שתף קטע נבחר

צילום: יותם רונן

אהוד אולמרט נידון ל-6 שנות מאסר

ראש ממשלה ישראלי נשלח לראשונה לכלא. מי שהורשע בשתי עבירות שוחד במסגרת פרשת הולילנד הוא פושע ו"בוגד", קבע השופט רוזן, ועליו לשלם גם קנס בסך מיליון שקלים. "קיבל לרשותו סכומי עתק ולא משנה אם לאחיו או לכיסו". המורשעים, שייכנסו לכלא ב-1 בספטמבר, "הם שמנה וסלתה של הארץ, ופעלו מתוך חמדנות, שלא לומר חזירות"

פרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה הגיעה לשיאה עם שליחתו ההיסטורית של ראש ממשלת ישראל בעבר אהוד אולמרט  ל-6 שנות מאסר בפועל ולקנס בסך מיליון שקלים בעקבות הרשעתו בשתי עבירות שוחד במסגרת "פרשת הולילנד ". הוא צפוי להיכנס לכלא יחד עם המורשעים האחרים בפרשה ב-1 בספטמבר, אולם בכוונתו לערער לבית המשפט העליון.

 

לקריאת גזר הדין המלא

 

"עבירות השוחד ממוטטות מסגרות שלטון. נותן השוחד הינו איש מושחת, נוטל השוחד הינו בבחינת בוגד", קבע השופט דוד רוזן בגזר הדין. אולמרט, הוסיף, "הוא פושע שמרבית זמנו הוקדש לפועלו הציבורי עליו זכה לשבחים. הוא פעל למען העשרת כיסו. הריקבון לא נותר לשטח הסטרילי. בעבירותיו יש קלון. הוא קיבל לרשותו סכומי עתק ולא משנה אם לאחיו או לכיסו".

 (צילום: גיל יוחנן, יותם רונן) (צילום: גיל יוחנן, יותם רונן)
(צילום: גיל יוחנן, יותם רונן)
 

אולמרט הורשע לפני כחודש וחצי בשתי עבירות שוחד שהתרחשו בתקופת כהונתו כראש העיר ירושלים - קבלת חצי מיליון שקלים מעד המדינה שמואל דכנר באמצעות אחיו יוסי וקבלת שישים אלף שקלים נוספים ממנו באמצעות עו"ד אורי מסר ושולה זקן, ראש לשכתו אז. "עד המדינה קנה את שירותיו של אולמרט דרך אחיו", אמר רוזן תוך דחיית גירסתו של הנאשם. "הוא ביקש להשחיר את עד המדינה, גם באמירת שקר", הדגיש.

 

"מעמדו ותפקידו של עובד ציבור שסרח צריכים להילקח בחשבון", הקריא רוזן את גזר הדין שהטיל עליו שמונה שנות מאסר ומתוכן שש שנות מאסר בפועל. "ככל שהמעמד רם יותר ובכיר יותר כך הדבר יהיה לחומרה. אין דינם של אנשים 'פשוטים כדין מי שמשתייך לאליטה החברתית. חלק מהמורשעים הם שמנה וסלתה של הארץ. אלה פעלו וביצעו עבירות מתוך חמדנות, שלא לומר חזירות".

 

לדברי השופט, "אולמרט הורשע בעבירות בזויות. הוא ניצל את תפקידו הרם לקידום עניינו במסגרת תפקידו כמשרת ציבור וקיבל סכומי עתק. הוא פנה לאוצרות הפלא שעמדו לרשותו וניצל את תפקידו לגריפת כספים".

 (צילום: יותם רונן) (צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)

אולמרט בבית המשפט, הבוקר (צילום: יותם רונן) (צילום: יותם רונן)
אולמרט בבית המשפט, הבוקר(צילום: יותם רונן)

אולמרט עצמו לא הגיב לגזר הדין, אך פרקליטו, עו"ד אלי זהר, אמר ביציאה מבית המשפט כי "חלק מהמילים שאמר השופט הן חמורות מאוד. הוא החיל אותן בנשימה אחת על כל הנאשמים ויש בזה מן הרחקת לכת. "אולמרט אמר כבר בישיבה בטיעונים לעונש כי הוא לא לקח שוחד, לא קיבל שוחד ורואה את עצמו עדיין זכאי במובן של תחושותיו, ואיתן הוא הולך לבית המשפט העליון לערעור".

 

עו"ד ליאת בן ארי מפרקליטות מחוז תל אביב אמרה מנגד כי "ראוי לקרוא ולהפנים - מי שקיבל שוחד ומי שנתן שוחד הוא מושחת ומי שמושחת דינו אחד: מאסר בפועל לתקופה ארוכה, החזרת הכספים המושחתים למדינה ואות קלון שיוטבע עליו. אין איש מעל החוק, מי שפשע ייענש, אלו הדברים ויש ללמוד אותם".

