שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המרוץ לדירה קוּצר: "סיוע למי שתרם למדינה"

  זוגות צעירים מברכים על פשרת לפיד, שלפיה יוצאי צבא לא ישלמו מע"מ על דירות יקרות יותר, אבל מדגישים: יש לנקוט עוד צעדים. ערין מחיפה: "הצעה גזענית, משפילים ערבים". חרדים: דירה ב-600 אלף שקל? אולי יש במאדים

  "התוכנית הזאת מהווה בהחלט סוג של תקווה". שי וסברינה פתחוב (30) החלו לחפש באחרונה דירה באזור המרכז. אמש (יום א') אחרי שהתוודעו לקריטריונים שפרסם משרד האוצר לזכאות להטבת מע"מ 0% על רכישת דירה ראשונה, משוכנעים בני הזוג פתחוב כי המרוץ לדירה התקצר באופן משמעותי: "העובדה שנזכה להטבה בהחלט תאפשר לנו להתמודד טוב יותר עם הנושא מבחינה כלכלית", אומר שי. מנגד, ש' - חרדי ממרכז הארץ - משלים עם השלכות ההחלטה: "נגזר עלינו להמשיך לחיות בשכירות".

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  בעקבות סירובו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לאשר את ההטבה עם קריטריון המחייב שירות צבאי או שירות לאומי, הושגה פשרה שלפיה מי ששירת בצבא יהיה זכאי להטבה בגין רכישת דירה ששווייה עד 1.6 מיליון שקלים, ומי שלא שירת יהיה זכאי להטבה בגין רכישת דירה ששווייה עד 600 אלף שקלים בלבד.

   (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
  (צילום: צביקה טישלר)

  שי פתחוב, שמביט כאמור באופטימיות לעבר מפתחות הדירה המיוחלת, סיפר כי הוא ורעייתו שירתו שירות צבאי מלא, אולם לדבריו על הממשלה לנקוט צעדים נוספים כדי להוריד באופן משמעותי את הביקוש לדירות באזור גוש דן. "לדעתי צריך להוזיל את יוקר המחיה בפריפריה ולהוריד מחירים. אני לא מכיר אנשים שיצאו מהמרכז לפריפריה אבל אולי אם יהיה זול יותר בפריפריה, אנשים יישארו שם ולא יעברו למרכז".

   

  אביעד ואשתו הקפיאו באחרונה את החיפושים באזור ירושלים ומודיעין על מנת לחכות לאישור תוכנית קבינט הדיור בממשלה. "התוכנית בהחלט יכולה לעזור", הדגיש אביעד. "אחרי שהתוכנית פורסמה לראשונה הקפאנו את החיפושים ועכשיו העלינו מהלך ונעשה את החיפושים בצורה יותר אינטנסיבית. אני שירתי בצבא ואשתי עשתה שירות לאומי, כך שזה טוב שהמדינה עוזרת למי שתרם לה".

   

  גם לרווקים מעל גיל 35 

  לפי הקריטריונים לזכאות שפרסם משרד האוצר להערות הציבור, הזכאים להטבה הם: זוג נשוי, לרבות ידועים בציבור, שלהם ילד אחד לפחות; הורה במשפחה חד-הורית שלו ילד אחד לפחות בחזקתו; זוגות ללא ילדים שאחד מבני הזוג בן למעלה מ-35; רווקים מעל גיל 35; וזכאים לקצבת נכות כללית או בעלי דרגת נכות של לפחות 75% המקבלים קצבת נפגעי עבודה או קצבה לפי חוק הנכים. על שני בני הזוג יהיה לרכוש את מלוא הזכויות בדירה ולהוכיח כי מעולם לא הייתה בבעלותם דירה, ושמעולם לא ביצעו עסקה לרכישת דירה שבוטלה.

   

  העומדים בקריטריונים יהיו זכאים לרכוש דירה במע"מ של 0%, כל עוד שווי הדירה אינו עולה על המחיר המקסימלי שקבעה המדינה באזור שבו נרכשה הדירה. המחירים המקסימליים באזורים שונים בארץ ייקבעו על ידי השמאי הממשלתי במשרד המשפטים.

  רפי פלאצ'י: "בהרצליה אין דירות בפחות מ-1.6 מיליון שקלים" ()
  רפי פלאצ'י: "בהרצליה אין דירות בפחות מ-1.6 מיליון שקלים"
   

  יש הטוענים כי המהלך של שר האוצר יאיר לפיד והקריטריונים הקשיחים לטעמם, לא יאפשרו להם ליהנות מההטבה בדרך לדירה. רפי פלאצ'י, מ"פ מילואים בשריון שמחפש לרכוש דירה בהרצליה, אמר כי הטבת הפטור ממע"מ לא רלוונטית עבור רבים. לדבריו, "אני ואשתי מרוויחים הרבה מעל הממוצע. יש לנו שלושה ילדים וכשאתה מחפש דירה בהרצליה אין דירות שעולות פחות מ-1.6 מיליון שקלים".

   

  פלאצ'י אמר עוד כי "נולדתי בהרצליה ואין לי כל כוונה לעבור למקום אחר. אם באמת היו רוצים לעזור לזוגות צעירים יכלו לעשות את ההטבה הזאת יחסית, כלומר שיהיה פטור על 1.6 מיליון שקלים ועל יתרת הסכום אשלם מע"מ כי במצב הנוכחי אני לא מקבל מהמדינה שום הטבה".

   

  "להכאיב דווקא לחרדים" 

  ש' החרדי ממרכז הארץ, נשוי ואב לשלוש בנות. כמו רבים מהמגזר שאליו הוא משתייך, ש' מביע ביקורת נוקבת על מהלכיו של שר האוצר לפיד. "אני מכבד ומעריך את מי ששירת בצה"ל וחושב שאכן מגיעות לו הטבות, הבעיה היא שלפיד לא מחפש להיטיב עם יוצא הצבא אלא להכאיב דווקא לחרדים. להציע לנו לרכוש דירה במחיר גג של 600 אלף שקל כדי לזכות בהנחת מע"מ? זה לא יקרה".

   

  בהשוואה לבני גילו החילונים אומר ש' כי "אנחנו בדיוק מעמד הביניים: שני עובדים ומשלמים מסים ואת החודש מסיימים עם 0 שקלים בחשבון. איך נצליח לחסוך כך כסף לדירה? לא נצליח. ולכן אנחנו נאלצים לשכור ומדי פעם לנדוד לבית חדש ולטרטר את הילדים בין מוסדות לימוד בלי שום יציבות".

   

  ש' אומר בציניות: "מילא אני, לא שירתי בצבא, עשיתי 'רק' שירות אזרחי, אז אני 'פושע'. אבל למה הילדים שלי יצטרכו לעבור עוד חמש פעמים דירות? גם מהם, בגילים 4, 6 ו-8 כבר מצפים לשרת? השכן החילוני שלי יוכל עכשיו לקנות דירת ארבעה חדרים במחיר סביר, אבל אנחנו כנראה לא נזכה לזה - רק כי אנחנו חרדים".

   

  עוד אמר ש' כי "זה לא שציפיתי למשהו אחר מלפיד, הוא הרי נבחר על הגב שלי, 'החרדי משלם המסים'. אשתי ואני עובדים שנינו במשרות מלאות ולוקחים עבודות נוספות ומשלמים מסים כחוק בלי להתלונן. החטא שלנו הוא שאנחנו המדרגות של לפיד".

   

  "להשפיל זוגות צעירים ערבים" 

  גם בקרב האוכלוסייה הערבית לא ממש "בונים" על הזכאות שמציע משרד האוצר. ערין מסארוה מחיפה אמרה: "זאת הצעה שמראה עד כמה זורמת גזענות בדמו של שר האוצר. לפיד יודע טוב מאוד שאין דיור בסכום של 600 אלף שקל. הם רוצים להשפיל את הזוגות הצעירים במגזר הערבי בכל מחיר. אני ובעלי מתגוררים בשכירות וחולמים לקנות דירה. עם כאלה הצעות לא נוכל לקנות דירה".

   

  במערכת הפוליטית עוררה ההחלטה תגובות מעורבות. חברי כנסת חרדים מתחו ביקורת חריפה על השר לפיד. ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) אמר: "לפיד עושה שימוש בצבא כקרדום לפגיעה בחרדים, בשעה שהוא איננו בוחל לפגוע בביטחון המדינה, תוך קיצוץ עמוק בתקציב הביטחון".

   

  ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) אמר: "הקריטריון שפרסם משרד האוצר לא היה מבייש שום ממשלה אנטישמית. החרדים יקנו דירות עד 600 אלף שקל אולי במאדים. ח"כ אשר תקף גם את היועמ"ש וינשטיין וציין כי הוא העניק להחלטה "'הכשר חוקי מאותה הסיבה ששלח אותנו לבחירות חוזרות בבית שמש".

   

  יו"ר השדולה לחיזוק הכלכלה הערבית, ח"כ באסל גאטס (בל"ד), כינה את הקריטריונים החדשים "מפלים" ואמר כי אין כל הבדל עקרוני בשינוי שפרסם משרד האוצר מכיוון שהוא עדיין מפלה אוכלוסייה שלמה מההטבה, ומקבע את הפערים בין ערבים ליהודים.

   

  "שר האוצר לפיד בעצם מייצר שני סוגים של דירות: דירות יוקרה ליהודים משרתים ודירות ברמה נמוכה לערבים", אמר גטאס והוסיף כי על אף שאין שום קשר בין פטור ממע"מ כמס לבין קניית דירה בשוק החופשי על ידי זוג עובד ומשלם מסים, מתעקש שר האוצר להפלות קבוצה שלמה על רקע לאומי במטרה ליהנות מהון פוליטי ולהציג הישגים מדומים. "זוהי החלטה אומללה ומפלה וטוב יעשה היועמ"ש אם ידחה אותה. אם התוכנית תעבור אנחנו נפנה לבג"ץ", אמר גטאס.

   

  "הקריטריונים יתקעו את התוכנית בכנסת ובבג"ץ"

  שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) אמר בתגובה כי שוחח עם המשנה ליועמ"ש אבי ליכט והבהיר לו שאין בשוק דירות חדשות במחירים של כ-600 אלף שקל כולל מע"מ. לפיכך, השר הציע להעמיד את מחיר הדירה בהטבת מע"מ 0% עבור לא משרתים על 950 אלף שקל, על מנת שתהיה להם אפשרות ריאלית ליהנות מההטבה. עם זאת ציין אריאל כי יש אכן מקום לתת הטבה גדולה יותר למשרתים בשירות הצבאי הלאומי והאזרחי.

   

  חבר ועדת הכלכלה, ח"כ איציק שמולי (העבודה), מסר בתגובה לגיבוש הקריטריונים כי "לפיד יודע היטב שהקריטריונים האלה יתקעו את התוכנית גם בכנסת וגם בבג"ץ ובכל זאת בחר להתעקש עליהם. ככה לא מתנהג מי שדחוף לו לפתור את המשבר, אלא מי שמחפש כותרת לרגע. אני מצפה ממי שפיזר רק בשנתו הראשונה הבטחות ביותר מ-20 מיליארד שקל למצוא עוד כמה שקלים כדי שיהיו קריטריונים שוויוניים יותר שיוכלו לצלוח את הליך החקיקה".

   

  חברת סיעתו של שר האוצר ביש עתיד, ח"כ קארין אלהרר, בירכה על הקריטריונים ואמרה כי "לא ניתן להישאר אדישים עוד למחירי הדירות שזינקו במשך שנים, עד כדי הפיכת רכישת דירה לדבר בלתי אפשרי עבור זוגות צעירים בישראל. אכן הגיעה העת לקום ולעשות מעשה בדמות תכנית שנותנת מענה לכל אזרח ואזרחית אשר ממלאים את חובותיהם למדינה".


  פורסם לראשונה 11/05/2014 23:38

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רועי עידן
  מחלוקת בעקבות פרסום הקריטריונים (ארכיון)
  צילום: רועי עידן
  שי וסברינה פתחוב. מתקרבים לדירה
  מומלצים