שתף קטע נבחר

פשרה ברמת גן: הגבלה זמנית של תמ"א 38

ניצחון זמני לאופוזיציה בר"ג: נחתם הסכם בין העירייה למתנגדיה, לפיו תוכנית הצפיפות העירונית שאמורה להכפיל את יח"ד ולהוסיף עוד 52 אלף דירות באמצעות תמ"א 38 - תוגבל משמעותית. המתנגדים חוששים מפגיעה באיכות החיים: "הסכם זמני הוא המקסימום שניתן היה להשיג במסגרת הנסיבות"

אחרי חודשים של דיונים והתנגדויות, ל-ynet נודע כי בתקופה הקרובה לא תהיה התחדשות עירונית מסיבית בעיר רמת גן. כך עולה מסיכום שנחתם בסוף השבוע בין הנהלת העירייה לבין חברי האופוזיציה במועצת העיר. על פי הסיכום, חברי האופוזיציה ימשכו עררים שהגישו נגד תוכנית הצפיפות העירונית שהציגה העירייה לפני כ-4 חודשים, לפיה במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית יתווספו לעיר עוד 52 אלף יחידות דיור חדשות - כפול ממספר הדירות הקיימות כיום.

 

 

תמ"א 38 בר"ג - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

עוד עולה מהסיכום בין הצדדים כי העירייה, מצדה, תתחייב להוציא היתרים לפרויקטים של תמ"א 38 שייצרו מספר מוגבל של דירות ברחבי העיר. עם זאת, מדובר בהתחייבות זמנית בלבד, עד שתאושר תוכנית המתאר העירונית בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בעוד כשנה.

 

בין היתר, קובעת התוכנית כי העיר תחולק לרובעים, כאשר בכל רובע ייקבע יחס שונה בין מספר יחידות הדיור הישנות שייהרסו לבין מספר יחידות הדיור החדשות שייבנו במקומן. היחס שקובעת התוכנית העירונית יכול להגיע לפי 5.25 יותר דירות חדשות על פני אלה שייהרסו.

 

אין תמורה בעד האגרה?

אתמול (א') דנה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר בהתנגדויות התושבים לתוכנית. המתנגדים חוששים כי בנייה של 52 אלף יחידות דיור חדשות תיצור עומס על תשתיות העיר, מה שיגרום לפגיעה באיכות החיים. לדברי עינב דלח, ממתנגדות התוכנית ונציגת ועד ההורים העירוני ברמת גן, "התוכנית היא אסון והיא תיצור עומס רב על כיתות הלימוד ועל התשתיות".

 

בעקבות זאת, כאמור, נחתם הסיכום הזמני, לפיו היחס בין מספר היחידות הישנות לחדשות יעמוד על 4 לכל היותר; במרבית העיר יעמוד על 3.5; ובצפון העיר (מצפון לדרך אבא הילל) יעמוד על פי 3. בנוסף, לא ינתנו היתרים לבניית בניינים מכוח תמ"א 38 במקום בתים פרטיים ובתים דו משפחתיים; וכן יינתנו תמריצים לאיחוד חלקות - כלומר הקמת בניין מגורים גבוה אחד על חשבון שני בניינים נמוכים ישנים.

 

חבר האופוזיציה בעיר, כרמל שאמה-הכהן, אמר ל-ynet כי "התשתיות, החניה והחינוך בעיר לא מספיקים, לא מעניקים תמורה לארנונה הגבוהה ולא ראויים לעיר עשירה כמו רמת גן. ההישגים בסיכום שנחתם, לפיהם לא יאושרו עוד פרויקטים של תמ"א 38 על וילות או בתים דו-משפחתיים וכן עידוד איחוד מגרשים הם בשורה חלקית וזמנית - אך המקסימום שניתן היה להשיג במסגרת הנסיבות".

 

חבר המועצה, עו"ד רועי ברזילאי, הוסיף כי "הסכם הפשרה שהושג מעיד כי עד היום העיר רמת גן התנהלה בקונספציה תכנונית שגויה לחלוטין, שלא לומר פושעת. הסכם הפשרה מוכיח את שהיה ברור לי זה זמן רב, וזאת כי ניתן לקדם פרויקטים לביצוע תמ"א 38 גם כאשר מקדמי הצפיפות נמוכים בהרבה וכולם נותרו מרוצים".

 

יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה ברמת גן, סגנית ראש העיר עו"ד אביבית מאור-נמרודי, אמרה ל-ynet כי "אני שמחה שהאופוזיציה התיישרה עם המדיניות שהתוונו לפני כחצי שנה, שמחד מצמצת את הצפיפות ומתחשבת בתשתיות הקיימות; ומאידך מעודדת התחדשות עירונית.

 

"במסגרת המדיניות, אפשרנו יחס של הריסה ובנייה 1:3.5 בניגוד למה שהיה נהוג בעבר, וכך גם התוונו בתוכנית החדשה במרבית רחבי העיר. גם לאופוזיציה ידוע שהתמ"א בעיר בתנופה - רק מתחילת השנה הוגשו מעל 70 בקשות לפי מדיניות זו וניתנו כ-30 היתרים. יחד עם זאת, מצאנו לנכון בהסכם הפשרה לא לאפשר תמ"א 38 ביחידה 1 ו-2 כפי שהמליצו חברי האופוזיציה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
רמת גן. בינתיים הושגה פשרה
צילום: ירון ברנר
מומלצים