שתף קטע נבחר

סערה בנמל: "הגיע הזמן שהמשטרה תתערב"

בכיר מעולם הספורט ושותפו המיליארדר נחקרו, ו-15 נעצרו בפרשת השחיתות בנמל אשדוד. העובדים לא הופתעו: "לעשות סדר". בעבר אמר יו"ר הוועד אלון חסן, שעמד במוקד טענות לניגוד עניינים: "הצדק היה תמיד איתי"

אדישות וחזרה לשגרה, כך הגיבו הבוקר (יום ג') עובדי נמל אשדוד למעצר 15 איש בחשד לעבירות שחיתות, בהם עובדים בעבר ובהווה ובכירים מאוד. בצל חודשים ארוכים של כותרות שליליות שנכרכו בפעילות הנמל, קראו העובדים למשטרה "לעשות סדר" במתחם והביעו תקווה לניקיון אורוותיו. "אני לא מופתע מהמעצרים, כולם ידעו שזה עניין של זמן עד שהמשטרה תנקוט צעד שכזה. גם החשדות ידועים לכולם", אמר אחד מהם ל-ynet.

 

אחד מהמעורבים בפרשה הוא איש עסקים בכיר מאוד מעולם הספורט, שנחקר באזהרה. גם שותפו המיליארדר עוכב לחקירה. על פי החשד, יצרו גורמים בנמל מנגנון לקידום ענייניהן של חברות פרטיות בשליטת מקורבים, ומנגנון זה תועל לספק רווח בתמורה לשוחד ולטובות הנאה מהחברות. 15 איש נעצרו בשעות הבוקר בחשד לשוחד, מרמה, הפרת אמונים, סחיטה באיומים ועבירות נוספות.

 

נמל אשדוד, הבוקר (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
נמל אשדוד, הבוקר(צילום: אבי רוקח)

בין היתר, נטען, הפעילו העובדים לחץ שנועד להבטיח את שכירת החברות המקורבות. הם עשו זאת גם כאשר היה בכך כדי לפגוע בהכנסות הנמל - ובקופה הציבורית. "במהלך השנה זיהינו פעילות של הלבנת הון והעברות כספיות חריגות - גם למדינות אחרות - שקשורות לנמל", אמר ראש אגף חקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי. "להערכתנו יש גם מקרי שוחד בנמל. אנחנו על קרקע די מוצקה. יש לנו די ראיות לביצוע המעצרים".

 

מנכ"ל נמל אשדוד איציק בלומנטל התייחס לאירועים בפנייה לעובדיו ואמר כי "מדובר ביום לא פשוט. אני יודע שיש בכוחו של אירוע כזה בכדי להטיל דופי ולהכתים ארגון שלם על עובדיו המסורים. ביום שכזה חשוב שכולנו נירתם על מנת שנוכל להבטיח ללקוחותינו כי העבודה בנמל אשדוד ממשיכה באופן סדיר, מקצועי ושגרתי, ואנו חברה ממשלתית האמונה על שמירת החוק".

 

מבקר המדינה, אלון חסן ו"המאבק העדתי"

דו"ח מבקר המדינה מ-2012 מצא ליקויים חמורים בהתנהלות הנמל, ובהם רכישות או התקשרויות בהיקף של מיליוני שקלים ללא מכרז, בנימוק שמדובר בספקים יחידים או רכישות דחופות - נימוקים שבבדיקת המבקר נמצאו חסרי ביסוס. בין היתר, פירט המבקר, "היו התקשרות לשדרוג מערכות חשמל במנופים בסכום של כ-10 מיליון שקלים לשנה, רכש דחפורים בכ-2.3 מיליון שקלים, והתקשרות עם קבלן לאיתור חומרי נפץ באמצעות כלבים בסכום של כמיליון שקלים בשנה".

החרמת כלי רכב ליד בית אחד העובדים שנעצרו, הבוקר (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
החרמת כלי רכב ליד בית אחד העובדים שנעצרו, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

הממצאים, בצירוף בדיקת דירקטוריון הנמל, הובילו להשעיית יו"ר ועד העובדים בנמל אלון חסן, שעמד במוקד טענות לניגוד עניינים, אך הוא חזר לעבודתו לאחר כשלושה חודשים. "הצדק היה איתי לאורך כל הדרך", הצהיר חסן עם חזרתו, ומזכיר הוועד הוסיף כי "מדובר במאבק עדתי. אם לאלון חסן היו קוראים אלון חסנובסקי זה לא היה קורה. עשו מאיתנו מפלצות". מנכ"ל הנמל דאז, שוקי סגיס, אמר כי בין החברה לבין משרד המבקר קיימות מחלוקות, למשל בכל הנוגע להגדרת ספק יחיד.

 

גם ועד עובדי נמל אשדוד הגיב לגל המעצרים: "עובדי נמל אשדוד שמעו הבוקר בתדהמה את הודעת המשטרה. הציבור בישראל נחשף בשנים האחרונות למסע רדיפה והסתה אישי, שמתנהל נגד עובדי הנמל, על רקע הכוונה להקים נמלים חדשים, בלתי נחוצים ושיהיו בכייה לדורות. עובדי הנמל בוטחים במשטרה שתעשה עבודתה נאמנה ומצפים שהעובדים שנעצרו ישוחררו במהרה וישובו לעבודתם, נקיים מכל אשמה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור ואביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
אחד העצורים, הבוקר
צילום: בראל אפרים
מומלצים