שתף קטע נבחר

אבו מאזן: אחדות ביום שני, יש תשובה לישראל

אחרי עיכובים רבים, הודיע הנשיא הפלסטיני כי ביום שני תוקם ממשלת האחדות עם חמאס. הוא הזהיר כי לפלסטינים יש תגובה לחרם הישראלי, אך לא אמר מה היא. ייתכן שינסו להצטרף לעוד ארגונים בינלאומיים

ביום שני הקרוב תוקם ממשלת האחדות הפלסטינית שתכלול את חמאס במסגרת הסכם הפיוס עם פתח. כך הודיע הערב (שבת) הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. הוא ציין כי לפלסטינים תהיה תגובה לחרם הישראלי שהוכרז עם ההודעה על גיבוש ממשלת האחדות. אבו מאזן, שנפגש במוקטעה עם פעילים צרפתיים, הבהיר: "אנחנו לוקחים את העניינים צעד צעד. לא נהיה הראשונים להגיב, אך אנו אומרים: לכל צעד ישראלי תהיה תגובה מצדנו".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

"ישראל רוצה להעניש אותנו כי הסכמנו עם חמאס על יישום הסכם הפיוס שפעלנו בכיוונו תמיד, ובשל הקמת ממשלת הטכנוקרטים שאין לחבריה שיוך ארגוני", אמר אבו מאזן. הממשלה החדשה צפויה לכלול בין 15 ל-17 שרים ובראשה יעמוד ראמי חמדאללה, ראש הממשלה המכהן. ההכרזה על הרכבה, שהייתה אמורה להתקיים ביום חמישי, נדחתה בעקבות חילוקי דעות עם חמאס על זהותו של שר החוץ. פתח וחמאס הגיעו להסכמה כי ריאד אל-מאלכי ימשיך בתפקידו כשר החוץ הפלסטיני גם בממשלת האחדות.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי סירב לבקשת הפלסטינית להכניס שלושה אישים מרצועת עזה שעתידים לכהן כשרים בממשלה החדשה לטקס ההשבעה ביום שני. מעבר לצעד זה אמרו גורמים רשמיים בישראל בתגובה לדברי אבו מאזן, כי לא הוטלו סנקציות חדשות על הפלסטינים מלבד הסנקציות שעליהן הכריזה ישראל עם החתימה על הסכם הפיוס בין פתח לחמאס לפני פחות מחודשיים. אחת הסנקציות שהחליטו עליה אז הייתה ניתוק מגעים מקצועיים בדרג השרים ומנכ"לי המשרדים הממשלתיים עם מקביליהם הפלסטינים.  

 

עדיין לא ברור איזה צעד ינקוט אבו מאזן בתגובה לחרם הישראלי. השבוע אמר הנשיא הפלסטיני בפגישה עם ישראלים במוקטעה כי "התיאום הביטחוני הוא קדוש" ולכן נראה שלפחות בשלב הזה יימשך התיאום הביטחוני. ייתכן שאבו מאזן רומז לכך שהפלסטינים יפנו בתגובה למוסדות ולארגונים בינלאומיים נוספים, בדומה להצטרפות ל-15 ארגונים ואמנות בינלאומיות לפני פיצוץ המשא ומתן בין הצדדים.

 

הנשיא הפלסטיני הדגיש במהלך המפגש כי אין לפלסטינים ולישראלים דרך אחרת מלבד הגעה להסכם שלום באמצעות משא ומתן. הוא הדגיש את החשיבות של המפגשים שלו עם גורמים ישראלים ואמר: "אנחנו שכנים אך אנו לא מכירים זה את זה, ולכן חשוב להמשיך בפגישות הללו". אבו מאזן הסביר גם כי הבחירות ברשות הפלסטינית יהיו דמוקרטיות בדומה לבחירות בישראל. הוא הביא כדוגמה את המהפך השלטוני בישראל ב-1977 ואמר כי עד אז שלט מפא"י ומאז הימין שולט בישראל. הוא הסביר כי הפלסטינים קיבלו כל שלטון שזכה בבחירות בישראל ואמר כי גם אצל הפלסטינים יהיו בחירות חופשיות ומי שינצח, ינצח.

 

גורם אמריקני המעורה בסוגייה אמר ל-ynet כי הסיכויים לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים שואף לאפס. לדברי הגורם האמריקני, "אין סיכוי אמיתי שבקרוב יתחדשו השיחות בין ישראל לבין הפלסטינים. כרגע צריך להתאושש מהכישלון, והפוליטיקה הפכה קשה בשני הצדדים. האיחוד ברשות מקשה אף הוא. עוד לא קיבלנו החלטות לגבי מה שנעשה. הצדדים לא רוצים לקבל החלטות. ייתכן שזה יגמר בכך שהנשיא יאמר 'אתם יודעים את המספר, תתקשרו כשתהיו מוכנים לקבל החלטות'. כרגע אנחנו עוד בתקופת חשיבה, ויכול להיות שהתקופה הזו תהיה ממושכת".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו מאזן וחאלד משעל
צילום: רויטרס
מומלצים