שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב, EPA, ירון ברנר, מאיר אזולאי, ששון טירם, גיל יוחנן

אפקט בומרנג: תמיכת נתניהו תזיק לריבלין?

נתניהו נאלץ לתמוך בריבלין, שר החוץ ליברמן מחה - והעימות בין בכירי הליכוד-ביתנו נחשף. אנשי ריבלין על החשש מסחף נגדי בעקבות הודעת נתניהו: "מאמינים שהתמיכה לא מבוססת על שנאה לביבי, אלא על הערכה לרובי"

האירועים הדרמטיים שהתרחשו ביום שאחרי סגירת רשימת המועמדים לתפקיד נשיא המדינה, הכניסו את המערכת הפוליטית לסחרור מחודש. ששת המועמדים הסופיים ואנשיהם החלו לשרטט מחדש את בסיסי התמיכה ולנסות לבחון כיצד ישפיעו הודעותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושותפו שר החוץ אביגדור ליברמן על המשך המרוץ שיוכרע ב-10 ביוני.

 

"המערכת מצויה באפטר שוק", אמרו במטה של אחד המועמדים. "אנחנו עוד לא יודעים לנתח כיצד האירועים ביממה האחרונה ישפיעו על חברי הכנסת ועל התפלגות הקולות". הקרב על הנשיאות חשף גם את העימות בין נתניהו לליברמן. "אין באמת יחסים בין השניים, זו הצגה", אמרו בליכוד.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

ראש הממשלה נתניהו הודיע בשיחה קרה וקצרה לח"כ ראובן (רובי) ריבלין כי הוא המועמד שלו. כמה שעות לפני שנאלץ להיכנע לריבלין וזמן קצר לפני שנסגרה האפשרות להגיש מועמדות, שוחח נתניהו עם ראשי המפלגות וניסה להריץ לתפקיד את חתן פרס נובל לשלום אלי ויזל. אלא שאז גילה נתניהו כי ויזל כלל לא מחזיק באזרחות ישראלית.

שיחה קרה עם נתניהו. ריבלין (צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי
שיחה קרה עם נתניהו. ריבלין(צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות")

ליברמן מצדו לא שמע מנתניהו על החלטתו לתמוך בריבלין, וזמן קצר לאחר שפורסמו דיווחים בנושא הוא התקשר לריבלין בעצמו. למרות הצהרות קודמות שלפיהן ילך עם המועמד של נתניהו,

 יו"ר ישראל ביתנו הבהיר לריבלין שאין בכוונתו ובכוונת חברי סיעתו לתמוך בו.

 

המסר של ליברמן למועמד מהליכוד היה פשוט: "אין לי דבר אישי נגדך, יש לי הרבה נגד עמדותיך". מאוחר יותר תקף ליברמן בראיון בלעדי ב-ynet את ריבלין והאשים אותו בכך שהחל את קמפיין הנשיאות עוד כשכיהן בתפקיד יו"ר הכנסת, וטרפד יוזמות "ימניות" רבות של חברי סיעת ישראל ביתנו. מקורבים לליברמן וריבלין מספרים שהשניים לא נפגשו כבר חודשים, שפרט למפגשים אקראיים במסדרונות הכנסת הם לא שוחחו ביניהם בנושא, ושריבלין לא ביקש את תמיכת ליברמן.

תקף את ריבלין. ליברמן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
תקף את ריבלין. ליברמן(צילום: גיל יוחנן)

חברי כנסת בליכוד שפועלים לקדם את ניצחונו של ריבלין, הופתעו מההודעה של נתניהו והוסיפו בציניות כי עכשיו עליהם לוודא שהתמיכה הפומבית של ראש הממשלה לא מזיקה. התמיכה

של נתניהו צפויה להעניק לריבלין עוד שניים עד שלושה קולות, ככל הנראה כולל השרים יובל שטייניץ ולימור לבנת.

 

המועמדים שעסוקים בספירת קולות מכירים נוסחה ברורה: חברי אופוזיציה שתמכו בריבלין ביקשו בעיקר להצביע נגד נתניהו. יחד עם זאת ואף על פי שנתניהו היה האחרון לתמוך, בקרב מחנה ריבלין אומרים: "אנחנו מאמינים שהתמיכה בנו לא מבוססת על שנאה לביבי. היא מגיעה ברובה מתוך הערכה לפעילות של רובי".

ששת המועמדים (צילום: ששון טירם, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, מאיר אזולאי, EPA) (צילום: ששון טירם, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, מאיר אזולאי, EPA)
ששת המועמדים(צילום: ששון טירם, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, מאיר אזולאי, EPA)

אחרי שנודע כי אנשי ישראל ביתנו צפויים להצביע בנפרד מנתניהו, עולה השאלה אם ישמור ליברמן את המשמעת הסיעתית לטובת מי מחמשת המועמדים האחרים, או שיודיע על חופש הצבעה לכל המועמדים. בתחילת השבוע הבא הוא יכנס את חברי הסיעה וישמע מהם את עמדותיהם בנוגע למועמד שעבורו הם נוטים להצביע.

 

בסיעות החרדיות הבהירו לאורך כל הדרך שלא יתמכו במועמד הרשמי של ראש הממשלה וגם עכשיו הדגישו כי ההודעה שפרסם נתניהו מהווה שיקול בהחלטה שיקבלו במי לתמוך. "הדעות אצלנו חלוקות", אמר גורם בסיעת יהדות התורה. "מצד אחד נשמר עד היום איזון בין התמיכה בריבלין הנחשב מסורתי יותר, לבין בנימין בן אליעזר כמועמד האופוזיציה, שלטובתו אנחנו זוכרים את ההימנעות בהצבעה על חוק הגיוס".

נאלץ לתמוך בריבלין. נתניהו (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
נאלץ לתמוך בריבלין. נתניהו(צילום: אמיל סלמן)

הגורם ביהדות התורה אמר עוד כי "אין סיכוי שהרבנים יורו לתמוך במועמד של נתניהו, גם אם הוא אינו שלם עם מועמדותו. ברגע שריבלין הופך מועמד רשמי של הליכוד ושל נתניהו, לא נתמוך בו". בחלוקת הקולות במפלגה נראה כי ריבלין יקבל בכל זאת את תמיכתו של ח"כ יעקב ליצמן. ששת הח"כים האחרים בסיעה מעריכים כי הקולות יתפצלו בין המועמדים ריבלין, בן אליעזר ודליה איציק.

 

גם בש"ס עדיין לא ברורה לחלוטין התמונה. רבים מחברי הסיעה אמרו כי אינם יודעים למי יצביעו. "האבק עוד לא שקע ולא ברור אם בסיעה ייתנו לנתניהו להשלים את חיבוק הדוב שהוא נותן לריבלין", אמרו בש"ס.

 

"ההתנהלות של נתניהו - כמו ב-99'"

בתוך כך, בליכוד מציינים כי ההתנהלות של נתניהו בשבועות האחרונים מתחילה להטריד הן את בכירי המפלגה ואת אנשי השטח של התנועה. פעילים מרכזיים שזעמו על ההתנכלות של ראש הממשלה לריבלין התאחדו בימים האחרונים כדי למחות וכדי להעביר מסר ברור לנתניהו כי עליו להתייצב מאחורי מועמד הליכוד.

 

עשרות ראשי סניפים ופעילים מרכזיים "התיישבו" על הטלפונים ודרשו מחברי הכנסת של המפלגה לתמוך בריבלין במרוץ לנשיאות. בעוד שרי התנועה וחברי הכנסת שלה הבינו את המסר, נתניהו נאטם והמשיך בכל כוחו לבחוש ולנסות להציב מועמד חלופי.

 

בזמן שלכולם היה ברור כי נתניהו ייכשל, ראש הממשלה המשיך לדהור

לעבר הקיר, עד שנאלץ לבסוף להודיע בחצי פה על תמיכה בריבלין. אלא שבדרך הוא הצליח לחרב עוד יותר את היחסים עם ליברמן - יחסים שהם בשלב זה אך ורק כלפי חוץ. "אין באמת יחסים בין השניים", הבהירו בליכוד. "זו הצגה. נתניהו עשה עוד פאול כשלא דיבר עם ליברמן על ריבלין, אבל ממילא אין בין השניים יחסים. ליברמן לא נלהב מן ההנהגה של נתניהו".

 

במערכת הפוליטית כבר מגדירים את ההתנהלות של ראש הממשלה איבוד עשתונות. בכירים אמרו ל-ynet כי "ההתנהלות של נתניהו מתחילה להזכיר את 99'. אותו דפוס. נראה שמשהו ממש לא טוב עובר עליו, יש שם בעיה קשה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות", אמיל סלמן
התמיכה ברגע האחרון. נתניהו וריבלין
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות", אמיל סלמן
מומלצים