שתף קטע נבחר

נתניהו: לבני נפגשה עם אבו מאזן על דעתה

בלשכת ראש הממשלה אומרים שהבהיר לשרה לבני לפני פגישתה עם אבו מאזן בלונדון כי "לא ינהל משא ומתן עם ממשלה פלסטינית שמגובה בחמאס"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר לשרה ציפי לבני עוד לפני שנפגשה עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן כי "בפגישה כזאת היא תייצג אך ורק את עצמה ולא את ממשלת ישראל". כך אמרו הערב (שבת) גורמים בלשכתו. בלשכתה של לבני הבהירו מנגד שנתניהו ידע על הפגישה עם אבו מאזן עוד לפני קיומה. הפגישה אתמול הייתה הראשונה של גורם ישראלי בכיר עם אבו מאזן מאז פרוץ המשבר בשיחות בין ישראל לפלסטינים.

 

נתניהו הבהיר ללבני כי עמדת ישראל כפי שהוחלטה פה אחד בקבינט היא ש"ממשלת ישראל לא תנהל משא ומתן עם ממשלה פלסטינית שמגובה בחמאס, ארגון טרור שמצהיר על כוונתו להשמיד את מדינת ישראל". בלשכתה של לבני אמרו שהפגישה לא הייתה מתוכננת והיא נקבעה בלונדון.

 

עדכונים נוספים - בפייסבוק שלנו

 

בלשכתה של לבני טענו כי נסיעתה ללונדון לא הייתה קשורה לפגישה שהתקיימה שלא כמתוכנן. במהלך יום חמישי אף הכחישה הלשכה כי מתוכננת פגישה עם ראש צוות המשא ומתן של הפלסטינים ועם מזכיר המדינה קרי. לאחר הפגישה עם אבו מאזן אמרו מקורביה שהפגישה התקיימה מחוץ ללוח הזמנים המתוכנן, וכי הוחלט לנצל ההזדמנות שגם אבו מאזן שוהה בבירת בריטניה ולקיים שיחה בצל המשבר החריף בשיחות. לבני עצמה הסבירה כי השיחות לא יכולות להימשך כל עוד חמאס הופך לגורם לגיטימי ברשות הפלסטינית. גורמים המעורים בפרטי השיחה ציינו כי אבו מאזן אמר כי מהלך הקמת ממשלת האחדות יימשך, וכי צפויה לקום ממשלת טכנוקרטים ברשות. בעקבות הדברים אומרים בסביבתה של שרת המשפטים יהיה קשה מאוד לקיים משא ומתן בתנאים הללו. באשר לפגישה עצמה אומרים אנשיה של לבני כי "לא צריך לייחס לפגישה הזו חשיבות גדולה מדי".

 

באשר למתיחות אפשרית בין לבני ובין נתניהו ספק אם היא תתפתח לכדי משבר. למעט ההבהרה שפרסמה לשכתו של ראש הממשלה, הרי שגם לבני וגם נתניהו מרוויחים נקודות בקהל הבוחרים שלהם: לבני על שהיא ממשיכה לחתור למשא ומתן ולדיאלוג עם הםלסטינים, ונתניהו על הפגנת הקשיחות מול אבו מאזן.

 

לבני התקבלה אתמול בלונדון בהפגנות של פעילים פרו-פלסטינים נגדה. על השלטים שנשאו המפגינים נכתב בין היתר "מבוקשת" ו"פושעת מלחמה". הארגונים הפרו-פלסטינים נערכו מבעוד מועד להגעתה של לבני לבריטניה לאחר תקופה ארוכה, ולכן לבני לא הופתעה מההפגנות נגדה. כל שהיה ידוע אתמול הוא שלבני נפגשה בלונדון עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שהגיע לבירה הבריטית לפגישה של "ארגון ידידי סוריה". גורמים אמריקנים המעיטו ביום חמישי בערב בחשיבות הפגישות בלונדון ובסיכוייהן להוביל לפריצת הדרך.

 

לפני ביקורה העניקה ממשלת בריטניה חסינות דיפלומטית זמנית ללבני, כדי להגן עליה מפני אפשרות של מעצר ותביעה בגין הפרת החוק הבינלאומי, ובכלל זאת פשעי מלחמה. ב-2009 ביטלה לבני, ששימשה כשרת החוץ בזמן מבצע "עופרת יצוקה", ביקור מתוכנן בלונדון, לאחר שהוצא נגדה צו מעצר.

 

יו"ר העבודה יצחק הרצוג אמר כי הוא "מתקשה להבין מה יש לאנשים כמו לבני, עפר שלח או עמרם מצנע לחפש בממשלה בה על פי שר החוץ תפקידם המרכזי הוא לשחק דמקה. עליהם לצאת ממשלת השיתוק הזאת ולהצטרף למחנה בהובלת העבודה שישמור על ישראל יהודית ודמוקרטית".

 

גורמים בבית היהודי הוסיפו כי "לבני איבדה כבר מזמן את הקשר עם הבוחר הישראלי, ובפגישותיה האחרונות היא הפכה סופית ללווין שאיבד כל קשר עם כדור הארץ. אם קשה לה לקבל על עצמה את החלטות הממשלה, הדלת החוצה פתוחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ציפי לבני
צילום: עמית שאבי
מומלצים