שתף קטע נבחר

אלפים הפכו להומלסים: "בגלל המונדיאל"

5,000 נותרו ללא בית בסאו פאולו, בשכונה שבה נבנה אצטדיון הפאר שיארח את משחק הפתיחה בגביע העולם בברזיל. בעלי הדירות הכפילו מחירים, והמשפחות העניות הקימו עיר אוהלים: "הממשלה מעדיפה כדורגל על העם"

אלפי ברזילאים עניים חיים בשבוע האחרון בשטח פרטי בסאו פאולו שסמוך לאצטדיון שיארח בחודש הבא את משחק הפתיחה של גביע העולם בכדורגל. הם מאשימים את בניית האצטדיון בעלייה חדה בשכר הדירה שאילצה אותם לעזוב את בתיהם ולגור ברחוב.

 

עוד חדשות בעולם :

7 מיליון דולר לראשו. הארכי-טרוריסט מניגריה

לידיעת מישל אובמה: כך אוכלים ילדים בעולם

ריקוד מושחת: הירדנים רוקדים סלסה ומוחים

 

המשפחות פלשו לשדה בגבעות הירוקות של מזרח סאו פאולו, והקימו עיר אוהלים שמרוחקת 3.5 קילומטרים מהאצטדיון שנבנה לרגל המונדיאל בשכונת איטקרה. הקמת האוהלים מסמלת את פערי השכר הקיצוניים בברזיל, ואת התסכול שחשים 5,000 דיירי האוהלים בשעה שבה הממשלה משקיעה את הכסף בבניית אצטדיונים מפוארים במקום בדיור ציבורי והענקת שוויון הזדמנויות בבתי הספר, בבתי החולים ובמקומות העבודה הציבוריים.

עיר האוהלים בסאו פאולו (צילום: AP) (צילום: AP)
עיר האוהלים בסאו פאולו(צילום: AP)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

"אנחנו לא נגד הגביע העולמי, אנחנו נגד איך שהם מזלזלים בנו. הם נותנים עדיפות לכדורגל ושוכחים מהמשפחות, מהעם הברזילאי", מתעקשת ריטה, אחות בת 35. בעל הדירה שלה הכפיל את השכר על הדירה הקטנה שבה היא גרה עם בעלה המובטל ושלושת הילדים, מ-110 ל-220 דולר בחודש. המשפחה נאלצה לצאת מהבית.

 

"אין לנו את הסכום הזה, לא יהיו לנו בגדים ואוכל", היא אומרת. ריטה ומשפחתה הצטרפו לאלפים שמונהגים על ידי "תנועת העובדים ההומלסים", שסייעה למשפחות להקים את האוהלים בשטח, שגודלו מוערך בכ-150 אלף מ"ר.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

רובסון, אחד ממנהיגי התנועה שפיקח על המבצע לכיבוש השטח, שכונה "גביע העם", אמר כי לא ידוע למי שייכת האדמה. הוא מספר שהשטח ננטש לפני שני עשורים, והוסיף כי מאז שהמשפחות הגיעו למקום בסוף השבוע שעבר איש לא טען לבעלות עליו. "מאז שהם התחילו לבנות את האצטדיון הזה בעלי הנכסים מוכרים ביוקר ורק המעמד הגבוה יכול לגור באזור הזה", מתאר רובסון את משבר הדיור.

 

"נחזור למציאות כשהמונדיאל ייגמר"

פרננדו חדד, ראש העיר סאו פאולו, אמר שעירו פועלת לרכישת השטח, כדי שהמשפחות יוכלו לגור שם כחוק. מבקריו טוענים כי תושבים רבים ממתינים לדיור ציבורי בעיר, שבה מחסור של 230 אלף יחידות דיור.

 

פדרו, אדריכל מאוניברסיטת סאו פאולו, מספר כי עליית המחירים בשכונה משקפת את ההשערות על ההתפתחות העתידית בפרבר התעשייתי של העיר, וטוען שהמקרה הוא חלק מהמגמה בברזיל, על רקע

האינפלציה ועליית המחירים הכללית. "יש הרבה השערות, זה בלתי נמנע. המונדיאל מעבר לפינה וזה מדאיג את האנשים האלה. כשהמונדיאל ייגמר נחזור למציאות", אומר פדרו.

 

בינתיים מנסים חסרי הבית להמשיך בחייהם בעיר האוהלים ככל שניתן. הילדים משחקים וההורים מכינים ארוחות משותפות. "הממשלה עלולה להתייחס אלינו כמו לאנרכיסטים ולמופרעים, אבל אנחנו משפחות", אומרת ריטה. "אתם חושבים שאני רוצה שהילדה הקטנה שלי תהיה ברחובות? לא. אני רק רוצה את הזכויות שמגיעות לי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"לא יהיו לנו בגדים ואוכל"
צילום: AP
מומלצים