שתף קטע נבחר

הסדר הטיעון אושר: "זקן פעלה בבוגדנות"

חרף ביקורת קשה קיבל השופט דוד רוזן את העסקה של הפרקליטות: שולה זקן תרצה 11 חודשי מאסר בלבד בגין הרשעתה בהולילנד, אבל תעביר ראיות נגד אולמרט ותעיד נגדו. השופט: "העבירות בזויות, היא פעלה מחמדנות"

השופט דוד רוזן אישר את הסדר הטיעון עם שולה זקן חרף ביקורת קשה שמתח עליו: בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את העסקה שנחתמה בין פרקליטות המדינה לבין ראש לשכתו לשעבר של אהוד אולמרט, שהורשעה בעבירות שוחד והלבנת הון בפרשת הולילנד. לפיכך תרצה זקן 11 חודשי מאסר בלבד בתמורה להקלטות וראיות חדשות שמסרה נגד אולמרט בפרשות שבהן כבר זוכה - ראשונטורס ומעטפות הכסף. למרות קבלת ההסדר, מתח השופט ביקורת חריפה: "זקן נהגה בבוגדנות. העבירות שביצעה חמורות ובזויות. העונש המוצע אינו עומד ואינו יכול לעמוד במתחמי הענישה".

 

לחצו כאן לעיון בגזר הדין של שולה זקן

תחושת הקלה. זקן יוצאת מבית המשפט עם בנה נדב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תחושת הקלה. זקן יוצאת מבית המשפט עם בנה נדב(צילום: מוטי קמחי)

בעקבות ההודעה על קבלת העסקה התחבקו זקן ובני משפחתה שנכחו באולם בית המשפט. העונש המלא יהיה ריצוי מאסר של 11 חודשים פחות יום, קנס של 25 אלף שקל, חילוט 75 אלף שקל והחזרת תמונה וטבעת. תחילת ריצוי העונש, כמו שאר מורשעי הולילנד, תהיה ב-1 בספטמבר. ביציאה מן האולם אמרה זקן: "אני עדיין תחת הסכם. אני אומר מה שעל לבי ביום שאוכל. אני חוזרת הביתה, סוף סוף אהיה עם בעלי ומשפחתי".

 

גם בדיון המקדים בבוקר הציג השופט הסתייגות קשה ומפורטת מהסדר הטיעון, וציין שהיה צריך לגזור על זקן שנים רבות בכלא, לפחות חמש שנות מאסר. בפרסום גזר הדין אחר הצהריים אמר שזקן "עשתה לביתה, לקחה שוחד מעד המדינה, פעלה בבוגדנות, נטלה כספים לאורך שנים, עזרה לאולמרט כשותפה פעילה בפשע. היא פעלה מתוך חמדנות". 

שולה זקן, הבוקר בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שולה זקן, הבוקר בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

זקן עם בנה נדב בבית המשפט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זקן עם בנה נדב בבית המשפט(צילום: רויטרס)
 

בדיון המקדים חשפה פרקליטות המדינה שבדרך לעסקת הטיעון מסרה זקן שמונה קלטות שבהן לכאורה ראיות נגד אולמרט, בין היתר בעבירות של שיבוש הליכי חקירה והדחת עד. לאחר מכן נשאה זקן עצמה דברים ותושאלה על ידי השופט רוזן. תשובותיה לשאלות חיזקו את ליבת ההרשעה של אולמרט בפרשת הולילנד: היא הודתה שראש הממשלה לשעבר ביקש ממנה לתווך בין אחיו יוסי שנקלע לחובות לבין עד המדינה המנוח שמואל דכנר. הרשעתו של אולמרט בפרשת הולילנד התבססה בעיקר על טענת התביעה להעברה של חצי מיליון שקל מדכנר ליוסי אולמרט.

 

זקן, שיוצגה על ידי עורכי הדין עופר ברטל ודב גלעד-כהן, אמרה בין היתר בדיון המקדים: "רוב הכספים לא הועברו לאורי מסר, הם נשארו אצל אולמרט. דכנר (עד המדינה המנוח שמואל דכנר, נכ"פ) הביא לפעמים גם צ'קים או מזומן. צ'קים הייתי פורטת".

השופט: מה אולמרט עשה עם הכסף? למה הוא צריך כסף?

זקן: "לעניינים אישיים".

השופט: תני דוגמה.

זקן: "לחליפות. הוא תופר חליפות. לסיגרים גם".

 


המורשעים והעונשים בפרשת הולילנד. לחצו להגדלה

 

השופט: "מחויב לכבד הסדרי טיעון"

במהלך הדיון המקדים אמר השופט דברים קשים ונוקבים נגד זקן ותהה על נחיצות הסדר הטיעון: "היא מחוללת פשע. למה צריך לשלם לה מחיר כזה? מה היא נותנת בסך הכול? אין פה ניקוי אורוות. קשה לי להסתיר דעתי שהיא צריכה לרצות מאסר של שנים רבות. לא פחות מחמש. הפרשה הזו אותי מזעזעת. היא עבריינית משמעותית". עם זאת הדגיש שהחלטתו תושפע משיקולים אחרים: "עם זאת יש גם את הרכנת הראש מול בית המשפט העליון, שמחייב לכבד את הסדרי טיעון".

 

נציג התביעה, עו"ד יונתן תדמור, התאמץ לשכנע את השופט רוזן לקבל בכל זאת את הסדר הטיעון: "עדיין מדובר בעבירות חמורות, והיא תשלם במאסר. זה לא פשוט לאישה בגילה בעלת משפחה. אות הקלון הוא חמור. מנגד, היא איפשרה להציג ראיות ולעשות בהן שימוש בעל משמעות ציבורית עליונה. אני חוזר ומבקש שכבודו יאמץ את ההסדר".

 

פרקליטות המדינה חשפה הבוקר בבית המשפט שבדרך לעסקת הטיעון מסרה זקן שמונה קלטות שבהן לכאורה ראיות נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בין היתר בעבירות של שיבוש הליכי חקירה והדחת עד. השיחות בהקלטות מתייחסות לפרשות הולילנד, ראשונטורס ומעטפות הכסף. תמורת המידע ביקשה הפרקליטות להקל בעונשה ולגזור עליה 11 חודשי מאסר בלבד.

 

פרקליטה של זקן ביקש גם הוא לקבל את ההסדר וטען שההקלטות יכולות לשנות את ההכרעה בפרשות ראשונטורס וטלנסקי. לדבריו: "רצינו להגיע להסדר לפני שנה וחצי ונמנע מאיתנו. זקן מתחננת על נפשה. היא רוצה את החיים שלה בחזרה. אפשר לראות את המצב הנפשי והקשיים הפסיכולוגיים האדירים שעמם היא מתמודדת". הוא הזכיר את הפגיעה שחשה כשראתה חיקוי לא מחמיא שלה בתוכנית "ארץ נהדרת": "יש לה ילד בן 15 שרואה את הדברים האלה".

 

צוות ההגנה של אולמרט מסר בתגובה להסדר הטיעון עם זקן: "את הדברים שיש לנו לומר על הפארסה שנחשפה היום בעדותה השקרית מיסודה של שולה זקן - נגיד בביהמ"ש העליון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שולה זקן, הבוקר בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
צילום: יואב לביא
עו"ד עופר ברטל, פרקליטה של זקן
צילום: יואב לביא
מומלצים