שתף קטע נבחר

גובר הלחץ על דוד לוי להתמודד לנשיאות

לדברי גורמים בכירים בסביבת ראש הממשלה, מאז הודעת יו"ר הכנסת על מועד הבחירות נרשמה "עלייה לרגל" לבית דוד לוי: "אינספור פניות ובקשות שיתמודד"

הכרזת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין על מועד הבחירות לנשיאות המדינה ב-10 ביוני הכניסה את המערכת הפוליטית לתזזית והיום (ג') אומרים גורמים בכירים בליכוד כי גובר הלחץ על השר לשעבר דוד לוי להציג את מועמדותו לתפקיד עד סוף השבוע הקרוב. שמו של לוי עלה לא פעם מאז החל המרוץ אולם הוא וסביבתו מעולם לא אישרו שבכוונתו להתמודד.

 

 

"ביומיים האחרונים, בעיקר מאז נקבע תאריך ההצבעה, הוא מקבל פניות רבות, אינספור לחצים, מגורמים שונים בליכוד ביתנו המבקשים ממנו להתמודד", אמר גורם פוליטי בכיר. "ברירות המחדל והעובדה שאין מועמד מוסכם של הקואליציה מעמידות שוב ושוב את לוי כאופציה טובה מבחינת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושותפו אביגדור ליברמן - שבתו של לוי, ח"כ אורלי לוי, היא חברת סיעת ישראל ביתנו". גורם נוסף בליכוד אמר כי "המערכת כולה, בעיקר בליכוד, ממתינה להחלטתו של סילבן שלום. אם הוא יחליט לא לרוץ, הסיכויים לכך שדוד לוי ירוץ גדלים משמעותית".

 (צילום: ששון טירם, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, מאיר אזולאי, EPA) (צילום: ששון טירם, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, מאיר אזולאי, EPA)
(צילום: ששון טירם, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, מאיר אזולאי, EPA)

לוי לא אישר עד לרגע זה כי הוא מעוניין בתפקיד וגם בסביבתו הקרובה לא התייחסו לנושא. לטענת גורמים פוליטיים, מאז הודעת יו"ר הכנסת על מועד הבחירות נרשמה "עלייה לרגל" לבית דוד לוי. גורמים שונים מבקשים לפגוש אותו כדי שיגיש מועמדות כבר השבוע.

 

דוד לוי היה חבר כנסת מסוף שנות ה-60 ועד תחילת שנות ה-2000, בעיקר מטעם הליכוד למעט תקופה קצרה ב"גשר". הוא לקח חלק בעשר ממשלות שונות, ובין השאר כיהן כשר החוץ, שר הקליטה ושר הבינוי והשיכון. לזכותו נזקף קידום פרויקט שיקום שכונות בממשלת בגין השנייה בתחילת שנות ה-80.

 

מקורבים לשר סילבן שלום הבהירו כי הוא אינו צריך למהר משום שאת החתימות על טופס המועמדות שלו ניתן להשיג תוך זמן קצר מאוד. "יש יותר מעשר חתימות שממתינות לו. בליכוד ובמפלגות האחרות יש חברי כנסת שלא חתמו ולא מתכוונים לחתום לאף מועמד כיוון שהם ממתינים לשלום", אמרו בליכוד, "סילבן יצטרך להחליט כמה שיותר מהר אם הוא רץ".

 

בסביבתו של שלום עורכים בימים האחרונים שיחות עם חברי כנסת וגורמים פוליטיים על מנת לבדוק את ההיתכנות ולוודא שיזכה לתמיכה גדולה בקרב חברי הכנסת. אתמול אף הגיע שלום לישיבת הסיעה וערך בכנסת לא מעט פגישות בנושא.

 

ראובן ריבלין ובנימין בן אליעזר הם שני המועמדים היחידים עד כה שהשיגו מחברי כנסת את עשר החתימות הדרושות להתמודדות.

 

יתר המועמדים ממשיכים לנסות ולגייס את החתימות הדרושות. יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק שגייסה כבר תשעה חותמים ממשיכה לגייס אחרים על מנת להגיש טופס מועמדות חתום על ידי כל המפלגות ואילו למועמדים פרופ' דן שכטמן והשופטת בדימוס דליה דורנר חסרות עוד כמה חתימות שכנראה יושגו עד יום שלישי בבוקר, המועד האחרון להגשת הרשימות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
דוד לוי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים