שתף קטע נבחר

מחאת אלפים: "שלי נרצחה, המדינה שתקה"

יותר מ-2,000 מפגינים בעפולה קראו להחמרת הענישה עם רוצחי שלי דדון בת ה-19. המוחים חבשו כפפות בצבע אדום וקראו: "מוות לרוצחים. ביבי תתעורר, המדינה אינה הפקר". 10 נעצרו בחשד לפגיעה ברכבי ערבים ויידוי אבנים

9 ימים אחרי שגופתה של שלי דדון נמצאה באזור תעשייה במגדל העמק, כשהחשד הראשוני הוא רצח על רקע לאומני, התכנסו אמש (יום שבת) יותר מ-2,000 בני אדם להפגנה בעיר מגוריה, עפולה. ynet העביר בשידור הישיר את המחאה בעפולה.

 
המוחים התאספו סמוך ליד לבנים בעפולה לתהלוכה ברחובות המרכזיים בעיר ועצרת בקריאה להחמרת הענישה עם רוצח או רוצחי הצעירה. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב: "הדם של שלי זה הדם שלי", קראו "שלי נרצחה, המדינה שתקה" ו-"ביבי תתעורר, המדינה אינה הפקר". רבים מהמפגינים חבשו כפפות בצבע אדום. בעצרת במרכז העיר נשאו דברים ראשי רשויות מהאזור ונציגי המשפחה. מאות מתושבי עפולה המתינו בצד הדרך והצטרפו כשהתהלוכה חולפת על פניהם. עם סיום העצרת, ניסו מספר צעירים לפגוע ברכב של בני מיעוטים ויידו אבנים. המשטרה עצרה 10 חשודים, שהועברו לחקירה.
 

אחד המארגנים, אור דניאל, אמר עם תחילת העצרת כי מטרתה להעלות את המודעות לצורך בהחמרת ענישת המחבלים עד למאסר לכל החיים, בניגוד למצב הנוכחי, שבו לדבריו מחבלים משתחררים וממשיכים בחייהם כרגיל. בני משפחת דדון יעלו מחר לבית העלמין בתום ימי השבעה.

משמאל: חברה של שלי דדון, מתן מימון (צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות") (צילום: אפי שריר
משמאל: חברה של שלי דדון, מתן מימון(צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות")

מפגינים למען שלי בעפולה, הערב (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
מפגינים למען שלי בעפולה, הערב(צילום: אחיה ראב"ד)

אסף, בן דודה של שלי ז"ל, אמר במהלך ההפגנה: "היא הייתה כמו אחותי הקטנה וביום בהיר במדינת ישראל החליטו לרצוח אותה בדקירות סכין. דבר שלא יעלה על הדעת". לדבריו, "המדינה מפקירה את בנינו. אין מנהיג במדינה שלנו שיכול לממש את עונש המוות, אז לפחות שיחמירו בעונשים. חשוב מאוד להפסיק לתת לרוצחים להיות גיבורים. העם שלנו נכחד ובאים ושוחטים אותנו בתוך הערים שלנו. תתעוררו".

 

בת דודתה של שלי, פרח, הייתה גם בין המפגינים בתהלוכה: "המחשבה על המשפחה הכואבת שיושבת עכשיו בבית עם הדמעות לא מרפה. אני חושבת שכבר כל המדינה יודעת איזו ילדה היא הייתה. מלאכית ממש. הממשלה שלנו אטומה, אבל אני מקווה שיעשו עם זה משהו ואם לא אנחנו נחשוב על דרכים לטפל".

לזכרה של הצעירה שנרצחה (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
לזכרה של הצעירה שנרצחה(צילום: אחיה ראב"ד)

כפפות בצבע אדום בהפגנה בעפולה (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
כפפות בצבע אדום בהפגנה בעפולה(צילום: ג'ורג' גינסברג)

יוני ואלינור המתגוררים בעפולה הגיעו לתהלוכה כדי להזדהות עם מה שאירע והזכירו גם את רציחתו של החייל עדן אטיאס שנרצח בעת שישן באוטובוס בתחנה המרכזית בעיר. "העונש שנותנים הוא מאוד קל. הם לא נרתעים, אז הם ממשיכים", אמר יוני. אלינור הוסיפה: "תראו לאן הגענו. בעיר שלנו ילדים הולכים לבית ספר ולא חוזרים, ילדים הולכים לראיון עבודה ולא חוזרים הביתה. שביבי יתעורר".

 

ראש העיר מגדל העמק, אלי ברדה, נאם בעצרת. "אנחנו פה בלב אחד כדי להוציא קריאה לממשלת ישראל. כולנו מחבקים, מזדהים ומתפללים בשביל משפחת דדון ותושבי עפולה ומדינת ישראל. אנחנו אומרים לממשלה ולראשי הרשויות – תשלימוּ אתם את חלקכם. לא יכול להיות שמישהו רוצח, הולך לכלא לכל החיים, אבל הוא יודע שמתישהו בנקודת זמן של 15-10שנה יהיה הסכם בין הממשלה למחבלים לרשות הפלסטינית. לא נסכים לשחרר רוצחים ישראלים שחיים במדינת ישראל".

 

ראש העירייה בפועל של נצרת עילית, אלכס גדלקין, הזכיר את החייל עדן אטיאס ז"ל שנרצח בפיגוע דקירה בעפולה לפני מספר חודשים וקרא להמשיך וללחוץ על הממשלה להחמיר בעונשם של הרוצחים.

יותר מ-2,000 מפגינים לזכר שלי (צילום: עידו בקר) (צילום: עידו בקר)
יותר מ-2,000 מפגינים לזכר שלי(צילום: עידו בקר)

 (צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות") (צילום: אפי שריר
(צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות")

בתחילת השבוע נפגש השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', עם בני משפחתה של שלי דדון ואמר כי חלה התפתחות דרמטית בחקירה. גופתה של דדון, ועליה סימני דקירות ואלימות, נמצאה במגרש חניה ריק סמוך לאזור התעשייה רמת גבריאל במגדל העמק. הגופה נמצאה זמן קצר לאחר שהתקבלה בתחנת עפולה הודעה על היעדרותה של דדון, בן 19, שהייתה בדרכה לראיון עבודה. השב"כ מעורב בחקירת המקרה.

 

בתוך כך, השרים יצביעו מחר על הצעת חוק שתקשה על שחרור מחבלים. על-פי ההצעה שתעלה בוועדת השרים לענייני חקיקה, בהכרעת דינו של מי שנידון למאסר עולם רשאי בית המשפט לקבוע כי מטעמים מיוחדים שיירשמו לא יוכל נשיא המדינה לחון או להקל בעונשו של הרוצח.

 

הצעת החוק לא תהיה תקפה אך ורק לרוצחים על רקע לאומני. נכון להיום נקצב עונשם של רוצחים גם אם ביצעו מקרי רצח חריגים בחומרתם, דוגמת רצח ילדים. אם יתקבל התיקון יהיה רשאי בית המשפט לגזור עליהם עונש מאסר עולם ללא אפשרות של הקלה בעונש או קבלת חנינה מנשיא המדינה. על-פי ההערכות, חלק משרי הליכוד בוועדה יתמכו בהצעה וכל הנראה גם שרי ישראל ביתנו. עם זאת, עדיין לא ברור כיצד ינהגו שרי מפלגת יש עתיד.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 10/05/2014 20:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות"
המחאה בעפולה
צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות"
שלי דדון
מומלצים