שתף קטע נבחר

השמאים נגד לפיד: "מיטיב עם הקבלנים"

במכתב ששיגר יו"ר לשכת השמאים למשרדי האוצר והמשפטים נטען כי הטבת מע"מ 0% שחלה רק על דירות חדשות, תוביל לעליית מחירים בשוק הדירות מיד שנייה. "זו העדפה ברורה לקבלנים, מרבית אזרחי המדינה ייפגעו פעמיים"

לשכת שמאי המקרקעין נגד חוק המע"מ : אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים, שיגר הבוקר (א') למשרדי האוצר והמשפטים את התייחסות הלשכה לחוק הטבת מע"מ בשיעור 0% שמקדם שר האוצר, יאיר לפיד. במסגרת ההתייחסות, העביר דנוס ביקורת חריפה על צעדי הממשלה, במסגרתה הוא שלל חלק מהסעיפים בחוק ואף דרש לשנותם.

 

הטבת המע"מ - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

נזכיר כי הקריטריונים לקבלת ההטבה הן שמחיר הדירה כולל מע"מ לא יהיה גבוה מהמחיר שקבע השמאי הממשלתי לאותו אזור, ובכל מקרה לא יותר מ-1.6 מיליון שקלים. אזרחים שלא שירתו שירות צבאי או לאומי יוכלו ליהנות מההטבה רק אם ירכשו דירה שמחירה אינה גבוה מ-600 אלף שקל. עוד נקבע במסגרת התזכיר המלא של חוק המע"מ, כי ההטבה תחול רק על דירות בבנייה רוויה - כלומר, דירות שהן חלק מבניין בגובה לפחות שתי קומות, שבו נבנו יותר מ-6 דירות לדונם. על גודל הדירות להיות בין 60-140 מ"ר.

 

הזכאים להטבה הם זוגות נשואים או חד מיניים או ידועים בציבור עם ילד אחד לפחות, רווקים מעל גיל 35 או זוגות ללא ילדים שאחד מבני הזוג מעל גיל 35. שני בני הזוג יצטרכו להוכיח כי אין דירה אחרת בבעלותם ולא הייתה דירה אחרת בבעלותם מאז 1995. כדי למנוע ניצול לרעה של ההטבה, נקבע כי משרד השיכון יבדוק כי אין יחסי קרבה משפחתית או יחסי עבודה בין הגורם המוכר לגורם הרוכש.

 

"הביקושים ינותבו לשוק מצומצם"

השמאים סבורים כי ההטבה במתכונתה הנוכחית "מייצרת העדפה ברורה ליזמים וקבלנים, בשולחה את מקבלי ההטבה לרכוש אך ורק דירות הנמכרות לראשונה - ואינה כוללת את עיקר שוק הדירות, שהוא שוק הדירות יד שנייה". לטענתם, הצעת החוק מנתבת את עיקר הביקושים בטווח הקצר לשוק מצומצם יחסית. זאת משום שעל פי נתוני לשכת השמאים, כיום יש רק כ-22 אלף דירות במלאי הדירות החדשות שטרם נמכרו - ולא כולן במחיר של עד 1.6 מיליון שקלים.

 

"מעבר לסיומו המהיר של מלאי זה לטובת הקבלנים המחזיקים בו... (תיווצר) עלייה דרמטית בביקושים, שתביא לאחריה עלייה גם במחירים בשוק העיקרי, שהוא שוק היד השנייה", כתב דנוס, "בכך ימצאו עצמם מרבית אזרחי המדינה נפגעים פעמיים - פעם ראשונה בכך שאינם נכללים בהטבה כלל; ופעם שנייה בכך שפעולת הממשלה תביא, בסופו של יום, לעליות מחירים נוספות באזורי ביקוש מסוימים".

 

לדבריו, "חשוב לזכור כי 'דירות חדשות' נמכרות בערכי שווי הגבוהים בכ-10%-15% מדירות יד שנייה בסביבתן. הפניית הביקושים של מי ש'אין לו' דווקא לדירות יקרות יחסית, מצמצמת דרמטית את היקף ההטבה - ובמקרים מסוימים אפילו תאיין אותה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כפיר סיוון
אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים
צילום: כפיר סיוון
צילום: נמרוד גליקמן
שר האוצר, יאיר לפיד
צילום: נמרוד גליקמן
מומלצים