שתף קטע נבחר

מכתב המילואימניקים: "אין כסף לאימונים? בטלו חופשות במלונות"

20 מפקדים מבית הספר למ"כים טענו במכתב לרה"מ כי לא התאמנו 3 שנים והביעו חשש מלחימה. "כולם אומרים שאין כסף. אז תורידו פנסיה, בטלו חופשות. אנחנו מוכנים להגיע בכל עת, אבל חובה לשמור על כשירות מבצעית"

לא יורים - ומוחים: כ-20 מפקדים בפלוגה המסייעת במילואים של גדוד חי"ר 17 (בית הספר למ"כים) שלחו אתמול (א') מכתב לראש הממשלה, שר הביטחון ושר האוצר, שבו העלו טענות על רמת הכשירות של למעלה מ-100 חיילי הפלוגה. לטענתם, לא בוצע אימון פלוגתי מלא זה 3.5 שנים. "היו לנו מאז שלושה אימונים למפקדים בלבד, שלדיים וקצרים, כאשר אחד מהם היה לקצינים בלבד", טענו - והפנו את הטענות לא רק לאוצר, אלא גם לצבא וסדרי העדיפויות שלו. "תורידו פנסיה תקציבית, תשנו חופשות במלונות", כתבו במכתב שהגיע לידי ynet.

 

מחאת המילואימניקים

מדברים על זה בפורום החפ"שים של ynet  

 

רס"ל בועז אזולאי, המשמש כמפקד בפלוגה, טוען כי חוסר המוכנות עלול לגרום לאסון במצב חירום. "בשלוש השנים האחרונות הצטרפו עשרות חיילים חדשים, ואין לנו מושג מי הם", טען. "לא תרגלנו איתם שום דבר, ואני לא רוצה לדעת מה יקרה אם נצטרך מחר בבוקר להסתער איתם במלחמה". 

קציני החי"ר. מוכנים להתאמן - רק שיקראו להם ()
קציני החי"ר. מוכנים להתאמן - רק שיקראו להם

הלוחמים לא מתרשמים מטענות ראשי צה"ל על מחסור בתקציב, ושולחים את חצי הביקורת גם אל תוך הצבא. "תורידו פנסיה תקציבית, תוסיפו כלי רכב חדשים, תשנו חופשות במלונות - תעשו מה שאתם רוצים, אותנו לא מעניין מי צודק", כתבו. "מבחינתנו, תפרישו חלק מתקציב הביטחון רק לאימוני המילואים ושמירה על מוכנות. אנחנו לא פוליטיים, רק רוצים לומר מה קורה בשטח, בצד של לוחמי המילואים".

 

כהוכחה לטענותיהם מציינים החתומים על המכתב כי המחלקה החדשה שהוקמה בפלוגה קיימה אימון אחד בלבד על הרכב הייעודי שלה. הם ציינו כי ציוד חדש אמנם נמצא, אך הוא אינו שווה כלום אם לא יודעים לתפעל אותו או מתאמנים עליו. "אנו מוכנים לעזוב את החיים שלנו ולהגיע בכל זמן שיקראו לנו, ולהגן על המולדת, אבל אנחנו חייבים לשמור על כשירות מבצעית".

 

רס"ל אלי עמיר מהפלוגה סיפר ל-ynet כי במהלך מבצע 'עמוד ענן' נפגשו הלוחמים בפעם הראשונה עם ציוד מתקדם, שעליו מעולם לא התאמנו. "היו שם אמצעי הנדסה חדשים יחסית לפריצת בתים, שמעולם לא התנסינו עליהם", הוא אומר. "הציפיות מאיתנו הן כמו מחיילים סדירים בגלל שאנו פלוגה של גדוד סדיר. דיברנו עם המג"ד והמח"ט, ותמיד אומרים 'אין כסף'. כולם נופלים על אנשי הקבע וזה לא נכון, כי הם קורעים את התחת אצלנו בגדוד. אם יקראו לנו להתייצב מחר בבוקר שלא יתחילו שוב עם ועדות החקירה. אני 20 שנה במילואים, ולא זוכר מצב כזה של חוסר כשירות, אולי לפני לבנון השנייה".

המילואימניקים מגדוד חי"ר 17, באימון נדיר ()
המילואימניקים מגדוד חי"ר 17, באימון נדיר
 

בצבא הודו כי עשרות מגדודי המילואים לא נפגשו כלל בשלוש השנים האחרונות, בהם הגדודים האורגנים של החטיבות המרחביות באיו"ש - שיהיו הראשונים לקבל צו 8, במקרה של אינתיפאדה שלישית. באחרונה החלו גדודים אלו להיקרא לתעסוקות מבצעיות מחדש, אך בצה"ל עצרו את האימונים כחלק מהמשבר התקציבי. לטענתם, לא ניתן להעביר כסף מסעיפים אחרים, כי הם מיועדים לצרכי מזון, שכר וכדומה. 

 

גורמים צבאיים אמרו כי "צה"ל תכנן באופן אחראי את תוכנית העבודה לשנת 2014 תחת המשימות וגודל הצבא כפי שאושרו בקבינט. לאורך כל הדרך הוצגו המשמעויות של אישור תוכנית העבודה עם תקציב חסר לכלל הגורמים הרלוונטיים. הובהר כי בחודש מאי צה"ל יגיע לנקודת קצה בה יידרשו החלטות קשות".

 

בנוסף, אישרו גורמים בצה"ל כי בגדוד שממנו נשלח המכתב בוצעו בשנים האחרונות שלושה אימונים בלבד למפקדים, אך באחד מהם - בשנה שעברה - השתתפו גם חיילים. לדברי מפקדים בפלוגה, כמות החיילים שהשתתפה באותו אימון, שנקרא תרגיל צוות קרב חטיבתי, הייתה קטנה ולא כללה את רוב חיילי הפלוגה.

 

חיילי מילואים מוזמנים לפנות גם לערוץ הדעות, למייל: opinions@y-i.co.il

 


פורסם לראשונה 11/05/2014 20:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי המילואים. לא לוקחים צד
מומלצים