שתף קטע נבחר

אישה חטפה את בתה לשטחים ונידונה למאסר

אם חד הורית לא הסכימה להחלטת בית המשפט, שהורה להעביר את בתה לפנימייה. היא לקחה אותה לרמאללה ואותרה בסיוע הרשות הפלסטינית

ילדה בת 7 שהועברה לפנימייה בהוראת בית המשפט, נחטפה על ידי אמה ונלקחה לשטחי הרשות הפלסטינית. הילדה נמצאה בסיוע הרשות הפלסטינית והוחזרה לישראל, בעוד אמה נידונה לשנתיים מאסר לאחר שהורשעה ב"גניבת קטין" ושיבוש הליכי משפט. היא ערערה על כך לבית המשפט העליון אך נדחתה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בספטמבר 2011 קבע בית משפט השלום לנוער בחיפה כי אם חד הורית סיכנה בהתנהגותה את שלומה הנפשי, הגופני וההתפתחותי של בתה בת ה-6, והורה על הוצאתה

מרשות האם למרכז חירום לילדים בסיכון גבוה. היא הוכרזה "קטינה נזקקת" והועברה למשמורת רשות הסעד ומשם לפנימייה.

 

בהתאם לצו המשמורת, האם הייתה רשאית לפגוש את בתה רק בשטח הפנימייה ובתיאום מראש. אבל יום אחד בספטמבר 2012 הגיעה האם לבית הספר שבו למדה בתה, הערימה על השומר, לקחה את הילדה ונעלמה. חרף חיפושים נרחבים נעצרה האם רק במקרה, במחסום חיזמה שבסמוך לירושלים. בסופו של דבר אותרה הילדה יומיים לאחר מכן ברמאללה והושבה לפנימייה.

 

נגד האם הוגש כתב אישום והיא הורשעה בבית המשפט המחוזי בחיפה. נגזרו עליה שנתיים מאסר בפועל וקנס של 5,000 שקל. בערעור לעליון טענה האם באמצעות עו"ד ויסאם עראף שגזר הדין לא מייחס משקל ראוי לנסיבות חייה והוסיפה שהעבירה בוצעה בתום לב ומתוך דאגה לבתה, שחוותה קשיים בפנימייה וביקשה לחזור לזרועותיה. המדינה, שיוצגה על ידי עו"ד דפנה שמול, השיבה כי חטיפת הקטינה העמידה אותה בסכנה.

 

שת"פ עם הרש"פ

המשנה לנשיא העליון, השופטת מרים נאור, קבעה שהמערערת נמצאה כמי שהזניחה את ילדתה והעמידה אותה בסכנה, וזו הסיבה שמלכתחילה הוציא אותה בית המשפט מחזקתה. לדבריה, אלמלא שיתוף הפעולה מצד הרשות הפלסטינית, לא הייתה הילדה מוחזרת לישראל ונותרת בסכנה.

 

השופטת נאור הוסיפה שבשיקולי המחוזי אין פגם כלשהו והעונש שנגזר על האם הולם את מעשיה. לדבריה יש גם להתחשב בכך שהאם נמצאת כבר בשליש האחרון למאסרה, וועדת השחרורים החליטה שלא לשחררה. השופטים יורם דנציגר ואורי שהם הצטרפו לפסק הדין והערעור נדחה.

 

עו"ד ארז טובי, העוסק בדין הפלילי, מסביר שעבירת גניבת קטין כוללת הוצאת ילד או ילדה שטרם מלאו להם 14 ממשמורת חוקית והעברתם למשמורת בלתי חוקית. לצד העבירות שבהן הורשעה המערערת קבועים עונשי מאסר המגיעים עד שבע שנים.

 

"בהתאם לכך נראה כי הערכאה העיקרית לא מיצתה את הדין עם המערערת", מוסיף עו"ד טובי. "כפועל יוצא קבעה ערכאת הערעור כי עונשה של המערערת הולם את חומרת המעשים שבהם הורשעה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים