שתף קטע נבחר

חיילי נח"ל כתבו "לא מפנים מאחזים" - והודחו

מחאת רשת נוספת בצבא מובילה להדחות: לוחמים בנח"ל, בגולני, בגדוד החרדי ובחטיבה 7 של השריון הצטלמו עם שלטים נגד פינוי מאחזים. שני לוחמי נח"ל, שהודו כי עמדו מאחורי היוזמה, הודחו מגדוד 50 ועשויים להיכלא

מחאה פוליטית נוספת של חיילי צה"ל, והפעם היא מובילה להדחות: שני לוחמים בגדוד 50 של חטיבת הנח"ל הודחו הערב (יום ה') מהגדוד שבו הם משרתים, שעות לאחר שפרסמו בפייסבוק תמונה שבה נראה דף עליו נכתב "חיילי גדוד 50 וחטיבת הנח"ל לא מפנים יהודים", לצד כומתות ירוקות של החטיבה. מפקד החטיבה, אל"מ יהודה פוקס, זימן אותם לשיחת בירור, והם עשויים להישלח למאסר. בעבר, במקרים דומים, נידונו חיילים לעונשי מחבוש בכלא הצבאי.

 

במהלך היום ניסו בחטיבה ובגדוד לתחקר ולגלות מי החיילים העומדים מאחורי היוזמה, שבניגוד למחאת התמיכה ב"דוד הנחלוואי" לפני כשבועיים, לא הפכה לוויראלית ברשת, אך גררה חיילים מיחידות אחרות לפרסם בפייסבוק תמונות שונות, עם כיתוב דומה. שני החיילים פנו ביוזמתם בצהריים למפקדיהם והודו כי עמדו מאחורי המעשה. גורמים בצה"ל הדגישו כי הפעם, בניגוד למקרה "דוד הנחלוואי", צפויה יד קשה כלפי חיילים שיפרסמו תמונות מחאה פוליטיות ברשת, גם אם החיילים יסתתרו מאחורי דף.

הכומתות והכיתוב. הלוחמים הודחו ויישפטו (צילום: חדשות 0404) (צילום: חדשות 0404)
הכומתות והכיתוב. הלוחמים הודחו ויישפטו(צילום: חדשות 0404)

גם לוחמים בחטיבת גבעתי הצטרפו למחאה (צילום: חדשות 0404) (צילום: חדשות 0404)
גם לוחמים בחטיבת גבעתי הצטרפו למחאה(צילום: חדשות 0404)

וגם חיילי גולני מחו בפייסבוק (צילום: חדשות 0404) (צילום: חדשות 0404)
וגם חיילי גולני מחו בפייסבוק(צילום: חדשות 0404)

בצה"ל הבהירו כי יגיבו ביד קשה (צילום: חדשות 0404) (צילום: חדשות 0404)
בצה"ל הבהירו כי יגיבו ביד קשה(צילום: חדשות 0404)

 (צילום: חדשות 0404) (צילום: חדשות 0404)
(צילום: חדשות 0404)

 (צילום: חדשות 0404) (צילום: חדשות 0404)
(צילום: חדשות 0404)

 (צילום: חדשות 0404) (צילום: חדשות 0404)
(צילום: חדשות 0404)

החיילים מגדוד 50 היו עשויים להשתתף כמעגל אבטחה בפינוי המבנים הלא חוקיים במאחז גבעת אסף הסמוך למוצב בו הם משרתים, פינוי שהיה אמור להתקיים ביממה הקרובה אך נדחה במספר שבועות בעקבות התערבות בג"ץ. פרט לחיילים בגדוד 50, גם חיילים בחטיבה 7 של חיל השריון, לוחמים בחטיבת גולני וחיילים בגדוד החרדי "נצח יהודה" פרסמו במהלך היום תמונות דומות. אתמול פינוי כוחות הביטחון את מאחז מעלה רחבעם, ונתקלו בהתנגדות מצד המתנחלים.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "שני החיילים שפנו למפקידהם והודו שעמדו מאחורי התמונות הקוראות לסירוב פקודה הודחו מהגדוד וייקראו לבירור אצל מפקד החטיבה. השימוש שנעשה ברשת החברתית ככלי מחאה אינו מתקבל על הדעת ומהווה פגיעה בערכי היסוד של צה"ל". גורמים צבאיים הוסיפו כי החיילים לא התבקשו לפנות מבנים ועל כן לא סירבו לעשות זאת. יצוין כי במידה ויישפטו, סעיף האישום המשמעתי יהיה התנהגות שאינה הולמת".

 

לפני שבועיים החלה מחאת רשת דומה, שגם היא כללה צילומי חיילים וכתובות על דפים. 130 אלף איש עשו לייק ל"דוד הנחלאווי", בעקבות הסרטון שבו נראה דורך נשק אל מול נער בחברון. החייל עצמו, דוד אדמוב, נשלח לכלא הצבאי והודח מתפקידו כלוחם, אך עקב עבירות שאינן קשורות לתקרית זו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חדשות 0404
התמונה שעוררה את הסערה החדשה
צילום: חדשות 0404
מומלצים