שתף קטע נבחר

שיר לחיזבאללה: "באים לפוצץ הגליל והגולן"

הזמר הלבנוני עלי בארקת המזוהה עם הארגון השיעי הוציא שיר שהוקדש ליום השנה לנסיגת צה"ל מלבנון. פרשנים בעולם הערבי מעריכים כי השיר מרמז על התפנית: "קרב היום שלוחמי הארגון יפנו לגבול הגולן וישחררו את פלסטין"

"אנחנו באים לפוצץ את הר הגעש בגליל ובגולן. לחימת חיזבאללה בסוריה היא ההוכחה הטובה ביותר". אלה המילים שבולטות משירו של עלי בארקת, זמר לבנוני המזוהה עם ארגון חיזבאללה, שכתב שיר ליום השנה ה-14 לנסיגת צה"ל מלבנון.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

בשיר שעלה לרשת בימים האחרונים מוצגת גם מפה של הגליל לצד תמונות שממחישות כיצד חיזבאללה הסב אבידות קשות בקרב שורות המורדים בסוריה. בהמשך מפנה בארקת את הזרקור לעבר ישראל. "הגיע התור שלך הכובש. במלחמה הבאה אתה תיעלם", שר הזמר הלבנוני.

 

בארקת גם משמיע את איומו המפורסם של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה מימי מלחמת לבנון השנייה להכות בחיפה ומעבר לה וברקע מפה ובה מוצגות חיפה וחדרה. תוך כדי השיר, שאורכו יותר מתשע דקות, מופיעים סרטונים של אנשי חיזבאללה בפעולה ושל שיגורי טילים.

 

"אני מפיץ את הסרטון כדי שכל הציונים יראו אותו", כתב בארקת בדף הפייסבוק הרשמי שלו. בנוסף, הוא דאג לכתוב באחד הסטטוסים שלו בעברית משובשת: "באים לפוצץ את הר הגעש. גליל וגולן. מסיבת ניצחון מובטחת". בסטטוס אחר כתב בארקת: "בואו נגרום לשיר להגיע לכל פינה בישראל".

"באים לפוצץ את הר הגעש". דף הפייסבוק של ברקאת ()
"באים לפוצץ את הר הגעש". דף הפייסבוק של ברקאת

לאחר פרסום השיר ציטט בארקת כמה כתבות בנושא שפורסמו בתקשורת הערבית ואחת מהן תחת הכותרת "השיר של חיזבאללה בעברית מעורר את הגולן". זוהי אינה הפעם הראשונה שהזמר הלבנוני מעורר סערה. בחודש מרס הוא פרסם שיר שכוון נגד המורדים בסוריה תחת השם "חתמו את ניצחונכם ביברוד".

 

מדובר בעיר האסטרטגית בפרברי דמשק שנכבשה על יד חיזבאללה וצבא סוריה והבטיחה להם שליטה כמעט מלאה על גבול סוריה-לבנון. השיר עורר את חמתה של העדה הסונית בלבנון ובארקת אף סיפר בזמנו ל"ניו יורק טיימס" כי קיבל איומים על חייו בעקבותיו.

 

"ההתנגדות תעבור לאזור הגליל"

האיום של חיזבאללה "לכבוש" את הגליל אינו נשמע בפעם הראשונה. בפברואר 2011 שלח נסראללה מסר מאיים לישראל כשאמר כי "אם תיכפה מלחמה על לבנון, לוחמינו ישתלטו על הגליל". בעבר הציג אתר אינטרנט המזוהה עם הארגון מצגת מפורטת של צפון ישראל תחת הכותרת: "הגליל - מקום שבו יתקיים העימות הבא עם ישראל".

 

המצגת כללה פירוט של מאפייניו הטופוגרפיים וכן רשימת יעדים צבאיים ותיירותיים. גם בחודשים האחרונים חיזבאללה לא זונח את אותה אג'נדה. רשת "אל-מיאדין" המזוהה עם הארגון השיעי שידרה לפני כחודשיים תוכנית אירוח עם מומחה לבנוני המקורב לארגון, ובה צויר תרחיש הקיצון לחדירת אנשי הארגון לשטח ישראל במלחמה הבאה.

 

כמה כלי תקשורת ערביים ובראשם העיתון "אל-קודס אל-ערבי" התעניינו מאוד מאזכור הגולן לצד הגליל בשיר של בארקת. הפרשן הבכיר של כלי התקשורת הערבי, בסאם אל-בדארין, החליט במאמר שפרסם לקשר בין השיר לבין אפשרות של פתיחת חזית בין חיזבאללה לבין ישראל בגולן.

 

"הדיווחים מלבנון אינם מדברים על התפתחויות צבאיות או ביטחוניות בחזית בין ישראל ללבנון. עם זאת, גורמים בחיזבאללה הדליפו ידיעות על נטייה שקרב היום שלוחמי הארגון יפנו לגבול הגולן כשברקע השיר הפוליטי (של בארקת) שמבטיח לציבור את שחרור ירושלים", הסביר אל-בדארין.

 

לדבריו, "השיר הוא של חברת הפקה השייכת לחיזבאללה ובו מופנה איום לישראל כי היא תובס. הוא מדבר על כך שקרב היום שלוחמי הארגון ישחררו את פלסטין ועל כך שקרב היום שההתנגדות תעבור לאזור הגליל".

 

הפרשן הערבי הבכיר ציין גם כי בלבנון לא מתקיימים דיונים רציניים בסוגיית המלחמה הקרבה בגולן והטענה, כפי שמציינים פרשנים אסטרטגיים, היא שהמצב הפנימי והאזורי של חיזבאללה מצריכים הסלמה ישראלית בעלת אופי צבאי וזה יאפשר בהמשך להגדיל את מרחב התמרון והיוזמה בפני חיזבאללה.

 

"חיזבאללה סובל מבעיות רבות ומרובות בתוך לבנון. השינוי האפשרי היחיד הוא לנגן על מיתר הגאווה הישראלית ולהתגרות בתל אביב כדי שהיא תבצע עוד צעדים שיובילו להסלמה שתטרוף את הקלפים. כתוצאה, חיזבאללה יצליח להחזיר לעצמו את היוזמה ולמצב אותו מחדש מבחינה פוליטית ולרסן את יריביו הרבים במשוואה המקומית", טען אל-בדארין.

 

אתמול, במהלך נאומו ממקום מחבואו שהועבר בטקס שנערך בבינת ג'בל לציון יום נסיגת צה"ל מלבנון, התייחס נסראללה לנושא הגולן באופן עקיף, תוך התעלמות מהתייחסות למעורבות אפשרית של חיזבאללה בלחימה שם: "יש שיתוף פעולה בין ישראל למורדים בגולן. יש סיוע לוגיסטי וסיוע באש מצד ישראל. יש יעדים של צבא סוריה שישראל תוקפת כדי לתמוך בלוחמי האופוזיציה בסוריה. אנחנו עומדים מול רצועת גבול סורית חדשה. מדובר באיום", הזהיר נסראללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים