שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  42% מהרוסים רוצים להיות שוב כמו ברה"מ
  אזרחי רוסיה מוחים על ירידת כוחה מאז התפרקות ברית המועצות ומאיצים בשלטון לשחזר את מעמדה כמעצמת על. הנשיא פוטין עצמו דווקא הסתייג מכך
  נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמנם מתעקש כי אינו מנסה לשחזר את גדולתה של ברית המועצות, אולם חלק ניכר מעמו לא נראה שמסכים. לפי סקר חדש שהתפרסם השבוע, כמעט מחצית מאזרחי רוסיה סבורים שעליה להחזיר לעצמה מעמד של מעצמת על.

   

  עוד חדשות מהעולם:

  70 שנה אחרי יום הפלישה, חוזרים לנורמנדי

  סערה באנגליה: דגלים למונדיאל בסגנון ה-KKK

   

  לפי סקר שערך באחרונה המרכז לחקר דעת הקהל הרוסית (WCIOM), כ-42% מהנשאלים טוענים כי רוסיה במאה ה-21 צריכה לשוב להיות מעצמה רבת עוצמה, כפי שהייתה לפני התמוטטות ברית המועצות. לשם השוואה, שיעור האנשים שסברו כך ב-2003 היה רק 34%. דעה זו הביעו אז לעתים קרובות גורמים בכירים, אנשים חסרי השכלה גבוהה ותומכים של המפלגה הקומוניסטית. כיום, כך מתברר, זו כבר נחלת הכלל.

   

  "כ-41% מהנשאלים ציינו כי המטרה העיקרית של ארצנו במאה הזו צריכה להיות להיכנס לרשימת 15-10 הכלכלות המפותחות והאומות המשפיעות ביותר בעולם מבחינה פוליטית", סיפרו עורכי המחקר, שצוטטו על-ידי סוכנות הידיעות הרוסית "איטר-טאס". כעשרה אחוזים מאלו שהשתתפו בסקר ענו כי על רוסיה להפוך למנהיגה - אך רק במדינות ברית המועצות לשעבר. לפני עשור, 16% מהנשאלים הסכימו עם עמדה זו.

   

  מנתוני מכון המחקר עולה עוד כי 82% מהאזרחים משוכנעים שלרוסיה יש עתה השפעה עצומה על הזירה הבינלאומית.

  לפני שש שנים, אז הסתיימה כהונתו השנייה של הנשיא פוטין, רק 58% היו סבורים כך.

   

  לצד זאת, אחד מכל עשרה נשאלים טען כי השפעת רוסיה על המצב בעולם אינה גדולה, ורק שלושה אחוזים היו סבורים כי מוסקבה כמעט ולא נכללת כלל בנושאים בינלאומיים. הסקר נערך באפריל בהשתתפות 1,600 נשאלים מ-130 יישובים ברחבי רוסיה.

   

  פוטין עצמו הכחיש בעבר כי ארצו מנסה להיות מעצמת על. "אנחנו לא שואפים שיקראו לנו מעצמת על - זהו כינוי שמפורש כשאיפה להגמוניה גלובלית ואזורית", אמר בנאום לפני כמה חודשים. הנשיא האמריקני ברק אובמה ציין בעבר בהקשר הזה כי "רוסיה היא מעצמה אזורית שמאיימת על כמה משכנותיה. לא מתוך כוח, אלא מתוך חולשה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  פוטין במצעד צבאי. מחזק את רוסיה
  צילום: רויטרס
  מומלצים