שתף קטע נבחר

שטרן: החוק - לכסות על מבוכת הבית היהודי

חבר הכנסת מהתנועה התייחס לאישור החוק שיקשה על שחרור מחבלים בוועדת השרים. "אישור החוק היום נועד לכסות על המבוכה הגדולה של מפלגת הבית היהודי והממשלה כולה בהחלטתם לשחרר מחבלים רוצחים, במקום להפסיק לפרק זמן מוגבל את הבנייה ביהודה ושומרון"

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) תקף בחריפות את הבית היהודי, ששריה מכהנים בממשלה שאישרה שחרור עשרות מחבלים בחודשים האחרונים. לאחר אישור הצעת החוק שתקשה על שחרור מחבלים בוועדת השרים לענייני חקיקה, אמר שטרן: "אישור החוק היום נועד לכסות על המבוכה הגדולה של מפלגת הבית היהודי והממשלה כולה בהחלטתם לשחרר מחבלים רוצחים, במקום להפסיק לפרק זמן מוגבל את הבנייה ביהודה ושומרון". הוא הוסיף כי "ברור לכולם שלחוק זה, גם אם יעבור, אין כל משמעות מעשית בעתיד הנראה לעין".

 

השרה ציפי לבני מהתנועה ושרי יש עתיד התנגדו בוועדת השרים לחקיקה להצעת החוק שתקשה על שחרור מחבלים, למרות שאחד מיוזמי ההצעה הוא ח"כ דוד צור מהתנועה. הוא קרא לראשי שתי המפלגות לפעול יחד. "אני קורא ליאיר לפיד וציפי לבני להקים מערך שיפעל יחד בממשלה ובכנסת על מנת להציל את אופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית", אמר ח"כ שטרן.

 

ח"כ אלעזר שטרן (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ח"כ אלעזר שטרן(צילום: ירון ברנר)

 

מנגד, ח"כ צור מהתנועה בירך את אישור ההצעה. "ההצעה צודקת והיא באה לחזק את מערכת המשפט על פני החלטות מנהליות, בנותנה לשופטים מדרגת ענישה נוספת מתחת לגזר דין מוות במקרים מיוחדים. החוק יעשה צדק עם סבלם הבלתי נגמר של משפחות וקורבנות עבירה ואולי גם ירתיע מחבל או עבריין עתידי לבצע רצח מתועב. אין בחוק משום הגבלת מרחב התמרון בכל מו״מ מדיני בהווה ובעתיד".

 

יש עתיד מתנגדים

מי שיצאה נגד הצעת החוק שאישרו השרים, הייתה מפלגת יש עתיד. בהודעת המפלגה נכתב: "כמובן שהיינו רוצים לראות את הרוצחים המתועבים האלה בכלא לכל ימי חייהם ואין ספק שזה נושא קשה וכואב. יחד עם זאת, אנחנו התגדנו בועדת שרים. זה שינוי סדרי שלטון לא סבירים שיקעקעו את היכולת של הממשלה לקבל החלטות".

 

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה: "כמובן שכל אחד ואחת מאיתנו היו רוצים לראות את הרוצחים הנתעבים נמקים בכלא עד יומם האחרון, אולם אסור לתת לכעס וליצר הנקם לנהל את המדינה. יש להשאיר לממשלת ישראל את מרחב התמרון לבצע גם בעתיד את שיקול הדעת ואסור לקשור את ידיה במסגרת תהליכי המשא ומתן המדיני". 

 

גם באופוזיציה מתחו ביקורת על אישור ההצעה. יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה: "זו הצעת

 חוק דמגוגית, המייצרת אפליה בין דם לדם ועושה מדרג של פשעים, כגון בין רוצחים ואנסים ובין 'רוצחים כבדים', וממילא לא תחול על אסירים ביטחוניים שיושבים כרגע בכלא, משום שהיא מתייחסת לאסירים שנשפטו בבתי דין צבאיים".

 

גלאון הוסיפה: "אפשר להבין לליבן של משפחות נפגעי הטרור כשמדינת ישראל משחררת אסירים במהלך הסכם מדיני. עם זאת, צריך להשאיר לממשלה מרחב תמרון מדיני, שיאפשר שחרור אסירים, לא כמחווה הומניטרית, או כ'סוכרייה' שניתנת לפלסטינים, אלא, כעסקה, כחלק ממהלך פוליטי, שיהווה צעד בונה אמון למטרות פיוס ולסלילת הדרך להסכם שלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ח"כ אלעזר שטרן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים