שתף קטע נבחר

לפיד על התנאים לפטור ממע"מ על דירה: "מי שנותן יותר ותורם יותר - יקבל יותר"

שר האוצר התייחס בוועידת "כלכליסט" לקריטריונים שנותנים העדפה למי ששירת בצה"ל. "צעיר שתורם שלוש שנים ושבמקרים רבים מסכן את חייו, הוא אזרח טוב יותר. ח"כ טיבי: "אפליה של ערבים וחרדים". ח"כ שמולי: "לא זקוקים לשיעורים בציונות. ההטבה - רק לחיילים שלהורים שלהם יש כסף"

שר האוצר יאיר לפיד התייחס הבוקר (ב') לתוכנית ההטבות הכוללת פטור ממע"מ לבוגרי צבא הרוכשים דירות: "מי שתורם יותר – יקבל יותר. אנחנו לא מוכנים להתנצל על זה שאנחנו ציונים".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

את הדברים אמר לפיד בוועידה השמינית לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט", שמתקיימת במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. הקריטריונים שפורסמו אתמול, ולפיהם מי ששירת בצבא יקבל הטבה גדולה הרבה יותר ממי שלא שירת: מותר למדינת ישראל להילחם על ערכיה ומותר לה להחליט שיש קשר בין זה שמקבלים זכויות לזה שממלאים חובות, וזה מה שעשינו".

 

 (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
(צילום: צביקה טישלר)

ארכיון. "לאזרח טוב יותר מגיעה העדפה" (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
ארכיון. "לאזרח טוב יותר מגיעה העדפה"(צילום: רועי עידן)

לפיד הדגיש ששירות צבאי, אזרחי או לאומי הוא ערך: "צעיר שתורם שלוש שנים מחייו, צעיר שבמקרים רבים מסכן את חייו, הוא אזרח טוב

יותר וראוי יותר. מגיעה לו העדפה בולטת וברורה".

 

בעקבות סירובו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לאשר את ההטבה עם קריטריון המחייב שירות צבאי או שירות לאומי, הושגה פשרה שלפיה מי ששירת בצבא יהיה זכאי להטבה בגין רכישת דירה ששווייה עד 1.6 מיליון שקל, ומי שלא שירת יהיה זכאי להטבה בגין רכישת דירה ששווייה עד 600 אלף שקל בלבד.

 

לפי הקריטריונים לזכאות שפרסם משרד האוצר להערות הציבור, הזכאים להטבה הם: זוג נשוי, לרבות ידועים בציבור, שלהם ילד אחד לפחות; הורה במשפחה חד-הורית שלו ילד אחד לפחות בחזקתו; זוגות ללא ילדים שאחד מבני הזוג בן למעלה מ-35; רווקים מעל גיל 35; וזכאים לקצבת נכות כללית או בעלי דרגת נכות של לפחות 75% המקבלים קצבת נפגעי עבודה או קצבה לפי חוק הנכים. על שני בני הזוג יהיה לרכוש את מלוא הזכויות בדירה ולהוכיח כי מעולם לא הייתה בבעלותם דירה, ושמעולם לא ביצעו עסקה לרכישת דירה שבוטלה.

יאיר לפיד, הבוקר בתל אביב (צילום: נמרוד גליקמן) (צילום: נמרוד גליקמן)
יאיר לפיד, הבוקר בתל אביב(צילום: נמרוד גליקמן)

העומדים בקריטריונים יהיו זכאים לרכוש דירה במע"מ של 0%, כל עוד שווי הדירה אינו עולה על המחיר המקסימלי שקבעה המדינה באזור שבו נרכשה הדירה.

המחירים המקסימליים באזורים שונים בארץ ייקבעו על ידי השמאי הממשלתי במשרד המשפטים.

 

במערכת הפוליטית עוררה ההחלטה תגובות מעורבות. חברי כנסת חרדים מתחו ביקורת חריפה על השר לפיד. ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) אמר: "לפיד עושה שימוש בצבא כקרדום לפגיעה בחרדים, בשעה שהוא איננו בוחל לפגוע בביטחון המדינה, תוך קיצוץ עמוק בתקציב הביטחון".

 

ח"כ אחמד טיבי הוסיף: "מדובר באפליה ברורה של ערבים וחרדים בשוק האזרחי ופגיעה בזכויות אלמנטריות על בסיס דעה פוליטית והשתייכות לאומית. בדמוקרטיה לא מתנים זכויות ושוויון בין כלל האזרחים בשירות צבאי או לאומי כלשהו.

 

"איפה יש דירות במחיר של 600 מאות אלף שקל? זה ישראבלוף ואני מקווה שהיועמ"ש ישקול זאת מחדש. אין לי ספק שהנושא יוכרע בבג"ץ. הרי גם מפקיעים קרקע מהערבים, גם לא נותנים להם רישיונות בנייה, גם הורסים להם בתים ולבסוף לא מעניקים להם הטבה בדיור. דמוקרטיה כחול לבן".

 

חבר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איציק שמולי, טען שדווקא ההעדפה של מי ששירת בצבא מהווה פגיעה במשרתים: "אנחנו לא זקוקים ממנו לשיעורים בציונות. במקום לתמוך במשרתים הוא דופק אותם פעמיים: פעם אחת בגלל הדחף שלו לחבוט בחרדים באמצעות קריטריונים עקומים שיידחו את ההטבה למשרתים לפחות בשנה, ופעם נוספת בגלל שהוא מייצר אפליה קשה בין החיילים משום שההטבה תינתן אך ורק לזה שלהורים שלו יהיה כסף לעזור לו עם הון עצמי של חצי מיליון שקל. אחרת, גם אם קיבלת את עיטור המופת בגולני, לא תקבל שום דבר מהמדינה. הגיע הזמן שלפיד יתחיל לטפל במחירים ולא רק באמצעות מטפורות והכרזות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נמרוד גליקמן
יאיר לפיד, הבוקר בכנס
צילום: נמרוד גליקמן
צילום: עידו ארז
ח"כ שמולי. "בלי שיעורים בציונות"
צילום: עידו ארז
מומלצים