שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב, EPA, ירון ברנר, מאיר אזולאי, ששון טירם, גיל יוחנן

ליברמן ל-ynet: אני ונתניהו דיברנו שבועות על כל מועמד אפשרי לנשיאות, חוץ מריבלין

יו"ר ישראל ביתנו אומר בראיון ל-ynet כי "נדהם" לשמע הודעת התמיכה של נתניהו בריבלין. "שני אנשים יצאו לדרך, הלכו יחד, סיכמו - ופתאום אחד עוצר ונעלם", אמר על רה"מ. הוא הבהיר: לא פוסל אף מועמד בבחירות לנשיאות

הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו על תמיכה מאולצת במועמדותו של יריבו הפוליטי ראובן (רובי) ריבלין במרוץ לנשיאות הכניסה את המערכת הפוליטית לתזזית וגם חשפה את חילוקי הדעות בקואליציה ובתוך מפלגתו שלו. יו"ר ישראל ביתנו, שהתחייב לתמוך במועמד שבו יתמוך נתניהו, לא עודכן על כוונתו לתמוך בריבלין ולכן גם רואה עצמו פטור ממחויבות. "אני ונתניהו דיברנו ימים ושבועות על כל מועמד אפשרי, רק לא על ריבלין", אומר ליברמן.

 

בראיון ל-ynet אמר שר החוץ כי בימים האחרונים הופעל עליו מכבש לחצים על ידי חברים משותפים שביקשו לעשות סולחה, אולם לא יוכל לתמוך בריבלין. "הסיעה תתכנס ותחליט כיצד לנהוג כעת. אני לא פוסל אף מועמד", אמר ליברמן. הוא סיפר כי הופתע מהדיווחים על הודעת התמיכה של נתניהו בריבלין: "זה היה מבחינתי כמו שני אנשים שיוצאים לדרך, הולכים יחד ומסכימים על זה, אחד פתאום עוצר, מבקש לבדוק משהו - ופתאום נעלם. אז האדם השני פשוט ממשיך ללכת. ככה אני רואה את הדברים".

 

ליברמן מזכיר כי בסיבוב הקודם של הבחירות לנשיאות תמך בריבלין, ואף גייס לו תמיכה: "אין לי דבר אישי נגד רובי. יש לי בעיה עם עמדותיו. בבחירות הקודמות מול פרס התייצבתי מול כל מצלמה ובכל מקום ותמכתי בו. הבטחתי לו עשרה ח"כים מהסיעה שתומכים. אבל כשהוא הפך להיות יו"ר הכנסת הבנו שזה לא מה שחשבנו. מבחינתי, ריבלין לא יכול להיות המועמד שלנו לנשיאות. כשהוא החל לכהן כיו"ר הכנסת הוא נסע בביקור הראשון שלו לאום אל פאחם. אם היה נוסע לבית ג'אן לא היתה לי בעיה, אבל בנסיה לאום אל פאחם יש מסר וזה מראה משהו".

 (צילום: ששון טירם, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, מאיר אזולאי, EPA) (צילום: ששון טירם, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, מאיר אזולאי, EPA)
(צילום: ששון טירם, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, מאיר אזולאי, EPA)

"גם כשקידמנו את שלילת הפנסיה לעזמי בשארה הוא התנגד. כשפאינה קירשנבאום רצתה לחוקק חוק נגד עמותות השמאל הקיצוניות הוא זה שעצר את זה ובמקביל שדרג את מעמדו של אחמד טיבי עם ועדת החקירה הפרלמנטרית שהוקמה ושש שנים לא ראינו מסקנה אחת. הוא הלך נגדנו בכל הכוח ולכן אנחנו לא יכולים לתמוך בו".

 

גם כשהוא מועמד הימין היחיד? המחנה הלאומי תומך בו.

"דווקא בגלל שהוא מועמד הימין, היה מצופה ממנו להתנהל אחרת. כיו"ר כנסת הוא כבר החל את הקמפיין לנשיאות".

 

אתה מתואם עם נתניהו במהלך? יכול להיות שנפרדתם בתיאום בכל הנוגע להבעת תמיכה?

"אני לא מתכוון לעסוק בברבורים. נדהמתי כששמעתי על זה. דיברנו ימים ושבועות על כל מועמד אפשרי, רק לא על ריבלין".

 

תיתן חופש הצבעה?

"אנחנו נתכנס בימים הקרובים ונדון בהענקת תמיכה למועמד או חופש הצבעה. אנחנו נשמע את החברים ורק אז נחליט".

 

יש הערכות שאתה מתכוון לתמוך בדליה איציק.

״אני לא לא פוסל אף מועמד. לדליה יש בסיעה שתי נשים שחתמו לה ומקדמות אותה. אני עוד לא החלטתי. מאיר שטרית הוא מועמד ראוי, פואד הוא חבר קרוב שלי, וקבעתי פגישה עם דליה דורנר כדי לשמוע. אני לא פוסל"..

דליה איציק. "שתי נשים בסיעה שלי חתמו לה" (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
דליה איציק. "שתי נשים בסיעה שלי חתמו לה"(צילום: אלי מנדלבאום)
 

רצף ההודעות של ראשי המפלגות החל עם הודעת יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט על תמיכה בריבלין. "רובי הוא המועמד הטבעי לנשיאות מדינת ישראל", כתב שר הכלכלה בפייסבוק והוסיף שימליץ לח"כים האחרים במפלגת הבית היהודי להצביע כמוהו בבחירות ב-10 ביוני.

 

כמה שעות לאחר מכן פרסם גם נתניהו הודעת תמיכה בריבלין, שנראתה אחרת לגמרי. "עברנו הרבה דברים בחיינו, ימים טובים יותר וימים טובים פחות, ואני מקווה שנעבור ימים טובים יותר", אמר נתניהו לריבלין. "המתנתי לראות את רשימת המועמדים הסופית וכראש הממשלה וכיו"ר הליכוד אני מביע תמיכה במועמדות שלך".

 

נתניהו פרסם את ההודעה לאחר שלא הצליח לגייס מועמד חלופי. אמש, רגע לפני המועד האחרון, עוד ניסה נתניהו להריץ את חתן פרס נובל לשלום אלי ויזל כמועמד לנשיאות. נתניהו התקשר לראשי מפלגות, ביקש את תמיכתם במהלך ובדק אף אפשרות לדחיית הבחירות, אך לוויזל אין אזרחות ישראלית ולכן האופציה ירדה מהפרק.  

     

בנוסף לריבלין כוללת רשימת המועמדים לנשיאות גם את יו"ר הכנסת לשעבר איציק, השופטת בדימוס דורנר, ח"כ שטרית מהתנועה, ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר ממפלגת העבודה וזוכה פרס נובל פרופסור דן שכטמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משרד החוץ
השר ליברמן
צילום: משרד החוץ
מומלצים