שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המדינה תסייע במימון פרויקטים של תמ"א 38
  יוזמה של משרד הבינוי והשיכון מבקשת ליצור כדאיות כלכלית בפרויקטים של התחדשות עירונית בשכונות הזקוקות לשיקום ברחבי הארץ. סכומי המענקים נעים בין 20-80 אלף שקל לדירה ובסך הכל מדובר בתקציב של 90 מיליון שקל. אילו מענקים יוכלו לקבל יזמי נדל"ן בירוחם, מגדל העמק, נהריה ורחובות?

  חרף חילוקי הדעות בין משרדי השיכון והאוצר בימים האחרונים, בין היתר על רקע הטבת המע"מ והקפאת העברת תקציבים , הודיע היום (ד') משרד הבינוי והשיכון על יוזמה חדשה בתיאום עם האוצר. על פי ההודעה, בכוונת המדינה לספק סיוע ממשלתי למימון פרויקטים של תמ"א 38 בגובה 90 מיליון שקל בסך הכל.

   

   

  סיוע זה אמור לדאוג להתחדשות עירונית בשכונות הזקוקות לשיקום, לצד תוספת של אלפי יחידות דיור חדשות בכל רחבי הארץ. מדובר בשכונות שהוכרזו על ידי המדינה במסגרת פרויקט שיקום שכונות במרכז, בצפון ובדרום הארץ, ובימים הקרובים יפרסם משרד השיכון את הקריטריונים לקבלת המענקים. במשרד האוצר אישרו את הדברים.

   

  נזכיר כי תמ"א 38 זוהי תוכנית ממשלתית לחיזוק מבנים מפני רעידת אדמה, הכוללת בין היתר גם תוספת ממ"ד (מרחב מוגן דירתי). במשרד השיכון מסבירים כי על פי היוזמה החדשה, אגף שיקום שכונות יפסיק לעסוק בשיפוץ חיצוני של בתים - "ויעבור לעסוק בשינוי מהותי של מעטפת הבניין, כולל חיזוקו מפני רעידות אדמה, הרחבת הדירות, שדרוגן ותוספת דירות כמקובל בפרויקטים של תמ"א 38".

   

  מה גובה המענק שיקבל יזם בירוחם?

  סכומי המענקים נעים בין 20-80 אלף שקל ליחידת דיור ויהיו תלויים בשני מרכיבים עיקריים: הסיכון הסייסמי (סיכון לרעידת אדמה) במקום בו מבוצע הפרויקט; ומחיר דירה ממוצע בשכונות השיקום. בנוסף, המשרד הודיע כי ישתתף במימון תשלום שכר טרחת עורך דין שייצג את בעלי הדירות בבניין בו מתוכנן הפרויקט בגובה של עד 5,000 שקל בגין כל יחידת דיור.

   

  כך, למשל, מסבירים במשרד השיכון - יינתן מענק בגובה של 80 אלף שקל בשכונות כצנלסון וטרומפלדור בנהריה ובשכונה המערבית במגדל העמק; סיוע בגובה של 50-60 אלף שקל יינתן בשכונות אושיות וקריית משה ברחובות; ובמספר שכונות בלוד יינתנו 60 אלף שקל לדירה; בירוחם יעמדו המענקים על 70 אלף שקל לדירה.

   

  המטרה המרכזית של הסיוע הממשלתי היא ליצור כדאיות כלכלית עבור יזמי הנדל"ן בשכונות השיקום, מרביתן באזורי הפריפריה. לצורך ביצוע חיזוק המבנה ושדרוגו במסגרת תמ"א 38, יתקשרו הדיירים עם יזם וימכרו לו את זכויות הבנייה בבניין, תמורת חיזוק ושדרוג המבנים כמו בכל פרויקט תמ"א 38 אחר. החיזוק, ההרחבה והשיפוצים יהיו בהתאם לכללים שנקבעו בתמ"א.

   

  לדברי שר השיכון, אורי אריאל, "אנחנו מחוללים מהפכה לטובת שיקום השכונות ונותנים פתרון אמיתי וממשי עבורם. לראשונה, המדינה תסייע במימון פרויקטים של תמ"א 38 במקומות בהם אין כדאיות כלכלית, ללא התמיכה הממשלתית. זהו פרויקט חברתי שיחדש וישנה את פני השכונות, ירחיב את שטח הדירות לדיירים, יחזק וישדרג את המבנים וכמובן יוסיף יחידות דיור חדשות". יצוין כי על היוזמה החדשה הודיעה רונית גדוליאן, ראש אגף שיקום שכונות במשרד השיכון, בכנס שערכה קרן שח"ף בבת ים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תמ"א 38 בת"א. שכונות זקוקות לשיקום יקבלו מענקים
  מומלצים