שתף קטע נבחר

נבדקים היבטים פליליים בהתנהלות הרווחה: "חשדנו שהיא זונה, לא ידענו על נערים"

בקריית גת "כולם ידעו" על יחסי המין בין האישה למאות נערים, אבל גורמי רווחה מתעקשים: "גם כשהלכנו למשטרה, אמרו שאי-אפשר לחקור". גם בעירייה נזכרו היום להגיב. גורם המעורב בחקירה: כולם טמנו את הראש בחול. המשטרה תבדוק היבטים פליליים בהתנהלות הרווחה

גורמי רווחה דחו בצהריים (יום א') את הטענות כי רשויות הרווחה ידעו זמן רב כי האישה מקריית גת מקיימת יחסי מין עם קטינים. הגורמים אמרו ל-ynet כי בבדיקה שערכו השר מאיר כהן ומנכ"ל משרדו נמצא ששירותי הרווחה בעיר קיבלו דיווח על המתרחש רק ב-20 במאי, לפני פחות משבועיים.

 

לטענתם, היה מידע על "פעילות מינית" של החשודה אולם לא עם קטינים. רשויות הרווחה חשדו כי האישה, בת 40, עוסקת בזנות. היא נלקחה למרכז טיפולי לנשים שעוסקות בזנות בתל אביב אולם סירבה להישאר בו. בנוסף הוצע לה סיוע במרכז טיפולי בבאר שבע, אך היא דחתה גם את ההצעה הזו, לטענתם.

 

אלא שבתום הערכת מצב שקיים מפקד המחוז הדרומי במשטרה, ניצב יורם הלוי, הוחלט כי בחקירה ייבדקו היבטים פליליים בהתנהלות גורמי הרווחה. חוקרי המשטרה גובים עדויות מהגורמים המעורבים ובהמשך יפעלו להוצאת צווים להחרמת מסמכים נוספים. במשטרה הבהירו כי מדובר בגביית עדויות ולא בחקירה באזהרה.

 

לטענת גורמים ברשויות הרווחה, פקידת הסעד העבירה את הדיווח למשטרה, אולם שם אמרו לה שלא ניתן לחקור את הנושא בלי שמות המעורבים. מהמשטרה טרם נמסרה התייחסות לטענה.

 

הגורמים אמרו כי עד אז שירותי הרווחה לא היו מודעים למעשי האישה עם הנערים, אף שזו הייתה מטופלת בשנים האחרונות במחלקה לשירותים חברתיים בקריית גת. שר הרווחה אמר מוקדם יותר הבוקר שהמקרה נראה כמו "כשל מערכתי". הוא ומנכ"ל משרדו יצאו בשעות הצהריים לקריית גת כדי להמשיך לבדוק את הנושא.

 

 

שר הרווחה מאיר כהן וראש עיריית קריית גת אבירם דהרי התייצבו לראשונה בפני המצלמות, לאחר ששוחחו עם עובדות סוציאליות ועובדי אגף הרווחה. "אני מקווה שעוד מערכת יושבת ועושה חושבים עם עצמה. זהו אירוע קשה ויש בו כשל רב מערכתי", אמר השר כהן. "אין ספק שהחברה הישראלית במקרה הזה התגלתה במערומיה. מצאנו שהרבה מאוד גורמים הלכו לפי התקנון, וחלקם דיווחו, אבל אף אחד לא הלך לפי התקנון הכי חשוב - והוא הלב.

 

"זה צריך להדליק נורה אדומה אצל כולנו. צריך לשנות את הנהלים ולהרחיב את חובת הדיווח כי מקרה כזה זועק לשמיים. שמענו את הטענות שלא נעשה דבר, שמענו גם על דיווחים שהתקבלו לפני כמה חודשים אך לא הגיעו לידיים הנכונות. עוד מצאנו עד שעובדת סוציאלית ששמעה על המקרים פנתה אל האישה ושאלה אותה לגבי יחסי מין עם נערים, אך היא הכחישה".

 

ראש העירייה דהרי, ששתק מאז פרוץ הפרשה בשבוע שעבר, שבר היום שתיקה: "באופן אישי שמעתי על המקרה רק לפני שבוע. יש בפנינו את כל העדויות ואנחנו משתפים פעולה עם כל הגורמים. אני בטוח שבסוף תהליך הבדיקה יימצא כי אנשי הרווחה של הרשות פעלו על פי חוק והכל נעשה בצורה הטובה ביותר. למרות זאת אני לא שקט עם הפרשה".

 

הבוקר טען גורם המעורב בחקירה כי הרשויות ידעו על המתרחש זמן רב: "כולם ידעו וטמנו את הראש בחול, וגם עכשיו, לאחר שהפרשה התפוצצה, הם עדיין שומרים על שתיקה מוחלטת".

