שתף קטע נבחר

פדופיליה בוותיקן: 848 כמרים אנסו והודחו

שגריר הוותיקן בז'נבה חשף בפני ועדת האו"ם נתונים על היקף הפדופיליה: 848 כמרים שאנסו ילדים הודחו וסנקציות הוטלו על כ-2,500. הוועדה: אלימות מינית נגד ילדים - עינוי. הקורבנות: "לא מספיק. יש לחשוף את השמות"

לראשונה חשף הוותיקן את הדרך שבה טיפל ב-3,400 מקרי הפדופיליה נגד ילדים שהתקבלו מאז 2004 במוסד הדתי החשוב בעולם. אתמול (יום ג') נחשף כי במשך עשור הודחו 848 כמרים שאנסו או הטרידו ילדים. כמו כן נחשף כי על 2,572 כמרים נוספים הוטלו סנקציות ועונשים.

 

עוד חדשות בעולם :

א-סיסי: אכבד את הסכם השלום עם ישראל

בית משפט בתאילנד הורה לרה"מ להתפטר

נחטפה בניגריה ונמלטה: 'לא היה לי זמן לפחד'  

בחירות בדרא"פ: הדור "שנולד חופשי" מצביע

 

שגריר הוותיקן בז'נבה, הארכיבישוף סילבנו תומאסי, גילה את הנתונים במהלך היום השני של עדויות הוותיקן מול ועדת האו"ם המפקחת על יישום האמנה נגד עינויים. תומאסי הדגיש כי הקדושה רואה עצמה מחויבת לציית לאמנה נגד עינויים בין גבולות מדינת הוותיקן שמונה כמה מאות בני אדם.

כתם על הכנסייה. האפיפיור פרנסיסקוס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כתם על הכנסייה. האפיפיור פרנסיסקוס(צילום: EPA)

עם זאת, הוא לא חלק על עמדת הוועדה שמחשיבה אלימות מינית נגד ילדים כעינוי. מומחים משפטיים אמרו כי תיוג התעללות מינית כעינוי יחשוף את הכנסייה הקתולית לגל חדש של תביעות משום שברוב המדינות בעולם לא חלה התיישנות על מקרי עינויים.

 

תומאסי סיפק נתונים השופכים אור על הליכי השפיטה של הוותיקן בגין מקרי התעללויות בעשור האחרון. ב-2001 הוותיקן דרש מהבישופים ומהמנהיגים הדתיים של הכנסייה להעביר את כל מקרי ההתעללות האמינים שהתקבלו במשרדיהם לרומא. אך רק ב-2010 אמר הוותיקן לבישופים לדווח על מקרי התעללות גם למשטרה.

 

400 מקרי התעללות דווחו בשנה

המשמעות הרבה שמאחורי נתוני הוותיקן על מקרי הפדופיליה מתבטאת באופן שבו שיאי המקרים שדווחו במהלך השנים מקבילים לשנים שבהן השערוריות הגיעו לחדשות. המצער שבדבר הוא שלא נראה כי למרות הסיקור החדשותי מספר המקרים המדווחים, רובם אירעו לפני עשורים, ירד, אלא להיפך - נותר על כ-400 מקרים בשנה מאז 2010.

 

תומאסי אמר לסוכנות AP כי הנתונים שמסר אתמול אמנם "חלקיים", אך המידע

 שניתן לוועדה הוא הראשון והמקיף ביותר שנמסר על ידי הכנסייה. עם זאת, המספרים מתייחסים רק למקרים שטופלו ישירות על ידי הוותיקן ולא על ידי טריבונלים מקומיים של בישופים. כלומר המספר הכולל של כמרים שהוטלו עליהם סנקציות עשוי להיות גבוה בהרבה.

 

ארגון הקורבנות האמריקני המרכזי, SNAP, שיבח על פרסום המידע על ידי הוותיקן ומסר כי "כל צעד לעבר שקיפות לגבי עבירות המין בכמורה והטיוחים הוא צעד טוב". עם זאת, הארגון קרא למספרים "חסרי משמעות" והפציר בוותיקן לשחרר את השמות ואת מיקומיהם של המתעללים.

 

תומאסי הכיר בוועדה בבעיות שהיו בעבר, בהן העברת כמרים מאזור לאזור לאחר שפסיכיאטרים "טיפלו בנגע הפדופיליה" וקבעו כי הם כשירים. "התרבות של אותם הזמנים אפשרה את זה", אמר. "לצערי, זו הייתה שגיאה". לדבריו, "מטרת הכנסייה כעת היא 'לנקות את האורוות' ולמנוע הישנות מקרים כאלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
האפיפיור פרנסיסקוס
צילום: רויטרס
מומלצים