 

"מניע יחיד - בצע כסף"

לבד מאולמרט, נגזר גם דינם של מרבית מורשעי הפרשה, ובהם דני דנקנר, אורי שטרית, הלל צ'רני, אביגדור קלנר, מאיר רבין ואליעזר שמחיוף. היזם צ'רני, המנהל בפועל של הולילנד, נידון לשלוש שנות מאסר וחצי ולקנס של שני מיליון שקלים. "הוא למד כי לא יוכל לקדם את הולילנד ללא העברת כספים. מערכות אלה יכולות למוטט את בסיס ההתנהלות של חברה נאורה", נכתב בגזר הדין.

 

קלנר, שותפו של צ'רני שהורשע בשש עבירות של מתן שוחד ובשתי עבירות של הלבנת הון, נידון לשלוש שנות מאסר וקנס בסך מיליון שקלים. "הוא פעל מתוך מטרה לגרוף לכיסו במקביל להעצמת הונו", נקבע בגזר הדין. רבין, עוזרו האישי של עד המדינה שמואל דכנר, נידון לחמש שנות מאסר ולקנס בסך חצי מיליון שקלים. "הוא שחה במדמנת השוחד כשחיין מיומן", נכתב. 

 

שטרית, שכיהן כמהנדס העיר בין 2000 ל-2006, נידון לשבע שנות מאסר וקנס בסך מיליון שקלים. "הוא נטל כספי שוחד מתוך מניע אחד ויחיד - בצע כסף", קבע השופט. שמחיוף, חבר מועצת העיר ירושלים וסגן ראש העיר לאחר מכן, נידון לשלוש שנות מאסר וחצי ולתשלום קנס בסך 300 אלף שקלים. דנקנר, מי שהיה יו"ר דירקטוריון משותף של תעשיות מלח ופעל לקידום שינוי בייעוד קרקעות של החברה, נידון לשלוש שנות מאסר ולקנס בגובה חצי מיליון שקלים.

 

שולה זקן תתייצב ביום חמישי לדיון טיעונים לעונשה, ובו יוצג הסדר הטיעון שחתמה. ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי ואברהם פיינר, חבר מועצת העיר, יעמדו בפני גזר דינם בתחילת החודש הבא.

מהנדס העיר ירושלים אורי שטרית (צילום: יותם רונן) (צילום: יותם רונן)
מהנדס העיר ירושלים אורי שטרית(צילום: יותם רונן)

התובעת ליאת בן ארי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
התובעת ליאת בן ארי(צילום: מוטי קמחי)

השופט דוד רוזן (צילום: יותם רונן) (צילום: יותם רונן)
השופט דוד רוזן(צילום: יותם רונן)

דני דנקנר, שהיה יו"ר "תעשיות מלח" וגם מנכ"ל בנק הפועלים (צילום: יותם רונן) (צילום: יותם רונן)
דני דנקנר, שהיה יו"ר "תעשיות מלח" וגם מנכ"ל בנק הפועלים(צילום: יותם רונן)


לחצו על התמונה להגדלה

 

הפרקליטות דרשה להטיל על אולמרט עונש מאסר של לפחות שש שנים וכן קנס של יותר ממיליון שקלים. "השפעת המעשים וחומרתם הרסניות לגבי האזרח ורשויות השלטון", אמר נציג התביעה, עו"ד יהונתן תדמור, שקשר בין הפרשה ובין פרשות שחיתות קודמות, בהן היו מעורבים שלמה בנזירי, דן כהן, דודו אפל ודוד ואנונו. "הענישה בתיק הזה צריכה להדהד ולהלום את חומרת המעשים להרתיע את היחיד והרבים".

 

יממה לאחר מכן, טען סנגורו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, כי "הענישה שקיבל ציבורית הייתה חריפה ובלתי נסבלת לפי כל אמת מידה חברתית". הוא הוסיף כי העבירות "מושכות לרף התחתון" וביקש "עונש קל מ-18 חודשים", אך דבריו נקטעו על ידי השופט במהלך הדיון, והאחרון שב והדגיש את חומרת ההרשעה.

 

אולמרט עצמו נשא דברים בבית המשפט, ובהם הכחיש שוב את מעורבותו בפרשה. "ההכרעה הייתה עבורי זעזוע קשה, אני יודע שהיא מבוססת על שגיאה יסודית, שהיא איננה נכונה", אמר. "אני גאה על עשור שלם שבו ניהלתי עיר הגונה. הדרך הנכונה שבה אוכל לערער על ההחלטה היא לפנות לבית המשפט העליון ולערער. אני מאמין שהוא יעשה מאמץ לראות את התמונה המלאה ויגיע למסקנה כי מעולם לא קיבלתי שוחד לא במישרין לא בעקיפין, לא לקרוביי לא למשפחתי, זו האמת ואין בלתה".

 

"בית המשפט הטיל על אולמרט עונש בלתי צודק החורג באופן קיצוני מכל עונש שהוטל אי פעם בגין עבירות דומות ובנסיבות דומות", אמר יועץ התקשורת של אולמרט אמיר דן. "הוא שגה לחלוטין בהכרעת הדין שמבוססת על מגדל רעוע של השערות והנחות, והרשיע אדם שלא לקח שוחד מעולם ואשר תרם רבות למדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אהוד אולמרט
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
השופט דוד רוזן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים