שתף קטע נבחר

ליברמן עם נתניהו: לא שולל דחיית הבחירות לנשיאות

בליכוד המחאה נגד נתניהו גוברת, אבל שותפו הבכיר ב"ליכוד ביתנו" דווקא מביע תמיכה, גם אם מסויגת, ביוזמה: "נתמוך אם ההצעה תתבסס על הרעיון לכינון משטר נשיאותי". הנשיא לשעבר נבון: "ביטול מוסד הנשיאות - דבר טיפשי"

בליכוד ההתנגדות ליוזמת ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות את הבחירות לנשיאות מדינה או לבטל את מוסד הנשיאות לחלוטין רק הולכת וגוברת, אבל שותפו המרכזי ב"ליכוד ביתנו" דווקא מביע תמיכה, גם אם מסויגת. השרים וחברי הכנסת של "ישראל ביתנו" החליטו כי אם ההצעה לדחות את מועד הבחירות לנשיאות תתבסס על הרעיון לכינון משטר נשיאותי ותכלול בתוכה מרכיבים שיקדמו את הרעיון יתמכו חברי המפלגה בהצעת הדחייה.

 

בהודעת מפלגתו של אביגדור ליברמן נאמר כי את יוזמה זו מובילה "ישראל ביתנו" במשך שנים. בסביבתו של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמרו כי בנט "יסכים לשמוע, אם נתניהו יביא מועמד מוסכם". יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר היום (ב') כי יודיע בשבוע הבא, ככל הנראה ביום שני, על מועד הבחירות לנשיאות. אדלשטיין נפגש היום עם המועמדים לנשיאות. הנשיא שעבר יצחק נבון התייחס לסערה ואמר כי "הכוונה לבטל את מוסד הנשיאות היא דבר טיפשי". 

 

יו״ר מרצ זהבה גלאון הגיבה בחריפות להצעת ישראל ביתנו: "ליברמן מוכן לשנות את כללי המשחק תוך כדי המשחק ולדחות את הבחירות לנשיאות תמורת דיל פוליטי מסריח של משטר נשיאותי נוסח פוטין. הדיל של ליברמן עלול לחזק עוד יותר את כוחו של ראש הממשלה מול סיעות הכנסת ולהחריף את סכנת עריצות הרוב והפגיעה בזכויות אדם. גם כך ראש הממשלה מרכז בידיו עוצמה חזקה מדי".
 
גם יו"ר "התנועה" ציפי לבני, כמו ליברמן, לא שללה את דחיית הבחירות. בישיבת הסיעה היום אמרה לבני: "אם יהיה משהו מעשי ולא רק דיבורים, אז בוודאי שנתכנס, נקבל החלטה ונקבע עמדה ברורה". היא הזכירה כי תקדם את ביטול הסמכות שניתנת לנשיא לבחור את המועמד שיקים ממשלה, כפי שנחשף ב-ynet: "חשוב להבהיר את הנושא שאנחנו רוצים לקדם - להפסיק את מצעד הסחטנות. אנחנו נעשה זאת בלי קשר לדיבורים שמתרוצצים בחלל האוויר".

 

בניגוד לליברמן ולבני, ראשי "יש עתיד" ו"הבית היהודי" - יאיר לפיד ונפתלי בנט - לא אמרו מילה בישיבות הסיעה שלהם על הנושא הבוער. עם זאת, בסביבתו של בנט אמרו כי שר הכלכלה ישקול את הצעת ראש הממשלה אם תהיה רלוונטית: "הוא לא אמר שהוא רוצה לדחות, לדעתנו יהיה מאוחר מדי לדחות כעת. אנחנו מוכנים לשמוע אם יביא מועמד מוסכם". מנגד, יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי הבהיר בישיבת סיעתו כי הוא "מתנגד בכל תוקף לדחיית הבחירות לנשיאות. לא ייתכן שבגלל שיקולים זרים יש מי שמנסים לבטל את מוסד הנשיאות".

 

נתניהו ורעייתו ביפן (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
נתניהו ורעייתו ביפן(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

על רקע סערת הנשיאות, נפתח היום מושב הקיץ של הכנסת. מושב החורף של הכנסת ננעל במרס האחרון עם סערת חוקי המשילות שהעבירה הקואליציה. במהלך הפגרה התמקדה המערכת הפוליטית בעיקר בקריסת המו"מ המדיני עם הפלסטינים ובמרוץ לנשיאות, ומושב הקיץ שנפתח היום (ב') יתנהל ככל הנראה בצלן של שתי הסוגיות הנפיצות הללו. 

 

בישיבת הסיעה של הבית היהודי הגדיר השר נפתלי בנט את מושב החורף כ"מושב של סיבוב פרסה". לדבריו, זה יהיה מושב של פנייה לאומית לכיוון הנכון כי "גרמנו להגה לפנות ימינה ולא ליפול לתהום בצמתים החשובים. במהלך הפגרה ישראל התפכחה מהחזון הרומנטי על אבו מאזן רודף השלום".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששוהה ביפן, אמנם פועל מאחורי הקלעים בניסיון להביא לדחיית הבחירות לנשיאות ולאחר מכן לביטולו הסופי של המוסד. אבל תוכניתו נתקלה בהתנגדות פוליטית כמעט מקיר לקיר, כולל בתוך הליכוד והקואליציה, ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין צפוי להודיע בשבוע הבא על המועד הבחירות לתפקיד.

 

כמו כן, כצפוי, גם מושב הקיץ של הכנסת ילווה בהתנצחויות בין שר האוצר יאיר לפיד לבין חברי הכנסת החרדים והערבים. וגם הפעם קשורה המחלוקת בעקיפין לנושא השירות הצבאי והלאומי: אתמול פרסם משרד האוצר את הקריטריונים לזכאות להטבת מע"מ 0% על רכישת דירה ראשונה: מי ששירת בצבא יהיה זכאי להטבה בגין רכישת דירה ששווייה עד 1.6 מיליון שקלים; זאת בעוד שמי שלא שירת יהיה זכאי להטבה בגין רכישת דירה ששוויה עד 600 אלף שקל בלבד.

 

לבסוף, לאחר חודשים ארוכים שבהם פעלה ועדת החוץ והביטחון ללא יו"ר, הושג סיכום בין נתניהו לבין לפיד שבמסגרתו תנוהל הוועדה ברוטציה בין ח"כ זאב אלקין וח"כ יריב לוין. ח"כ עפר שלח שהיה המועמד של יש עתיד לראשות הוועדה הפסיד את התפקיד, וכעת כשהוא נותר בחוץ ימונה נציג מסיעתו של לפיד לסגן שר בכיר נוסף במשרד הביטחון או במשרד החוץ.

 

אביאל מגנזי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
שר החוץ ליברמן
צילום: עמית שאבי
צילום: גיל יוחנן
מליאת הכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים