שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  דני גלובר: להחרים את פסטיבל דוקאביב

  השחקן ההוליוודי דני גלובר עומד בראש רשימת חותמי עצומה להסרת הסרט "גרייס לי בוגס: מהפכנית אמריקאית" מתוכנית פסטיבל דוקאביב, וזאת כחרם התרבותי על ישראל. גיבורת הסרט בת ה-98 גם היא בין החותמים

  חגיגת הקולנוע המתרחשת בימים אלה בסינמטק תל אביב במסגרת פסטיבל דוקאביב לקולנוע דוקומנטרי הופרה הערב (ג') על ידי קבוצה של 12 פעילים אמריקנים ובראשם השחקן דני גלובר אשר חתמו על עצומה להחרמת האירוע. זאת על רקע הקרנתו  היום של הסרט "גרייס לי בוגס: מהפכנית אמריקאית", בו הם לוקחים חלק.

   

  הסרט בבימויה של גרייס לי, מלווה את דמותה של הפילוסופית והמהפכנית בת ה-98 גרייס לי בוגס - אז והיום. לצד גלובר הנודע כפעיל פוליטי בארצות הברית, התייצבה גם בוגס עצמה בקריאה להחרמת הפסטיבל. "אנחנו עומדים בהזדהותנו עם העם הפלסטיני, ותומכים בקריאתם לחרם תרבותי ואקדמי על ישראל", נכתב בהצהרתם של החותמים, "כמו האנשים שמוצגים בסרט 'גרייס לי בוגס: מהפכנית אמריקאית', אנחנו המומים למצוא את הסרט מוקרן בפסטיבל דוקאביב בישראל. הסרט שולב בלי ידיעתנו.

   

  הטריילר של הסרט "גרייס לי בוגס: מהפכנית אמריקאית"

   

  "נטלנו פעולה מידית כדי שהסרט יגרע מתוכנית הפסטיבל. מארגני הפסטיבל ומפיקי הסרט הודיעו לנו שזה יהיה בלתי אפשרי והם ימשיכו עם ההקרנה למרות התנגדותנו. הסרט הזה מהלל את עבודתה ומורשתה של גרייס לי בוגס. היא הצהירה על תמיכתה בחרם ומאמינה שההקרנה הזו מנוגדת באופן ישיר למורשתה ועבודתה המתמשכת כמהפכנית. אנחנו נחפש הזדמנויות כדי שהסרט והרעיונות שבו יהיו זמינים גם בפלסטין בדרך שתתמוך בתנועה".

   

  גלובר בן ה-67 מוכר בעיקר מסרטי "נשק קטלני", בהם כיכב לצד מל גיבסון. הוא הופיע גם בסרט "הצבע ארגמן" של סטיבן שפילברג וב"העד" של פיטר וויר, "מאנדרליי" של לארס פון טרייר ועוד. בשנים האחרונות הקדיש את עצמו לפעילות אקטיביסטית פוליטית ברחבי העולם. הוא נודע כידידיהם של נשיאי קובה ו-ונצואלה לשעבר, פידל קסטרו והוגו שאבס, ואף הצהיר לאחרונה על תמיכתו בעם הפלסטיני ובחרם על ישראל.  

   

  מלבד גלובר, מתנגדים להקרנת הסרט משתתפים אחרים בו, בינהם הפילוסוף וויליאם איירס, הפעילה הפוליטית אנג'לה ג'ונס, אשת החינוך ג'וליה פוטנאם, הראפר Invincible, האקטיביסט ריצ'רד פלדמן, ואחרים. לי בוגס עצמה, הידועה כפילוסופית מרקסיסטית רדיקלית, שהיתה מהמבקרות הגדולות של השלטון האמריקני, הצטרפה לחותמים. ממקום מושבה בעיר דטרויט היא ממשיכה בפעילותה, ושם ליוותה אותה במאית הסרט גרייס לי.

   

  הראפרים Invincible ו-וואג'יד בשיר הלל לגרייס לי בוגס

   

  בתגובה לדרישת משתתפי הסרט להחרים את ישראל, קרא נשיא הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר לתעשיית הסרטים האמריקנית להוקיע אותם: "הגיע הזמן שהוליווד - שחקנים, מפיקים, ואחרים - יתבטאו נגד אלה מתוכם אשר מכפישים את ישראל ומבעירים את אש האנטישמיות באמריקה ובכלל. דני גלובר תמך בחרם על ישראל ב-2009, כך שזה לא מפתיע שהוא לארוצה שהסרטו יוקרן בישראל. אנחנו קוראים לכל תעשיית הסרטים האמריקנים לצאת נגד הקמפיין ההולך וגובר נגד המדינה היהודית. ממש כמו אנטישמיות, צריך לגנות ביקורת לא הוגנת כלפי ישראל".

   

  מכתב המחאה הופיע גם באתר הרשמי של הסרט, אולם מפיקיו הוסיפו הערה משלהם: "עשינו את הסרט כדי לבחון את חייה ועבודתה של הפילוסופית והאקטיביסטית שאת סיפורה אנו רוצים לחלוק עם קהל בכל מקום. עד לפני שלושה ימים, לא היינו מודעים לכך שאנחנו מקרינים בפסטיבל שעשוי להוות סוגיה בעייתית עבור משתתפי הסרט. אנחנו מכבדים את עמדתם ומצטערים על אי הנוחות שנגרמה להם". 

   

  המנהל האמנותי של פסטיבל דוקאביב, סיני אבט, אמר בתגובה: "לא קיבלנו כל בקשה להסיר את הסרט מתוכנית הפסטיבל. מפיקי הסרט ויוצריו אמנם עדכנו אותנו על ההתנגדות אך בד בבד הביעו תמיכה בהקרנתו בפסטיבל כמתוכנן. חשוב לנו לציין כי הקרנת הסרט בפסטיבל סוכמה לפני חודשים רבים, ואילו העדכון על ההתנגדות הגיע אלינו אך לפני כ-24 שעות. בכל מקרה, אנו מאמינים כי הדרך הנכונה לקדם את פועלה המבורך של גרייס לי בוגס הוא לחשוף את משנתה לקהל ולא למנוע ממנו את ההזדמנות להכיר אותה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים