שתף קטע נבחר

7 מיליון דולר לראשו. הארכי-טרוריסט מניגריה

הוא רוצה להקים מדינה איסלאמית, ביצע פיגועים שגבו חיי אלפים, חטף מאות תלמידות ואיים על אובמה. מאז 2009 עומד אבו בכר שקאו בראש ארגון הטרור "בוקו חראם" ולא מוכן לעצור עד שיגרש את השפעות המערב מארצו. פרופיל

המנהיג האיסלאמיסטי הקיצוני בניגריה משך בכובע החורף שלו ואמר בבוז: "אני אמכור נשים". האיש הוא אבו בכר שקאו, מנהיג ארגון הטרור הידוע לשמצה "בוקו חראם". שקאו הוא זה שאיים השבוע בסרטון וידאו למכור קרוב ל-300 תלמידות בית ספר שנחטפו על ידי אנשי ארגונו לפני שלושה שבועות באזור מרוחק בצפון-מזרח ניגריה.

 

עוד חדשות בעולם :

ריקוד מושחת: הירדנים רוקדים סלסה ומוחים

7 שנים להיעלמות: "מחפשים את גופת מדלן"

צדק איסלאמי: מלקות לאישה שנאנסה ע"י 8

פוטין: צבא רוסיה נסוג מהגבול עם אוקראינה

 

עוד לפני החטיפה הגדולה ב-15 באפריל הציע הממשל האמריקני פרס בסך שבעה מיליון דולר למי שימסור מידע שיוביל למעצרו של שקאו. בהרצאות שהעביר ותועדו בווידאו אמר מנהיג "בוקו חראם" כי מלחמה קדושה היא הדרך היחידה להביא שינוי למוסלמים בניגריה. הוא דחק במאמיניו לבצע פיגועים והתנקשויות במדינה העשירה בנפט שבה חיים יותר מ-160 מיליון בני אדם, והיא מחולקת לדרום נוצרי ולצפון מוסלמי.

 

פנה לאמצעים אלימים. שקאו (צילום: AP) (צילום: AP)
פנה לאמצעים אלימים. שקאו(צילום: AP)

עם כיסוי הראש, רובה הקלשניקוב והטקסט הדתי. שקאו ולוחמי ארגונו (צילום: AP) (צילום: AP)
עם כיסוי הראש, רובה הקלשניקוב והטקסט הדתי. שקאו ולוחמי ארגונו(צילום: AP)

"הוא מבודד, הוא קיצוני ביותר והוא מספיק הזוי בשביל לחשוב שהוא יכול להפיל את המדינה הניגרית", אמר ג'יי. פיטר פאם, מנהל ארגון לחקר אפריקה שמושבו בוושינגטון ומחבר הדו"ח מ-2012 שכותרתו "האיום המתפתח של 'בוקו חראם'". לדבריו, ארגון הטרור הפך להיות אלים יותר ויותר.  

 

הזהיר ב-2010: "הג'יהאד רק התחיל"

המנהיג הראשון של "בוקו חראם", מוחמד יוסוף, ניסה להקים מדינה איסלאמית בצפון ניגריה באמצעים לא אלימים.

לאחר מותו ב-2009, תפס שקאו את מקומו ונקט גישה הפוכה. בשנת 2010 הופיע שקאו בסרטון וידאו ועל ראשו כיפה רחבה, בידיו רובה קלשניקוב אוטומטי מודל 1947 (AK-47) ולצדו ערימה של ספרי דת. הוא הכריז על עצמו ראש ארגון "בוקו חראם" ואמר: "אל תחשבו שהג'יהאד הסתיים, הג'יהאד רק התחיל".

 

שמו של שקאו עלה לכותרות בשנת 2010, ועל פי השקפת עולמו, הג'יהאד האלים הוא דרך ביטוי לגיטימית של האיסלאם. מאז השתלטותו על ארגון "בוקו חראם" - שפירוש שמו הוא "חינוך מערבי הוא חטא - נהרגו יותר מ-4,000 בני אדם בפיגועים והתקפות טרור, קרוב ל-500 אלף נעקרו מבתיהם ומאות בתי ספר ומבני ממשל נהרסו. כך על פי נתוני International Crisis Group.

 

"בואו הביתה בנות. מתגעגעים אליכן". הפגנה לשחרור התלמידות החטופות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"בואו הביתה בנות. מתגעגעים אליכן". הפגנה לשחרור התלמידות החטופות(צילום: AFP)
הפעולה הקטלנית הראשונה של "בוקו חראם" נגד אינטרסים מערביים אירעה באוגוסט 2011, אז נהרגו עשרות בני אדם בפיצוץ מכונית תופת במטה האו"ם בבירת ניגריה אבוג'ה.

 

כיאה למנהיג ארגון טרור, מככב בסרטוני וידאו

כמו מנהיגים רבים של ארגוני טרור, שקאו פרסם שורה של סרטוני וידאו בכיכובו שבהם דיבר בשבח הג'יהאד. הוא איים למשל על נשיא ארצות הברית ברק אובמה בשלושה סרטוני וידאו, אף שמומחים טוענים כי ארגון הטרור לא מהווה איום על אינטרסים אמריקניים.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הצבא הניגרי הרחיק את אנשי "בוקו חראם" מהערים הגדולות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הצבא הניגרי הרחיק את אנשי "בוקו חראם" מהערים הגדולות(צילום: AFP)

יעד לפיגועים - תלמידות בית ספר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יעד לפיגועים - תלמידות בית ספר(צילום: רויטרס)

מדינה מוכת טרור איסלאמי. זירת פיגוע בשוק במיידגורי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מדינה מוכת טרור איסלאמי. זירת פיגוע בשוק במיידגורי(צילום: AFP)

באביב 2013 הכריז נשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן על מצב חירום בשלוש מדינות מחוז בניגריה, ושיגר כוחות צבא רבים שהבריחו את לוחמי "בוקו חראם" מהערים הגדולות. שקאו לא סומן כיורשו של יוסוף, אמר אי. ג'יי הוגנדום, מומחה לאפריקה ב- International Crisis Group. "אבל משום שהוא די אכזרי, הוא הצליח לקחת את הפיקוד על הארגון והפך איכשהו ממנהיג מקומי לאיום אזורי", אמר המומחה.

 

שקאו איים לא פעם לפגוע בבתי ספר לבנות - דבר שהעלה אותו לכותרות, והוביל מדינות זרות כמו בריטניה וארה"ב להציע לניגריה סיוע. עד לאחרונה סירבה ניגריה לקבל סיוע זר במלחמה נגד "בוקו חראם", אולם באחרונה היא החלה לשנות את עמדתה.

 

בסרטון הווידאו שבו איים לחטוף תלמידות בית ספר, נראה שקאו נוהם וסובל מטיקים ומשך כמה פעמים במכנסיו ובכובעו. התנהגות זו חזרה על עצמה בסרטונים רבים. "יש לו מוניטין של אדם מאוד מאוד לא יציב", אמר הוגנדורן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום :AFP PHOTO / BOKO HARAM
לא נתפש כמנהיג הטבעי של ארגון הטרור. שקאו
צילום :AFP PHOTO / BOKO HARAM
מומלצים