שתף קטע נבחר

בשורה להומואים: הממשלה אישרה את חוק הפונדקאות

בקרוב: גם הומואים יוכלו להפוך להורים באמצעות פונדקאית - בישראל. הממשלה אישרה את השינוי בחוק הפונדקאות, אותו מקדמת שרת הבראות יעל גרמן. כעת צריך השינוי לעבור גם בכנסת - אך הסיכויים לכך גבוהים בשל תמיכה ממפלגות הקואליציה והאופוזיצה

מהפכת הפונדקאות קרובה מתמיד: הממשלה אישרה היום (א') את הצעת החוק שמקדמת שרת הבריאות יעל גרמן לפיה גם זוגות חד מיניים יוכלו להשתמש בשירותי פונדקאית כדי להביא ילד לעולם. ההצעה לא עלתה להצבעה במשך תקופה ארוכה לאור התנגדות השר אורי אריאל מהבית היהודי.

 

כבר בחודש דצמבר האחרון הודיעה שרת הבריאות יעל גרמן על הרפורמה בתחום הפונדקאות בישראל, שכללה שינויים מרחיקי לכת. ההמלצות התבססו על ועדה בראשות פרופ' שלמה מור יוסף, שהציע להתיר פונדקאות להומואים אך רק באופן אלטרואיסטי. המשמעות הייתה שהומואים היו זקוקים לאישה שתסכים לנדב את רחמה למשך תשעה חודשים עבור הזוגות, על מנת להביא לעולם את ילדם.

 

ההמלצה נבעה מהחשש שמתן אפשרות להומואים להשתמש בפונדקאית תמורת תשלום תגרום

למחסור קשה בנשים פונדקאיות ולזינוק במחירים. כבר עם כניסתה לתפקיד הודיעה שרת הבריאות שהיא מתלבטת כיצד לפעול בנוגע לנושא הפונדקאות, אך הבהירה מלכתחילה כי מבחינתה לא ניתן לבצע אפליה בין סקטורים שונים אלא יש לקיים שוויון מלא.

 

הצעת החוק גובשה תוך מספר שבועות אך לא עלתה להצבעה בממשלה לאור ערר שהגיש השר אריאל. גם בהצבעה שנערכה היום שרי הבית היהודי הצביעו נגד ההצעה, שמאפשרת לאנשים בודדים להשתמש בשירותי פונדקאות ולהפוך להורים.

 

ההצעה לא מתייחסת להומואים או ללסביות במפורש, אלא מתירה לכל אדם בנפרד להפוך להורה בסיוע פונדקאית. כדי להתמודד עם עליית המחירים משרד הבריאות יקבע מחיר מקסימום, שמבוסס על המחירים הקיימים כיום. גיל המקסימום לפונדקאית יעלה מ-36 ל-38 על מנת להגדיל את ההיצע.

 

לאחר האישור בממשלה הצעת החוק צריכה לעבור גם בכנסת, אולם ההערכה היא שבזכות

התמיכה בקרב מפלגות הקואליציה, בתמיכת מפלגת העבודה ומרצ, החוק יעבור. "התחושה היא שהביציות הפשירו, וכעת נתכונן ליצירת התינוק וללידתו בכנסת", אמרה גרמן לאחר אישור החוק בממשלה. "כעת, כשהחוק יצא מההקפאה, אנו מתכוונים להניע אותו במהירות כדי להביא לשוויון המיוחל בחברה בישראלית. זהו יום בשורה. הצעת החוק מאזנת בין הרצון של כל אחד ואחת להיות הורה לבין השמירה על הפונדקאית וזכויותיה".

 

חוק הפונדקאות החדש יסדיר גם את ההתקשרות מול מרפאות בחו"ל לפי החוקים המקומיים בכל מדינה, על מנת למנוע מצב בו ישראלים "נתקעים" עם ילדיהם שרק נולדו ללא אפשרות להגיע לארץ, כפי שקרה רק לאחרונה בתאילנד.
 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פונדקאות להומואים. העלות - מאות אלפי שקלים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים