שתף קטע נבחר

דירה ב-1.6 מיליון ש' - יש באזורי הביקוש?

לא רק דירות ב-600 אלף שקל קשה לאתר בישראל - גם דירה ב-1.6 מיליון לא תמיד תהיה בנמצא עבור זכאי חוק מע"מ 0%. ההטבה מבקשת להיטיב עם מחוסרי דיור ששירתו בצה"ל, אך האם הם יוכלו למצוא דירה מתאימה באזורי הביקוש - או ייאלצו להרחיק לפריפריה כדי ליהנות מהפטור? בדיקה

סערת הטבת המע"מ שנפתחה שלשום (א') בקול תרועה רמה המשיכה לעורר הדים ביומיים האחרונים. הקריטריונים של חוק מע"מ 0%, המיטיבים עם מחוסרי דיור ששירתו בצה"ל, הובילו למטח מבקרים חסר תקדים על משרד האוצר, ובהם גם שר הבינוי והשיכון שקרא להעלות את רף מחיר הדירה עבור מי שלא עשה שירות צבאי - מ-600 אלף שקל ל-950 אלף שקל.

 

סערת המע"מ - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

בעקבות הביקורת, נחשפו אתמול ב-ynet נתונים שבחנו האם והיכן בוצעו עסקאות במסגרתן נרכשו דירות חדשות תמורת פחות מ-600 אלף שקל בשנת 2013. התשובה הייתה כי כ-500 עסקאות בלבד בוצעו בשנה החולפת, בעיקר בשכונות חרדיות, בערים מעורבות וביישובים מחוץ לקו הירוק - הרחק מיישובי המגזר הכללי.

 

אלא שכעת נשאלת השאלה, האם אלה שחוק המע"מ דווקא כן מיטיב עמם בכלל יוכלו למצוא דירה ברף המחיר שנקבע עבורם (1.6 מיליון שקלים) היכן שירצו - כלומר גם באזורי הביקוש; או שמא ייאלצו לעזוב את עיר הולדתם או להתרחק ממקום עבודתם משום שימצאו דירה במחיר כזה רק ביישובי הפריפריה?

 

מניתוח שביצעה חברת שיווק הנדל"ן אלדר, שהגיע לידי ynet, עולה כי מחירי דירות חדשות בנות 3-4 חדרים באזורי הביקוש מתחילים רק ב-1.7 מיליון שקלים בממוצע - יותר מהרף שנקבע במסגרת החוק. את הניתוח ביצעה החברה בקרב 70 פרויקטים למגורים שהיא משווקת ברחבי הארץ, ברבעון הראשון של שנת 2014.

 

חדרה - דירות חדשות ב-1.35 מיליון שקלים

על פי הנתונים, בעיר רמת גן, דירת 3 חדרים נמכרה ברבעון הראשון של 2014 בשני מיליון שקל בממוצע, ודירת 4 חדרים עלתה 2.5 מיליון שקלים. בפתח תקווה, דירת 4 חדרים עלתה בממוצע 1.7 מיליון שקלים. בראשון לציון, דירת 4 חדרים ממוצעת נמכרה ב-1.75 מיליון שקלים. בתל-אביב עלתה דירת 3 חדרים 2.5 מיליון שקלים, ודירת 4 חדרים עלתה 2.9 מיליון שקלים. באזור השרון, דירות 4 חדרים עלו 1.8 מיליון שקלים.

 

רק כשמתרחקים מאזורי הביקוש אל יישובי הפריפריה, מתחילים מחירי הדירות לרדת. על פי נתוני אלדר, באזור חדרה עלו דירות 3-4 חדרים ברבעון הראשון של 2014 בין 1.15-1.35 מיליון שקלים. באור עקיבא עלתה דירת 4 חדרים 1.12 מיליון שקלים ובדימונה עלתה דירת 4 חדרים 950 אלף שקל. בבירה ירושלים עלתה דירת 3 חדרים ממוצעת, לפי הבדיקה, 1.6 מיליון שקלים, ואילו מחיר דירת 4 חדרים כבר טיפס ל-1.7 מיליון שקלים.

 

"הבעיה היא שאזורי הביקוש אלה האזורים שבהם מתרכזות מרבית עסקאות הנדל"ן", אומר רוני כהן, מנכ"ל אלדר, "ובאזורים אלה אין כמעט דירות 3 חדרים - ודירות 4 חדרים יקרות בהרבה מהסכום המוצע בחוק".

 

נזכיר כי על פי הקריטריונים, הזכאים להטבה הם: זוג נשוי, לרבות ידועים בציבור, שלהם ילד אחד לפחות; הורה במשפחה חד הורית שלו ילד אחד לפחות בחזקתו; זוגות ללא ילדים שאחד מבני הזוג בן למעלה מ-35; רווקים מעל גיל 35; וזכאים לקצבת נכות כללית או בעלי דרגת נכות של לפחות 75% המקבלים קצבת נפגעי עבודה או קצבה לפי חוק הנכים.

 

על שני בני הזוג יהיה לרכוש את מלוא הזכויות בדירה ולהוכיח כי מעולם לא הייתה בבעלותם דירה, ושמעולם לא ביצעו עסקה לרכישת דירה שבוטלה. כמו כן, אין לבצע מכירה של הדירה שזכתה למע"מ 0% במשך 5 שנים מיום רכישתה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות
לא רק דירות ב-600 אלף שקל - גם ב-1.6 מיליון קשה למצוא
צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות
מומלצים