שתף קטע נבחר

מנהלים מטרידים מינית לא יקבלו ביטוח

בדיון שנערך בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, הודיעה הממונה על שוק ההון והביטוח באוצר כי הוציאה הנחיה לפיה ביטוחי מנהלים ופוליסות דומות לא יכסו הוצאות ופיצויים של מבוטחים שהסתבכו בהטרדה מינית כלפי עובדות הנתונות למרותם

ביטוחי מנהלים ופוליסות דומות לא יכסו הוצאות ופיצויים של המבוטחים שהסתבכו בהטרדה מינית של עובדות הנתונות למרותם. כך הודיעה הממונה על שוק ההון והביטוח באוצר, דורית סלינגר, בדיון שערכה היום (ג') הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת.

 

הטרדה מינית בעבודה: כיצד תובעים פיצוי?

רוצים תואר? סיימו קורס על הטרדה מינית

הפיקוח: להגביל ביטוח על הטרדה מינית

 

סלינגר דיווחה כי הורידה הנחייה בעניין זה לחברות הביטוח והיא כבר הוטמעה בפוליסות הביטוח. "סיימנו זה עתה ביקורת שלנו בחברות הביטוח כדי לוודא שהן מיישמות את ההנחיה החדשה", אמרה המפקחת סלינגר.

 

על פי ההנחיה, המנהלים יקבלו שיפוי על הנזקים שנגרמו להם רק במקרים שבסיומם הוכח, כי לא היה בסיס פלילי לתלונת העובדת או שהם יצאו זכאים במשפט. השיפוי לא יינתן גם להסדר פשרה עם המתלוננת.

סלינגר ציינה כי נושא זה היה "אחד הדברים הראשונים שהגיעו לשולחני כשהתמניתי לתפקידי, והוריתי שלא תינתן הגנה למנהלים המבוטחים שהסתבכו בהטרדה מינית. אשמח אם יהיו לי עוד מטרות מסוג זה".

 

סוכני הביטוח מתנגדים

ביטוחי המנהלים שכללו ביטוח בגין הוצאות המבוטחים בתלונות על הטרדה מינית נדונו בוועדה עוד בקיץ שעבר , ביוזמת ח"כ זהבה גלאון (מרצ). המפקח על הביטוח דאז, פרופ' עודד שריג, שקדם לסלינגר אמר בשעתו, "הטרדות מיניות הן דבר מגונה ופסול ואין להן מקום בתוכנו. לא ראוי באופן חד משמעי שיהיה ביטוח למטריד מינית".

עם זאת פרופ' שריג כבר הסתייג בשעתו ממקרים שבהם פסק בית המשפט, כי האדם לא הטריד וקבע, כי בנסיבות אלה חברת הביטוח כן תכסה כל הוצאה משפטית ואחרת שנגרמה למבוטח בעקבות התלונה. זאת כדי להמנע ממצב שבו אדם לא יוכל לבטח את עצמו מפני סיכון, על אף העובדה שנשים מוטרדות הן לא סיכון אלא נמצאות בסיכון וזקוקות להגנה.

 

לאחר מינוי דורית סלינגר, ביקשו להיפגש אתה בעניין זה גלאון ויו"ר הוועדה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד). "כבר באותה פגישה הבנו שהתפרצנו לדלת פתוחה וכי המפקחת החדשה מתכוונת לשנות את המדיניות"ף, סיפר היום לביא. גלאון הוסיפה כי "היה קשה להאמין, שחברות הביטוח המשיכו לבטח מטרידים מינית למרות שבג"צ קבע, כי הכיסוי הביטוחי מעודד את המנהלים לנצל לרעה את הכוח והשררה שבידם".

 

ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ליכוד-ביתנו) ברכה על ההנחיה החדשה, ש"חוסמת את החשש מהכיס העמוק של מנהלים שעד כה יכלו להפעיל סוללת עורכי דין מול המתלוננת, ביודעם שיש מי שמממן אותם". שוש כהן, סגנית נשיא לשכת סוכני הביטוח, לא השלימה עם המצב החדש והודיעה לוועדה בתום הדיון כי "אנו הסוכנים מתנגדים חד משמעית לפוליסה הלא מוסרית הזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: גלעד קוולרצ'יק
דורית סלינגר
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים