שתף קטע נבחר

מנכ"ל משרד הביטחון: "אין אצלנו שומנים"

בתדרוך לכתבים אמר דן הראל כי "האמירות לפיהן אנחנו לא יודעים להתייעל מבחינה תקציבית או שיש שומנים במערכת הביטחון מנותקות מעובדות החיים"

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף במיל' דן הראל, אמר היום (ב') בתדרוך לכתבים בקריה כי "האמירות לפיהן אנחנו לא יודעים להתייעל מבחינה תקציבית או שיש שומנים במערכת הביטחון מנותקות מעובדות החיים. תקציב הביטחון יורד עם השנים אל מול עלייה בתקציבים החברתיים. האמירה לפיה כל שקל שהולך לביטחון לא הולך לבריאות או לחינוך אינה מבוססת ואסור שתאמר".

 

"התנהלות מיושנת": כך הצבא מבזבז מיליונים

,

הראל ציין עוד כי מערכת הביטחון מתקשה זה ארבע שנים להתנהל ללא תוכנית רב שנתית: "אנחנו לא רואים את עצמנו מתחילים את 2014 כשיהיה לנו כסף לאלמנטים קשיחים בלבד כמו גמלאות, שיקום משפחות שכולות אבל לא לגורמים שמייצרים ביטחון. התעשיות הביטחוניות פיטרו ויפטרו אלפי עובדים כתוצאה מביטול ההתקשרויות איתנו".

 

במערכת הביטחון נזהרים שלא להפנות אצבע מאשימה וישירה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, אך מזכירים כי כל ההחלטות וההנחיות בנושא התקציב בשנה האחרונה התקבלו ואושרו בקבינט. לפי נתונים של מערכת הביטחון, צה"ל קיבל סכומי שיפוי שונים, בהם 900 מיליון שקל עבור שירות חיילים חרדים שנחשבים לחיילים שעלותם גבוהה יותר מחיילים רגילים, בשל תנאי השירות המיוחדים להם הם זוכים.

 

במערכת הביטחון טוענים כי הסכום שנדרש כעת מהאוצר, 2.9 מיליארד שקלים, כולל בתוכו 750 מליון שקל לקיום מינימלי ולהכשרות. במערכת הביטחון

 שבו והזכירו את המסים הגבוהים שצה"ל נאלץ לשלם, כמו 560 מליון שקל ארנונה לרשויות המקומיות ו-17% מע"מ על כל רכש כולל רכש שמגיע כחלק מכספי הסיוע האמריקנים, בהם 17% מס למדינה עבור כל מטוס F35 שעלותו נאמדת ב-140 מליון דולר וצפוי להגיע בעוד כשנתיים.

 

לפי מערכת הביטחון, התקציב לשנה זו עומד על 51 מיליארד שקל, לא כולל תוספת של 2.75 מיליארד שנרשמה על שנת 2013 כאשר מתוך התקציב רק 26 מיליארד מגיעים לצה"ל (קיום והתעצמות) וכל היתר מושקעים בגמלאות (7.4 מיליארד), דולר סיוע (6 מיליארד שקל), מע"מ על הרכש (1.1 מיליארד שקל), שיקום משפחות (5 מיליארד שקל), דמי קיום בשכר (1.1 מיליארד), מס בלו - מס מכס (1.1 מיליארד), תקציב לאמצעים מיוחדים (4.5 מיליארד), מעבר צה"ל דרומה (חצי מיליארד) ותקציב משרד הביטחון (1.1 מיליארד) .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים