שתף קטע נבחר

מרדף בנגב: תושבים בדואים נגד ציידי צבאים

מחמוד וחבריו, תושבי הכפר הבדואי ביר הדאג' בנגב הצפוני היו בטיול טרקטורונים בחולות חלוצה, כשהבחינו בחבורת ציידים רודפת אחרי צבי ודורסת אותו. בתום מרדף קצר, הם התעמתו עם הציידים ולקחו מהם את הצבי הגוסס. "כשאני רואה מישהו רודף אחרי צבי ורוצה להרוג אותו, זה עושה לי שחור בעיניים", הוא מספר. "כאב לי הלב על הצבי שמת"

מחמוד (השם מלא שמור במערכת), תושב הכפר הבדואי ביר הדאג' (באר חיל) בנגב הצפוני יצא בתחילת השבוע לטיול טרקטורונים עם חבריו בחולות חלוצה. בשעת צהריים הבחינו לפתע במרדף של רוכבי אופנועים וטרקטורון אחרי צבי נגב שנס על נפשו.

 

"ראינו שניים על אופנועים ואחד על טרקטורון רודפים אחרי צבי. הוא רץ מהר מאוד, אבל הם השיגו אותו. אחד האופנועים דרס את הצבי עם הגלגלי הקדמי, נתן לו מכה והצבי נפל. החיות האלו רגישות מאוד", מספר מחמוד ל-ynet. 

 

צבי נגב בחולות (צילום ארכיון) (צילום: ערן היימס, רשות הטבע והגנים)
צבי נגב בחולות (צילום ארכיון)(צילום: ערן היימס, רשות הטבע והגנים)

 

"כמעט התחלנו מכות. לקחנו מהם את הצבי בכוח"

"זה היה בערך ממרחק של קילומטר.הבנו מהר מאוד שמדובר בציידים שלא מפה ובטח שלא מהשבט שלנו. הם ראו אותנו. קשרו את הצבי  ברגליים ושמו אותו על הטרקטורון, עלו על הכלים שלהם והתחילו לברוח".

 

מחמוד וחבריו לא ויתרו והחלו לרדוף אחרי הציידים. לאחר מרדף קצר בחולות הם השיגו אותם ועצרו מהם להמשיך בהלאה עם הצבי שעדיין היה בחיים. "הם תושבים של שבט בדואי אחר מאזור רחוק יותר. כמעט התחלנו מכות ולקחנו מהם את הצבי בכוח. אמרתי להם שהם הורסים את הטבע עם הירי של החיות שהוא אסור ואם הם רוצים לאכול בשר על האש שילכו לקנות בסופר ולא לצוד חיות בשטח".

 

 (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים) (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)
(צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)

לדברי מחמוד, חבורת הציידים גורשה מהמקום והוזהרה שלא להגיע לשטח בעתיד למטרות ציד. "לבוא לטייל באזור זה משהו אחד כדי לראות את הטבע, אבל ציד של חיות בר הורג לנו את הטבע לאט לאט", הוא אומר. "אם אני יוצא לטבע, לראות צבי זה אחלה כיף. אנחנו בשבט עזאזמה שומרים על הטבע, כי אנחנו צריכים אותו יותר משהוא צריך אותנו".

 

 (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים) (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)
(צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)

 

לדבריו, זו לא הפעם הראשונה שהוא נתקל בציידים באזור. "יש הרבה חבר'ה צעירים שמגיעים מרחוק כדי לצוד, וכשאנחנו רואים אותם אנחנו עוצרים ומסלקים אותם, מתקשרים גם לרשות הטבע והגנים במקרים כאלו. כשאני רואה מישהו רודף אחרי צבי ורוצה להרוג אותו, זה עושה לי שחור בעיניים. כאב לי הלב על הצבי שמת".

 

לאחר התקרית, יצר מחמוד קשר עם ערן היימס, פקח חולות מערב הנגב ברשות הטבע והגנים כדי להעביר לו את הצבי שנדרס. היימס מספר כי הפרט שנדרס היה צבי זכר בוגר כבן ארבע שנים לערך.

 

 (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים) (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)
(צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)

 

הצבי מת בדרך לביה"ח לחיות בר

"על הצבי נראו בירור סימני דריסה של אופנוע. פינינו את הצבי כדי להביאו לטיפול בבית החולים לחיות בר של הרשות והספארי ברמת-גן, אבל אחרי נסיעה של כמה קילומטרים הוא מת ברכב מהפציעות", מסביר היימס ל-ynet ומציין כי לאחר נסיעה בשטח בו נתפסו הציידים זוהו העקבות של הרכבים.

 

 (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים) (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)
(צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)

 

"מדובר בתא שטח גדול מאוד שמקשה להתמודד עם ציידים ולאתר אותם. לרוב הם מגיעים בכלי רכב מותאמים לשטח, נוהגים באופן מקצועי מאוד וקשה לתפוס אותם באור יום. אוכלוסיית צבאי הנגב באזור סובלת מאוד מציד ורק בשבוע שעבר תפסנו כלבי ציד שהספיקו לצוד שום ארנבת מצויה".

 

היימס מוסיף כי בשנים האחרונות התגבר שיתוף הפעולה עם תושבי היישוב בנושא ציד והגנה על חיות הבר. "אנחנו משקיעים בהסברה לציבור ובעיקר בחינוך. הקשר בינינו עוזר גם להציל צבאים וחיות בר אחרות בזמן אמת.  הם עוזרים לנו לאתר ולתפוס ציידים שמגיעים לאזור מרחוק כדי לצוד חיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן היימס, רשות הטבע והגנים
דרסו צבי עם אופנוע (צילום ארכיון)
צילום: ערן היימס, רשות הטבע והגנים
מומלצים