 

במשטרה סיפרו כי במהלך תשאול כמה מהנערים שקיימו יחסי מין עם האישה בימים האחרונים נחשף כי בעבר כבר נשאלו הנערים על כך על ידי עובדים סוציאליים ויועצות בבית הספר. ההערכה היא כי כבר לפני חמש שנים החלו להתאסף בקרב גורמי הרווחה עדויות לכך שהאישה מקיימת יחסי מין עם נערים.

 

עד כה: 17 תלונות

ואם לא די בכך, מתברר כי גורמי הרווחה אספו את כל אותן העדויות והעלו אותן על הכתב בלי שדאגו לשתף אף אחד במידע הפלילי הרגיש. כהוכחה לכך ששירותי הרווחה ידעו זמן רב על המתרחש בבית האישה, הם החליטו להוציא בצו בית־משפט את בתה של האישה מהבית מחשש לשלומה לפני כחמש שנים.

הארכת המעצר של האישה (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
הארכת המעצר של האישה(צילום: בראל אפרים)

חוקרים בפרשה מתלוננים כי רשויות הרווחה והחינוך בעיר עדיין מטרפדות את עבודתם. מנהלים, מחנכים ויועצים בבתי ספר, כמו גם עובדי הרווחה, כך מאשימים במשטרה, מסרבים לשתף עמם פעולה. לטענתם, גם ראש העירייה אבירם דהרי טרם מסר להם פרטים על המקרים.

 

עד כה הוגשו 17 תלונות נגד האישה על ידי הורי נערים שקיימו עמה יחסי מין. היא חשודה בביצוע מעשים מגונים בנסיבות

אינוס בקטינים מתחת לגיל 14. מעצרה הוארך ביום חמישי בחמישה ימים. אמש נלקחה האישה לערוך בדיקת איידס, ותוצאותיה יימסרו למשרד הבריאות.

 

הסנגורית של האישה אמרה בשבוע שעבר כי "מדובר באישה אומללה מאוד שנמצאת במצוקה נפשית קשה ושעברה נסיבות חיים טראגיות". בהמשך ייצג אותה עו"ד בני זיתונה מהסנגוריה הציבורית.

 

יו"ר ועד ההורים בקריית גת, יואל אברהמי, אמר הבוקר: "זה היכה אותנו בתדהמה, אנחנו לא ידענו. הילדים כנראה שמרו על דיסקרטיות עם כל הנושא הזה, וזה לא הגיע לשום מבוגר אחראי. ברגע שזה הגיע זה יצא החוצה ומטפלים בזה בכל הכוח. אם ידעו ולא עשו - זה כבר תפקידה של המשטרה, זה כמו לראות אונס ולהתעלם ממנו. הדבר הראשון שעומד לנגד עינינו זה איך לעזור לילדים. אני מרגיש את המתח, את החשש אצל הילדים, אצל ההורים. יש אווירה ממש ממש לא נעימה בעיר".

 

אחרי ימים של שתיקה, מעיריית קריית גת נמסר כי "פניית יועצת בית הספר לשירותי הרווחה חשפה את הפרשה החמורה. המערכת העירונית בכללותה פעלה למתן מענים לנערים המעורבים, לכל תלמידי חטיבות הביניים, להורים ולצוותי החינוך. שירותי החינוך, הייעוץ והשירות הפסיכולוגי חברו לכדי מערך טיפולי מתואם. דגש הושם על היערכות מול קופות החולים על מנת לאפשר ולעודד בדיקות רפואיות לכל דורש תוך הסרת כל מגבלה על כך".

 

בנוגע לאישה, טענו בעירייה, "היא ומשפחתה הגרעינית מטופלת מאז הגעתה לקריית גת כאם חד-הורית לפני שבע שנים. בתה מטופלת ומושמת במסגרת חינוכית ופנימייתית וזוכה לטיפול פרטני משולב. במהלך השנים סירבה הגברת לכמה מסגרות שאליהן הופנתה ואף לוותה בידי עובדת סוציאלית פרטנית. יצוין כי במהלך שנים אלה לא נתקבלה ברווחה אף לא תלונה אחת על יחסים אסורים על-פי חוק, וכי מתן הסעד לגברת נסב סביב ניסיונות עיקשים להביאה למוטב ולשפר את כשירותה ההורית והאזרחית - גם תוך שיתוף פעולה עם משפחתה המורחבת". 


פורסם לראשונה 01/06/2014 12:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
הטענות: גם עכשיו בקריית גת מקשים על החקירה
צילום: אבי רוקח
מומלצים