שתף קטע נבחר

צילום: יותם רונן

פרס: יום עצוב. לפיד: עצוב וחשוב

נשיא המדינה, שהיה מספר 2 של אולמרט בקדימה, הגיב על גזר הדין: "זה תהליך משפטי שנהוג בארצות דמוקרטיות. באופן אישי - זה יום עצוב". לבני: "יום לא פשוט"

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר הבוקר (יום ג'), זמן קצר אחרי שבית המשפט גזר שש שנות מאסר על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, כי זהו יום עצוב עבורו באופן אישי. שר האוצר יאיר לפיד אמר בתגובה כי "ראש ממשלה לשעבר נשלח לכלא הוא יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית, ויום עצוב לי ברמה האישית. אך בה בעת הוא יום חשוב שבו מערכת המשפט הראתה שאין אדם מעל החוק".

 

לגזר הדין המלא - לחצו כאן

 

"זה תהליך משפטי שנהוג בארצות דמוקרטיות", אמר הנשיא פרס המבקר בנורבגיה, במהלך מסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת נורבגיה ארנה סולברג. "באופן אישי - זה יום עצוב", אמר, והוסיף: "אין לי תפקיד במערכת המשפטית, החלק המשפטי נקי מהשפעות אישיות".

 

פרס היה ממובילי מפלגת קדימה לצדו של אולמרט בימי הקמתה ובימים שאחרי שקיעתו של אריאל שרון בתרדמת היה מספר שתיים ברשימת המפלגה, אחרי אולמרט. בימי כהונתו של אולמרט כראש הממשלה כיהן כשר לפיתוח הנגב והגליל ולפיתוח אזורי וכמשנה לראש הממשלה, ובזמן כהונתו של אולמרט גם נבחר פרס לנשיא המדינה.

פרס בנורבגיה, היום (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
פרס בנורבגיה, היום(צילום: חיים צח, לע"מ)

שרת המשפטים ציפי לבני, שהחליפה את אולמרט בראשות מפלגת קדימה, אמרה בעקבות גזר הדין כי "בוודאי שמדובר ביום לא פשוט, לי יש אמון מלא בבית המשפט וברשויות האכיפה. כך גם צריך להרגיש הציבור. לצד העובדה שמדובר ביום לא פשוט שגוזרים את דינו של ראש ממשלה לשעבר".

 

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' התייחס בכנס בירושלים לגזר דינו של אולמרט: "זה יום עצוב וקשה למדינת ישראל, ובוודאי לאיש עצמו, יחד עם זאת המאבק בשחיתות הציבורית הוא מאבק חשוב מאין כמוהו. גיביתי בעבר ואני מגבה היום ובעתיד את משטרת ישראל לפעול באופן הנחרץ ביותר למיגור השחיתות הציבורית בכל דרג שבו היא מתחרשת".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (העבודה), התייחס אף הוא לפסיקת השופט רוזן. "גזר הדין שניתן הבוקר מוכיח שבישראל יש מערכת צדק עצמאית ודין אחד לראש ממשלה ולאחרון האזרחים ושכולם שווים בפני החוק.מערכות אכיפת החוק הראו כי הן יודעות לנקות את המערכת הציבורית מתופעות פסולות המכרסמות במרקם האמון העדין של הציבור בנבחריו. באופן אישי, זהו יום עצוב למי שהכיר לאורך השנים את אהוד אולמרט", אמר הרצוג.

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "גזר הדין של אולמרט פותח פרק חדש של ניקוי אורוות וטיהור השחיתות מהצמרת הפוליטית בישראל. טוב שבית המשפט, כמו בפסק הדין, גם בגזר הדין, העביר מסר ברור ונחרץ ששחיתות פוליטית וציבורית היא אות קלון ובגידה באמון הציבור. צריך לקוות שהלקח של מחיר השחיתות יילמד על ידי פוליטיקאים ואישי ציבור".

 

השופט דוד רוזן גזר הבוקר שש שנות מאסר וקנס בסך מיליון שקלים על אולמרט, בגין הרשעתו בשתי עבירות שוחד בפרשת הולילנד. "עבירות השוחד ממוטטות מסגרות שלטון", קבע השופט רוזן, "נותן השוחד הינו איש מושחת, נוטל השוחד הינו בבחינת בוגד". הוא אמר על אולמרט: "הוא פעל למען העשרת כיסו. הריקבון לא נותר לשטח הסטרילי. בעבירותיו יש קלון. הוא קיבל לרשותו סכומי עתק ולא משנה אם לאחיו או לכיסו".

 

אולמרט הורשע לפני כחודש וחצי בשתי עבירות שוחד שהתרחשו בתקופת כהונתו כראש העיר ירושלים - קבלת חצי מיליון שקלים מעד המדינה שמואל דכנר באמצעות אחיו יוסי וקבלת שישים אלף שקלים נוספים ממנו באמצעות עו"ד אורי מסר ושולה זקן, ראש לשכתו דאז. "עד המדינה קנה את שירותיו של אולמרט דרך אחיו", אמר רוזן תוך דחיית גירסתו של הנאשם. "הוא ביקש להשחיר את עד המדינה, גם באמירת שקר", הדגיש.

אולמרט הבוקר בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אולמרט הבוקר בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
 

 (צילום: גיל יוחנן, יותם רונן) (צילום: גיל יוחנן, יותם רונן)
(צילום: גיל יוחנן, יותם רונן)
 


 

לחצו על התמונה להגדלה

 

"מעמדו ותפקידו של עובד ציבור שסרח צריכים להילקח בחשבון", הקריא רוזן את גזר הדין. "ככל שהמעמד רם יותר ובכיר יותר כך הדבר יהיה

לחומרה. אין דינם של אנשים פשוטים כדין מי שמשתייך לאליטה החברתית. חלק מהמורשעים הם שמנה וסלתה של הארץ. אלה פעלו וביצעו עבירות מתוך חמדנות, שלא לומר חזירות".

 

השופט רוזן גזר עונשי מאסר בפועל גם על מורשעים אחרים בפרשת הולילנד: הלל צ'רני נידון ל-3.5 שנות מאסר, אביגדור קלנר ל-6 שנות מאסר, מאיר רבין ל-5 שנות מאסר ואורי שטרית ל-7 שנות מאסר.

 

בהכנת הכתבה השתתפו אטילה שומפלבי ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
"נהוג בארצות דמוקרטיות". פרס עם אולמרט
צילום: לע"מ
מומלצים