ובמקום זה העדיפו להרוס בתים של אנשים שלא קשורים לנושא".

 

השחתת מוצב צה"ל הובילה למעצר שבעה בני אדם, אך אלו שוחררו מאז. במהלך הלילה נעצר תושב נוסף של ההתנחלות, בן 28, בחשד שלקח חלק בפעולה. עו"ד עדי קידר, שמייצג את החשודה, אמר כי "מדובר כנראה בחשד להסתה. יש לדברים פרשנות, היסטוריה ושרשורים. אלה תכתובות של דיון פרטי של מספר משתתפים מצומצם ביישוב. איש-איש הביע את דעתו. זה תיאורטי לחלוטין, גם היא וגם אדם נוסף שתמך לכאורה בדברים טענו שמי שקובע זה הרבנים ודעת תורה שמתנגדת לאלימות. בפוסטים שנשלחו בסמוך למייל המדובר נכתב בצורה ברורה שאין כוונה להסית. יכול להיות שהיא נפלה למלכודת של ויכוח ביישוב".

 

העצורה ובעלה  ()
העצורה ובעלה
 

תכתובת המייל הזו מחוללת סערה פוליטית. שרת המשפטים ציפי לבני פרסמה הודעת גינוי: "נראה שחלק ממפעל ההתנחלויות קם על יוצרו. מה שהתחיל אז כאהבת הארץ הפך היום בחלקו למערב פרוע זרוע שנאה כלפי ערבים וכלפי מדינת החוק ומייצגיה - ולא משנה אם הם לבושים בגלימת שופט, מדי שוטר או מדי צה"ל". עוד הוסיפה לבני כי "כשרת משפטים, בדיון שאקיים היום על פשעי 'תג מחיר' בשיתוף השר לביטחון פנים, נוודא שהאלימות כלפי החוק וכלפי צה"ל מטופלת במלוא העוצמה והחומרה".

ב-13 באפריל נפגשו ראשי המתנחלים עם האלוף ניצן אלון וביקשו לעצור את המסיתים ()
ב-13 באפריל נפגשו ראשי המתנחלים עם האלוף ניצן אלון וביקשו לעצור את המסיתים
 

שר האוצר יאיר לפיד גינה אף הוא את ההסלמה החמורה בשיח של תושבים מיצהר ואמר כי "מילים הופכות בקלות למעשים, וחלק מתושבי יצהר כבר הוכיחו שאין להם לא גבול ולא קווים אדומים". הוא קרא לחקירה מיידית של הדברים ולנקיטת פעולות לפני שהחוק "יילקח בידיים הלא נכונות".

 

יו"ר מרצ זהבה גלאון הוסיפה כי "המתנחלת מיצהר שהצדיקה הרג חייל בעת פינוי בתים גדלה בערוגות שטיפחו רבנים פונדמנטליסטים מסיתים, והיא פרי הביאושים של רפיסות ארוכת שנים של רשויות החוק בהתמודדות כנגד הטרור היהודי. היא וחבריה הם רק הקליפה, המעטפת האלימה, שמסיטה את תשומת הלב מהרבנים והפוליטיקאים, שבמשך שנים נותנים רוח גבית ולגיטימציה לפעולות הטרור האלימות של נערי הגבעות מיצהר, של שריפת מטעים של פלסטינים וריסוס והצתת מסגדים".

 

ח"כ עמר בר-לב (העבודה), חבר ועדת חוץ וביטחון, אמר כי "זוהי תוצאה של שנים של הזנחת הטיפול בנעשה בקרב הימין הקיצוני בשטחים. הנהגת המדינה וראש הממשלה באופן ספציפי אשמים ברשלנות פושעת שהביאה אותנו למצב שבו אנו נמצאים היום".

 

עמיתו לוועדה, ח"כ רונן הופמן ('יש עתיד'), אמר כי "הענקת לגיטימציה לפגיעה בחיילים היא פוטנציאל לסכנה שאינה נופלת בחומרתה מהסכנות הגדולות ביותר האורבות לנו".

 

גרשון מסיקה, ראש מועצת שומרון, אמר כי "האנשים שקוראים לפגיעה בחיילי צה"ל פועלים בניגוד לעמדת הרוב המוחלט ביצהר. אני מבקש מאנשים אלו לקום ולעזוב את יצהר ואת השומרון. מקומם אינו עמנו. ושיניחו לנו לנפשנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים