שתף קטע נבחר

"להציל את העולם". אימון נחיתה באסטרואיד

עם חליפות חלל בבריכה: שני אסטרונאוטים החלו להתאמן לפרויקט העל של נאס"א. איך יוסט אסטרואיד שנמצא במסלול התנגשות עם כדור הארץ?

בבריכה גדולה במרכז חלל אמריקני מתאמנים שני אסטרונאוטים לאחת המשימות השאפתניות בתולדות האנושות, משימה שאמורה להתרחש רק בעשור הבא. נאס"א חשפה השבוע כי השניים, סטן לאב וסטיב באוון, החלו להתאמן לקראת נחיתה על אסטרואיד, כקרש קפיצה למאדים וכמשימה שלפחות על פי סוכנות החלל האמריקנית "עשויה לעזור להציל את העולם".

 

לפי נאס"א, כחלק מהנחיתה על האסטרואיד ייבחן גם "גורר גרביטציה משופר", שבאמצעותו ניתן להסיט אסטרואיד שנמצא במסלול התנגשות עם כדור הארץ. המטרה היא שגשושית רובוטית תטוס לצד האסטרואיד במשך חודשים או אפילו שנים, ותסיט אותו אט-אט ממסלולו. היא תעשה זאת על ידי הסרת בולדרים מפני השטח שלו.

 

נאס"א מסרה כי ההכנות למשימה מתבצעות מתחת לפני המים, במכל מים ענק שנבנה כדי לדמות את היעדר הגרביטציה ולסייע בהכנות להליכות חלל. רק בתחילת העשור השלישי של המאה ה-21 צפויים האסטרונאוטים לנחות על האסטרואיד, אבל ההכנות כבר החלו. השניים נכנסו לבריכה במעבדה במרכז החלל ג'ונסון בארצות הברית עם גרסאות של חליפות החלל הכתומות. "לסטן לאב וסטיב באוון יש ביחד 62 שעות חוסר גרביטציה בחלל. בסך הכול הם ביצעו תשע הליכות חלל במשימות שונות, והם ישתמשו בניסיון הזה כדי לסייע למהנדסים להבין מה אסטרונאוטים יצטרכו במסע לאסטרואיד", נמסר בהודעת נאס"א, שצוטטה ב"דיילי מייל".

אימון האסטרונאוטים (צילום: NASA) (צילום: NASA)
אימון האסטרונאוטים(צילום: NASA)

 (צילום: NASA) (צילום: NASA)
(צילום: NASA)
 

הבריכה כוללת דגם של רכב החלל אוריון, שאמור להטיס את האסטרונאוטים לאסטרואיד, כשהוא מחובר לדגם של רכב חלל רובוטי שבו נאס"א אמורה להשתמש כדי ללכוד את האסטרואיד ולהעבירו למסלול יציב ליד הירח. "אנחנו מתרגלים את הטכניקות והכלים שאולי נשתמש בהם ביום מן הימים כדי לחקור אסטרואיד קטן", אמר האסטרונאוט לאב. "לאחר שנעביר אותו למסלול החדש, נוכל לשלוח אנשים לשם כדי לקחת דגימות ולבחון אותו מקרוב. זו המשימה העיקרית שלנו".

 

בחודש שעבר חשפה נאס"א את הפרויקט המדהים, שהוא חלק מהתוכנית לשלוח אדם למאדים עד 2030. בעדותו בפני סנאטורים אמר בכיר בנאס"א כי מטרת העל נותרה לאפשר לבני אדם לתור את החלל לפרקי זמן ממושכים, אולם בדרך הם מתכוונים להגשים עוד כמה יעדים - כמו הסטת אסטרואידים ממסלולם. 

 

במסגרת המיזם, מתכוונים בנאס"א לשלוח חללית מאוישת לאסטרואיד שיימצא בקרבת כדור הארץ, ואז להשתמש בטכנולוגיה רובוטית כדי להעיף את האסטרואיד ממסלולו לכיוון הירח. הסלע החללי אמור אז להיכנס למסלול סביב הירח ולשמש בסיס לאנשי צוות שיבקשו לאסוף דגימות מהירח - ובעתיד, גם יהווה תחנת מנוחה לאסטרונאוטים בדרכם למאדים.

 

הבכיר, ויליאם גרשטנמאייר, אמר בדיון כי נאס"א מתקדמת לפי התוכנית גם בכל הנוגע לפיתוח טילים, קפסולות ותשתיות שדרושים כדי להגיע לכוכב הלכת האדום. ב-2017 היא אמורה לערוך ניסוי שיגור של טיל מדגם חדש ורכב חלל שייקחו אנשי צוות למאדים. הם גם אלו שבשלב הראשון אמורים לנחות על האסטרואיד. "כבר התחלנו בייצור בפועל של הכלים", העיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: NASA
אימון האסטרונאוטים
צילום: NASA
מומלצים