שתף קטע נבחר

ישרתו, יקבלו

החוק החדש להטבת מע"מ על דירה חדשה לא מפלה לרעה ערבים וחרדים. האפליה היא בין מי שתורמים למדינה לבין מי שמתעקשים לחיות על חשבונה

בשבועות האחרונים תוקפים כלי התקשורת החרדיים והערביים את הממשלה בעקבות הצגת החוק שיעניק הטבת פטור ממע"מ ברכישת דירה ראשונה.

 

שר האוצר יאיר לפיד הבהיר כי המטרה היא להעניק העדפה לא רק למי ששירתו בצה"ל, אלא גם לאלו שתרמו לחברה בשירות לאומי ואזרחי, אבל ח"כ אחמד טיבי מיהר לתקוף וטען: "מדובר באפליה ברורה של ערבים וחרדים בשוק האזרחי ופגיעה בזכויות אלמנטריות על בסיס דעה פוליטית והשתייכות לאומית".

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

גוגל לא ישכח אתכם כל כך מהר / רן בלייר

אם יש אלוהים במילאנו / יוני כהן-אידוב

 

מכיוון שבני הבכור (19), מפנטז גם הוא על דירה משלו, התקשרתי אליו כדי שיסביר לי מדוע הוא מוכן להפלות לרעה את עשרות בני הדודים החרדים שלו, ולקבל מהמדינה פטור ממסים כדי לקנות לעצמו נדל"ן. לתדהמתי, החוצפן הקטן והמפונק לא ענה לי. אני לא מדבר על תגובה מיידית - במשך מספר ימים ולילות הוא לא ענה לטלפונים, למסרונים, ואפילו לא להודעות ווטסאפ ופייסבוק. רק אחרי שבוע שלם של דממה תקשורתית הוא שלח מסרון שאמר שהוא בסדר, אבל קצת רטוב ועייף. בכל אותו הזמן שאנחנו דאגנו לו, כולל בזמן הסערה הגדולה בדרום, הוא וחבריו צעדו עשרות קילומטרים, עם משקל גדול על גבם, כמעט ללא שינה ומזון והתאמנו ביבש וברטוב, תרתי משמע.

 

תרגיל בחשבון

הגיע הזמן לערוך תרגיל פשוט בחשבון - דירה שמחירה 1.6 מיליון שקל, תזכה את בעליה בהחזר של כ-244 אלף שקל. על פניו מדובר בסכום מכובד, אבל אם תורידו מהסכום הזה כ-91 אלף שקלים שאותם יקבלו מי שלא שירתו בצבא ויקנו דירה בסכום של 600 אלף שקל, הפער בין המתגייסים לבין המשתמטים משירות, קטן לכ-153 אלף שקל.

 

עכשיו קחו צעיר שלא התגייס אלא עבד בשכר מינימום או קצת יותר מכך במשך שלוש שנים ותגלו שהוא הרוויח קרוב ל-150 אלף שקל. כמובן שמי שמצטרף לשוק העבודה שלוש שנים לפני בני גילו צובר ותק, כספים בקרן הפנסיה ומשכורתו עולה בהדרגה, לכן האפליה האמיתית היא נגד אלו שכן שירתו. החוק החדש לא מפלה לרעה ערבים וחרדים אלא בסך הכל משווה במקצת את היתרון המובנה של אלו שלא התגייסו.

 

והנה עוד נתון חשוב, בשנים האחרונות שירתו כעשרת אלפים חרדים בשירות צבאי ואזרחי. אליהם יש להוסיף אלפים רבים של ערבים ששירתו בשירות האזרחי ויש גם ערבים-נוצרים שהתגייסו לשירות צבאי, וסובלים מהסתה פרועה נגדם, בין היתר על ידי חברי כנסת ערבים.

 

לכן צריך לומר את האמת בצורה בוטה ובלי להתנצל - האפליה היא לא בין יהודים חילונים ודתיים-לאומיים לבין חרדים וערבים, אלא בין מי שתורמים למדינה לבין מי שמתעקשים לחיות על חשבונה.

 

השירות הלאומי מאפשר לחרדים ולערבים לשרת את החברה, בלי מדים, לתקופה מוגבלת, מעט שעות ביום, בתוך הקהילה שלהם, ולקבל זכויות מלאות של יוצאי צבא. אם יש בחוק החדש אלמנט של שוויון מקומם, הוא כאשר מעניקים את אותם התנאים לאלו שסיכנו את חייהם במשך שלוש שנים, כמו לאלו שבילו בשירות האזרחי והלאומי ותרמו לחברה בצורה נמוכה הרבה יותר. אבל בכל מקרה, ברור שמי שתורמים למדינה ראויים לפטור ממע"מ על דירתם החדשה.

 

אשר לחברי הכנסת הערבים והחרדים שרק מתלוננים על אפליה אך לא מציעים דרכים לגייס את הבוחרים שלהם למען החברה, אני אומר להם את דברי החוכמה המושלמים של הומר סימפסון: "הו, תחושת הרחמים המתוקה. איפה היו חיי האהבה שלי בלעדיה?"

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד מורג
חרדים מתנגדי הגיוס
צילום: גלעד מורג
יצחק טסלר
מומלצים